Bir instagram hesabının sahte olup olmadığını anlayabilmek aslında oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken biraz şüpheci yaklaşmak ve temkinli olmak. Bu yazımızda sahte hesap anlama tekniklerini sizinle paylaştık.

İnstagram’da Bir Hesabın Sahte Olduğunu Anlama Yöntemleri

Sosyal medya sitelerinin sayısının artması ve bu sitelerin gelişmesi ile sahte hesapların sayısı da arttı. Peki bu sahte hesaplardan özellikle instagram sahte hesapları nasıl anlaşılır?

Profil fotoğrafını aratmak

Sahte hesabı anlamak için birkaç yöntem vardır. Bunlardan en etkili ve kolay olanı fotoğraf aratmaktır. Sahte olup olmadığını merak ettiğiniz hesabın profil fotoğrafını cihazınıza indirebilir ardından Google görsel arama ile arayabilirsiniz. Eğer sahte hesap Google görseller üzerinden bir fotoğraf kullanmış ise bu çok kolay bir şekilde Google görsel aramada ortaya çıkacaktır. Eğer hesapta bir profil fotoğrafı yok ise gönderilerine bakabilir ve gönderilerdeki fotoğrafları aynı yöntem ile Google görsel aramada aratabilirsiniz. Bu yöntem genel olarak bir hesabın sahte olup olmadığını kolaylık ortaya çıkarmaktadır. Google Chrome kullanıyorsanız sahte hesap kullandığından şüphelendiğiniz kişinin profil fotoğrafının üzerine gelip sağ tıklayarak “Google içinde resim ara” seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.

Fotoğraf sayısına bakmak

Sahte olan hesaplarda fotoğraf sayısı fazla değildir. Sahte hesabın sahibi hesaba çok fazla fotoğraf koyamaz çünkü elinde bir kaynak yoktur. Bu nedenle fotoğrafı az sayıda olan hesaplar sahte hesap olabilmektedirler. Bu yöntem sahte hesabı bulmada görsel arama kadar etkili ve kesin olmasa da kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca kullanılan görseller seçilirken yüzlerin tam olarak seçilmediği fotoğraflar tercih edilmişse bu da sahte hesabı anlamak için bir kriterdir.

Profil bilgilerine bakmak

Eğer bir profil sahte ise profil bilgileri uyuşmayabilmektedir. Örneğin biyografide 40 yaşında yazmasına rağmen genç bir insan profil fotoğrafı varsa sahte hesap olduğu açık ve nettir. Tabii herkes profiline kendi fotoğrafını koymak zorunda diye bir zorunluluk yok. Ancak insanların geneli instagram hesabına kendi fotoğrafını koymaktadır.

Gizli profil olup olmadığına bakmak

Eğer söz konusu hesap gizli bir profil değil ve herkese açık bir profil ise sahte hesap olabilmektedir. Özellikle takipçi kasmak için açılan sahte hesaplar gizli hesap konumuna geçirilmezler. Bu nedenle hesabın gizli veya açıp profil olması sahte hesap olması açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yorumlara Bakmak

Yapılan fotoğrafların hiçbirinin altında kişinin arkadaşlarıyla sohbetleri yoksa bu profilin sahte olma olasılığı yüksektir.

Takipçi ve takip sayısına bakmak

Takip ve takipçi sayısına bakılmalı ve buna göre bir yorum yapılmalıdır. Örneğin bir instagram hesabının takipçi sayısı 5 iken takip sayısı 500 ise bu hesap açıkça sahte profildir.

Bu yöntemler ile bir instagram hesabının sahte mi yoksa normal bir hesap mı olduğu kolayca anlaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir