Geleceğin Meslekleri 

Teknolojide sürekli gelişmeler ve atılan büyük adımlar ile birçok  yeni meslek ortaya çıktı.Eskiden adını bile duymadığınız meslekler dijital pazarın gelişmesinde kilit rol oynayacak.Dijital sektörü ile birlikte geleneksel mesleklerin bazıları tarihe karışacak bazıları ise gelişen ve değişen sektöre ayak uydurmak için modern dijital sisteme geçecek. İşte geleceğin teknolojik meslekleri..

Video Oyun Tasarımcısı ve Geliştiricisi

Küresel dünyadainsanların dijital oyunlarla geçirdiği sürenin artması ile birlikte. video oyun endüstrisihızla büyümeye başladı. Haliylebirçok yeni oyun ve oyun geliştirme ihtiyacı ortaya çıktı.Temeldeoyun tasarımcılarının görevi en iyi oyunu oluşturmak için iyi bir çalışma içerisine girmektedir. Soyut bir fikri somut bir oyuna çevirebilirler.İşverene bağlı olarak, tasarımcılar, oyunun yalnızca belirli bir yönü üzerinde çalışan daha da küçük gruplara ayrılabilir. Bunun nedeni, önemli sayıda küçük grubun, aynı anda yalnızca bir şey üzerinde çalışan bir büyük gruptan çok daha hızlı bir şekilde son derece görevleri tamamlayabilmesidir.oyun tasarımcıları bu yönüyle grup dayanışması ve tam bir bütünlük içerisindedir.Oyun tasarım projesini oluşturan kesin yönler , türe bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

oyun tasarımcıları oyunu tasarladık Tan sonra iş oyun geliştirme uzmanlarına düşer. Oyun geliştiricilerinin ise tüm işi, çizimleri, düzenleri ve hikayeleri oynanabilir bir ürüne dönüştürmektir. Bu işi yapmak için, önce tasarımcının aklındaki şeyi doğru bir şekilde temsil eden on binlerce hatta yüz binlerce satırlık bilgisayar kodunu yazmakla başlarlar. Neyse ki, çoğu geliştirme ekibinin tüm bu kodu sıfırdan oluşturması gerekmiyor.Belirli oyun kodu kalıpları bulunduğundan geliştiriciler büyük bir yükten kurtuluyor. Zahmetli, çaba isteyen ve bilgisayar başında saatlerce oturulmasını gerektiren bu iş çoğu zaman zorlu olsa da işi bitirdikten sonra eğlenceli hale dönüşür.

Sanal Market İşletmecisi

insanoğlu ihtiyaçlarını tek tıkla karşılayabilecek duruma geldi. Alışverişin de giderek dijitalleşeceği gelecekte, çalışmalar devam ederken perakende sektörü de büyük bir değişimden geçecek. Özellikle perakende satış noktalarının bireylerin ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü servis sağlayıcı kişi, kurumlar ve sanal sistemler aracılığıyla iş görecek.istediğimiz bir ürün veya hizmet birçok satıcının eline geçmeden bize ulaşabilecek. Bugününün perakende sektörü yöneticileri ise bu sistemlerin yöneticiliğinden sorumlu olup sanal market işletmeciliği yapacak. Sanal market işletmecileri bu işi yaparken kendi oluşturduklarıdijital ticaret sitelerini kullanacak.

Veri Dedektifi

İnternet ve akıllı cihazlar ile birlikte insanoğlunun günlük yaşamda kullandığı birçok dijital bilgi güvenlik endişesini ortaya çıkardı. Günümüzde büyük miktarda veriyi çevrimiçi bırakıyoruz ve yakın gelecekte şirketler, tüm bunları gözden geçirmek, işle ilgili sorulara yanıtlar üretmek ve bulgularına göre önerilerde bulunmak için kişilerin verilerine ihtiyaç duyacak. Geleneksel bilgi işlem altyapısı, nesnelerin interneti, gibi veri kaynaklarından alınan bilgilerle kişi tarafından üretilen verileri araştırarak yapılacaktır. Pek çok işletme, ürünlerini satabilmek için insanların verilerini inceleyerek zaten zaman ve para harcadığından, durumu hayal etmek zor değil. Kısaca söylemek gerekirse Veri Dedektifleri yakın gelecekte artarak birçok şirket için verileri analiz edecek işletmelere veri temelli fikirler sunacakve insanlara daha iyi nasıl hizmet verebileceklerinin takibini yapacaklardır.

Yapay Zeka Mühendisi

Yapay zeka, isminde olduğu gibi insanbeynine benzeyen düşünen karmaşık bir algoritma ağıdır . Yapay Zekâyı programlama ve eğitme, zaman, ve uzmanlık gerektirir.İşini severek yapan kişiler gerekir. Ayrıca sorunları taramalı, sistem bakımını yapmalı ve iyileştirmeler yapmalısınız. Evet, algoritma yazacak insanlar bulabilirsiniz, ancak istediğiniz, sistemin kendisi hakkında kararlar verebilecek bir beyin tasarlamaktır.

Yapay zeka mühendisleri, kendi modellerini oluşturur ve test eder. Geleneksel yazılım geliştirme ile yapay zeka öğrenimininçeşitli işlevleri arasında hareket edebilmelidirler. Ayrıca sinir ağlarını öğrenme alanlarında ve bu ağların sağladığı iş değerinde mekik dokurlar.

Kuruluşunuz yapay zeka odaklı girişimlere geçtiğinde, bu algoritmaları oluşturmak ve değerlendirmek için birisinin önemli kişi olmasına ihtiyaç duyacaktır. Sonuç olarak, markanın veri mühendisliğini, yazılım geliştirmesini ve veri bilimini sentezleyebilen bir kişi olması gerekir.  İşte bu anda karşımıza yapay zeka mühendisliği mesleği çıkar.Unutmayın ki yapay zekanın yapamayacağı tek şey kendini satmaktır. Bunu da kimin yapabildiğini artık biliyorsunuz.

Siber şehir Uzmanı

Siber şehir analisti derin ve çok fazla dikkat isteyen bir meslektir.  Şehrin emniyetini, güvenliğini ve fonksiyonel çeşitliliğini sağlayan yetenekli ve donanımlı bir bireydir. Verilerin şehir genelinde sorunsuz bir şekilde akışını ve kesinlikle güvende olmasını sağlamaları onlardan beklenen özelliklerdendir. Vatandaş verileri, varlık verileri vb. verilerin korunmasını sağlar. Sistemlerin sıkı bir şekilde yönetilmesini, otomatik veri akışlarının onarılmasını, hataların tanımlanmasını ve operasyonların ve sistemsel organizasyonların sorunsuz ve sürekli olmasını sağlamanın arkasındaki kilit isimlerdir.

Bu rolü üstlenmek için kişinin stres konusunda harika, insanlarla iyi ve sorun giderme ve yönetimde mükemmel olması gerekir. Teknolojinin bir işletme için çalışmasını sağlamak yeterince zordur, bir şehir olan geniş, birbirine bağlı web üzerinden çok daha az.

Yıllar sonra bu meslekler yaşadığımız toplumla iç içe olacak. Birçok mesleki donanımda kişi yetişecek. Fakat meslekler sürekli olarak gelişmeye ve değişmeye devam edecek. O zamana kadar insanlık için en iyi olanı sunmak için mesleki yeterlilik edinmeye çalışan bireyler gözlerini sürekli daha iyi olana dikecekler. Yarının sektörüne merhaba diyecekler..

forum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir