İnternetten para kazanma yolları oldukça fazla. Bu yolların neler olduğunu ve internetten para kazanma hakkında insanların akıllarına takılan soruların cevaplarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

İnternetten Para Kazanmak Aslında Bir Hayal Mi?

İnternetten para kazanma tamamen hayaldir denemez. Sanal ortam dışında para kazanmak nasıl ise internette de gerçek olan veya aldatmaca olan birçok iş olabilir.

İnternet bir patron veya iş veren değildir. İnternet bir mecradır. Burada ne iş yapacağınıza, ne iş kuracağınıza siz karar veriyorsunuz. Yani içi boş kovayı siz dolduruyorsunuz. İnsanların yaptıkları yanlışları bu mecranın kendisinden bilmek doğru olmaz. Çünkü bu mecrayı yanlış kullananlar yine insanlardır. İnternet üzerindeki şu iş üzerinden para kazanmak hayal midir sorusunu sormak daha doğru olacaktır. İnternetten para kazanmak hayal midir sorusu genelleyici bir soru olduğu için, bu soru sorulduğunda internetten hangi işi yapacaksın sorusu ile karşılaşabilirsiniz.

Dolayısıyla her iki ortamda da aldatılmamak ve dolandırılmamak için elimizden geleni yaparsak gerçek olan iş fırsatlarını rahatlıkla bulabiliriz. Kısacası internetten para kazanma hayal değildir.

İnternetten Para Kazanmak Kolay Mı?

İnternet üzerinden gelir elde etme uzun yıllar boyunca kolay ve hızlı yolla para kazanma olarak tanıtıldı. Bu sebeple internet üzerinden gerçekten iş yapabilme potansiyeli olan insanlarda ön yargılar oluştu.

Artık insanlar bu tarz reklamlara ve kampanyalara daha az aldanmaktadırlar. Ancak geçmişte insanların zamanları ve paraları bu şekilde boşa harcandı.

Günümüzde de Çiftlik bank vb. sistemler ortaya çıkabiliyor. Bilinçsiz insanlar rahatlıkla bu sistemlere çekilebiliyor ve kolay para kazanma vaadi ile dolandırılabiliyorlar. Bu sistemleri tanımak zor değildir. Gerçek dışı söylemlerde bulunan, abartılı ifadeler kullanan, vaad ettikleri hesap makinesi ile uyuşmayan tüm internet sistemlerinden uzak durun.

İnternetten para kazanma yolları, gerçek ortamda olduğu gibi zahmetlidir. Mutlaka çaba gösterilmesi ve üzerine düşülmesi gerekir. Bir internet sitesi açtım, sosyal medya hesabı kurdum ve hiç emek vermeden şu kadar para kazandım diyen birini bulamazsınız. Sorduğunuzda açılan o site veya hesap üzerine aylarca/yıllarca emek verdiğini veya sermaye ayırması sebebiyle bu işlerin yoluna girdiğinden bahseder.

İnternetten pasif gelir elde edilebilecek sistemler oluşturmak mümkündür. Ancak bu normal bir işte çalışmaktan daha fazla emek ve sabır ister. Bu tarz sistemlerin oturması yıllar alabilir. Yani pasif gelir elde etmek de kolay değildir.

Kısacası internetten para kazanma da, gerçek ortamda para kazanma da kolay değildir. 

İnternetten Para Kazanmak İçin Sermaye Gerekir Mi?

İnternetten yapmak istediğiniz işe göre sermaye gerekli olabilir. Bu sermaye miktarı da tamamen işe göre değişkenlik gösterir.

Örneğin internetten makale yazarlığı yapacaksanız bilgisayara bile ihtiyacınız olmayabilir. İnternet bağlantısı, tablet ve klavye yeterli olacaktır. Ancak daha büyük ölçekli ve kapsamlı bir iş yapacağım diyorsanız doğal olarak sermaye gerekiyor. E-ticarete sermayesiz girmeniz düşünülemez. Her halükarda küçükte olsa masraflarınız olur ve bunları karşılamak başlangıçta zor olacağı için sermaye ile başlamak daha doğru olur.

İnternetten Para Kazanma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten ek gelir elde etme süreci çoğunlukla yarı yoldayken bitme noktasına gelir. Genellikle bir heves ile bu sürece başlayanlar “olmuyor” diyerek bırakırlar.

Bu vb. yanlışlara düşmemek için aşağıda listelenen hususlara dikkat etmenizde fayda var;

İnternet Dolandırıcılarına Dikkat

Çiftlik bank vb. ponzi sistemlerinden uzak durun. Sizlere araba, ev resimleri göstererek abartılı vaadlerde bulunanlardan uzak durun. Eğer bir sistemden kazanç elde edecekseniz ödeme yapıp yapmadığını kontrol edin. Firma ve web sitesi hakkında detaylı araştırma yapıp, kullanıcı yorumlarına bakın.

5 liraya satılması gereken domatesi 1 liraya satanlara nasıl temkinli yaklaşıyorsanız, ilk etapta internette bulduğunuz her işe de bu mesafede yaklaşmanız iyi olacaktır. Dolandırıcılığın her çeşidi sizi bulabilir. Bu nedenle internetten para kazanma yolları araştırırken, yapmakta karar kıldığınız işleri en ince ayrıntısına kadar araştırın.

Makale Yazarlığı Yaparak İnternetten Para Kazanma

Yazı yazma becerisi olanlar için makale yazarak internetten para kazanmak en kısa yollardan biridir. Kısa yol fakat zahmetsiz denemez.

İnternet siteleri düzenli olarak makale yayınlamak durumundadırlar. Makale yayınlamadıkları zaman siteleri sıralama kaybına yaşayabilir. Bu nedenle bünyelerinde yazarlar çalıştırır veya dışarıdan makale alma yoluna giderler.

Sizde bir web sitesinde düzenli yazarlık yapabilir veya freelance olarak makale yazarlığı hizmeti verebilirsiniz. Yazım kuralları ve dil bilgisi konusunda çok acemi değilseniz bu fırsatı kaçırmamalısınız. Acemi olsanız dahi öğrenemeyeceğiniz bir iş değil. Üzerine düştüğünüzde yapmanız mümkün.

Makale yazarlığı normal bir yazıyı ele almaktan farklıdır. Bu makaleler internet ortamında yayınlandığı için arama motorları tarafından bulunması ve sıralanması beklenir. Bu nedenle yazarın SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda bilgisi olması beklenir. Yani makalelerin SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumlu olmayan makaleleri web sitesi sahipleri yayınlamak istemez. Çünkü yayınladıkları makalelerin arama motorlarında görüntülenmesi son derece düşük ihtimallidir.

Yazım kuralları ve dil bilgisi konusunda bilgi edindikten ve pratik yaptıktan sonra SEO konusuna odaklanın ve bu konuda yazılarınızı doğru bir şekilde eleştirebilecek birilerini bulun. Bunun için forum sitelerinden yararlanabilir, “yazdığım makale nasıl”, “makalem seo uyumlu mu” diye sorabilirsiniz.

Yazdığınız makaleler genellikle kelime bazında ücretlendirilir. Günümüzde ortalama makale fiyatı 100 kelime için 2TL’dir. 2TL’nin altında çalışmak emeğinizin karşılığını alamamak demektir. Ancak başlangıçta tecrübe edinmek için 2TL’nin altına çalışıp, belirli bir süre sonra daha yüksek fiyattan iş yapabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yolları ararken fazla maceraya girmeden gelir elde etmek isteyenler için makale yazarlığı çok uygundur. Yapacağınız işler ve bu işlerden kazanacağınız ücret açıkça ortadadır. Bu işte pek sürprizle karşılaşmadığınız için stresi az denebilir.

Makale yazarlığı yapmak için hazır makale satan sitelerde yazarlığa başlayabilirsiniz. Bu sitelerde ücretler ortalama fiyatların oldukça aşağısındadır. Ancak seri bir şekilde makale yazabilirseniz bu sitelerden aylık 800-1500TL bandında gelir elde etmeniz mümkündür.

Ben daha yüksek ücretten hizmet vermek istiyorum diyorsanız yine bu sitelerin sipariş hizmeti bulunmaktadır. Sipariş veren web site sahiplerine teklifte bulunabilirsiniz. Normalde 10TL kazanabileceğiniz bir yazıdan, 30TL kazanabilirsiniz.

Bunun dışında kendinize özel müşteriler bulup, 2-2.5TL bandında düzenli makale hizmeti verebilirseniz, aylık 2000-3000TL kazanmanız mümkündür.

Sosyal Medya ile İnternetten Para Kazanma

Sosyal medya sitelerinden çeşitli yollarla gelir elde etmek mümkün. Bunun için belirli bir kitlenizin olması gerekir. Örneğin Instagram’da teknoloji sayfanız bulunuyor ve 10 binin üzerinde takipçiniz var. Bu sayfada aşağıdaki yollarla internetten para kazanma girişiminde bulunabilirsiniz;

Web Sitesiyle İnternetten Ek Gelir Elde Etmek

İnternetten ek gelir konularının zamanında en popüler olanı ve uygulananı web sitesi açarak gelir elde etmek desek yanlış olmaz.

Web sitesinde gelir elde etme konusu, açacağınız web sitesinin içeriğine ve neye hizmet ettiğine göre değişir. Açtığınız bir blog sitesi ise gelir elde etme şekliniz farklı, e-ticaret sitesi ise farklı olacaktır.

Aşağıda verilen tavsiyeler yayıncılık üzerine web sitesi açmak isteyenler için işe yarayabilir;

Satış Ortaklığı ile İnternetten Para Kazanma

Yukarıda ki başlıklarda da listelenen satış ortaklığı, internetten para kazanma yolları arasında en zahmetsiz olanlarından birisidir. Bu çok kolay demek değil, diğer işlere oranla daha kolay denebilir.

Satış ortaklığı için illa büyük bir kitlenizin olması şart değil. Çünkü arkadaşınıza attığınız bir ürünün linki ile de gelir elde edebilirsiniz. Sadece Whatsapp üzerinden ürünleri pazarlama ile gelir elde etmek mümkündür.

Büyük kitlenin olması elbette önemli bir avantajdır. Ancak kitlenin büyük olması yeterli değildir. Satacağınız ürünün kitlenizle ilişkili olması gerekir. Yemek sayfasında bilgisayar satmak yanlış bir strateji olacaktır. Bilgisayarı teknoloji sayfasında satmak veya teknolojiye ilgi duyan insanlara pazarlamak daha doğru bir tercih olacaktır.

Firmalar satış ortaklığında, satış başına ortalama olarak %3-%15 komisyon veya sabit ücretler verirler. Daha basit bir açıklama ile 100TL ‘ye bir ürün sattığınızda 3-15TL kazanabilirsiniz.

Ürünler satıldıktan sonra para hemen size teslim edilmez. Hangi şirketle çalışırsanız çalışın, iade süreci geçtikten sonra para yatırılır.

E-ticaret ile İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma için 2020 yılında yapılabilecek en uygun işlerden biri de e-ticarettir. E-ticareti normal ticaret gibi zannedip, aynı bilgi seviyesi ile aceleci ve bilinçsiz bir şekilde sektöre atılmamak gerekir.

E-ticaret konusunda birden fazla alternatif bulunmaktadır. İsterseniz kendi sitenizi açabilir veya bir pazaryerinde satışa direkt başlayabilirsiniz. Başlangıç için kendi sitenizi açmanız oldukça masraflıdır. Sitenize gelen insanlar tanınmayan bir marka olduğunuz için güvenemeyebilirler. İnsanların güvenebilmesi için devamlı görünür olmanız gerekir. Bunun için de ciddi bir reklam bütçesi gereklidir.

Pazaryerinde e-ticarete başladığınızda ise daha az masrafınız olur. Reklam yapma derdiniz daha azdır. Çünkü halihazırda reklamı yapılmış ve yapılmaya devam edilen bir platformda satış yaparsınız. Pazaryerinin dezavantajı ise yüksek komisyon oranlarıdır.

Pazaryeri mi, kendi siteniz mi bunu gerekli araştırmaları yaptıktan sonra siz karar vermelisiniz.

E-ticaret uzun vadeli bir iş olduğu için hemen yüksek gelirler etmeyi beklememelisiniz. Arama motorlarında ve pazar yerlerinde görünür hale gelmek kolay değildir. Görünür olabilmek ve müşterilerin sizden alışveriş yapabilmesi için birçok gereklilik yerine getirilmelidir. Bu teknik bilgileri ücretli veya ücretsiz eğitim setlerini izleyerek öğrenebilirsiniz.

Hakkında olumsuz yorumlar bulunan, dolandırdığına dair haberler dolaşan insanlardan kesinlikle eğitim almayın. Çünkü o insanların derdi birşeyler öğretmek değil, sadece eğitim seti satarak para kazanmaktır.

Online Ders Vererek İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları arasında en yeni olanlardan birisi de online ders vermek ve eğitim satmaktır.

Çevrimdışı bir şekilde hazırlanmış eğitimleri satmak veya online olarak ders verebilmek için mevcut platformları kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde sosyal medya üzerinden veya web sitesi aracılığıyla insanlara ulaşabilirsiniz. Hem sosyal medya hem de web sitesi için ayrı ayrı reklamlar vererek kısa sürede verdiğiniz bilgileri öğrenmek isteyen insanlara ulaşabilirsiniz.

İkinci El Eşya Alıp Satarak İnternetten Ek İş Yapma

İkinci el eşya alıp satma yoluyla internetten ek gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için letgo, sahibinden vb. uygulamaları kullanabilirsiniz. Düzenli ve normal seviyelerde bir gelir elde etmek için bolca alım yapıp, satışa sunmanız gerekir. Alım yaparken birçok parametreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Rastgele aldığınız ürünler ihtiyaç dışı olduğu için aylarca elinizde kalabilir. Bu nedenle gerekli analizleri yaptıktan sonra ürün seçimi yapın.

Hiç olmazsa cep harçlığınız çıkacak kadar gelir elde etmek son derece kolay. Hatta ilk etapta al sat yerine sadece sat yapabilirsiniz. Elinizde bulunan, kullanmadığınız fakat az da olsa değeri olan eşyaları satabilirsiniz. Bu eşyalara örnek olarak eski/kullanmadığınız bir telefon, laptop veya fırın verilebilir.

Freelance Çalışarak İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma yolları hakkında araştırma yapıp freelance çalışma sistemini duymamanız pek mümkün değil.

Freelance çalışma sisteminde herhangi bir şirketin çalışanı değilsinizdir. Patronunuz tarafından belirlenen çalışma saatleri yoktur. Bir ofise veya iş yerine bağlı kalmadan ev dahil birçok yerde çalışabilirsiniz.

Bu çalışma sistemi oldukça rahattır. Ancak düzenli ve sabit maaş olmaması gibi önemli bir dezavantajı bulunur. Örneğin 1 ay 3500TL gelir elde edebilirken, diğer ay 500TL bile kazanamayabilirsiniz. Çünkü size maaş veren bir patronunuz yok, anlaşma sağladığınız iş ortaklarınız var.

Düzensiz gelir elde etmeniz az para kazanacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle freelance çalışma sisteminde rahat edebileceğinizi düşünüyorsanız çalışmaktan hiçbir şekilde endişe etmeyin.

Freelance çalışırken verebileceğiniz birçok dijital hizmet vardır. Yazılım, grafik tasarım, makale yazarlığı, veritabanı işleri gibi birçok iş dalı bulunmaktadır. Bunları araştırıp kendinize uygun olanını bulmanız gerekir.

Firmalarla iletişime geçerek freelance iş anlaşmaları sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde müşterinin ayağınıza geldiği freelance platformları da bulunmaktadır. Pazaryeri e-ticaret sitelerinde olduğu gibi bütün satış yapanlar(freelance hizmet verenler) bir araya gelir, burada herkes kendi hizmetini verir. Yazılım işi yapanlar için ayrı kategori, grafik işi yapanlar için ayrı ayrı kategori bulunur. Kendi sektörünüze uygun kategoride direkt hizmet ilanınızı açabilirsiniz.

Bu platformlar da görünür olmak son derece zordur. Eğer ücretli reklam seçeneği bulunuyorsa reklam vermeniz gerekir. Reklam verdiğinizde, müşteri “yazılım hizmeti” vb. şeklinde bir arama yaptığında sizi bulması daha kolay olur. Aksi takdirde insanların size erişebilmesi için sayfalarca arama yapması gerekir.

Freelance çalışarak internetten para kazanma disiplin gerektirir. Uygun çalışma saatlerinizi ve düzeninizi oturtmanız ve buna uymanız gerekir. Disiplin sağlayamazsanız freelance çalışma sistemi rahatlık bir kenara, verimsiz bir hale gelebilir. Ev ortamında freelance çalışacaksanız bu daha büyük bir dezavantajdır. Özellike evde aile bireyleri bulunuyorsa işinizin her an bölünmesi gibi olumsuzlukları yaşayabilirsiniz.

Var olan işinizden ayrılmadan, işten çıktıktan sonra 1-2 saat kadar hizmet verebileceğiniz bir sektör seçin. Bu şekilde fazla riske girmeden freelance çalışma sistemini deneyimlemiş olursunuz. Uygun olduğunu düşündüğünüzde de tam zamanlı olarak freelance çalışabilirsiniz.

E-kitap Satarak İnternetten Ek Gelir Elde Etmek

Evde para kazanmak isteyenler e-kitap veya kitap yazıp satabilirler. E-kitap da matbaa masrafı ve işleri olmadığı için daha kolaydır.

E-kitap yazdıktan sonra sosyal medya sitelerini, kendinize ait bir web sitesi veya kitap satan e-ticaret sitelerini kullanabilirsiniz.

Uzaktan Çalışarak İnternetten Dolar Kazanma

Uzaktan çalışma sistemi hemen hemen heryerde çalışma imkanının olması sebebiyle freelance çalışmaya oldukça benzer.

Uzaktan çalışma herhangi bir firmanın uzaktan çalışanı olmak demektir. İnternette dünyanın her yerindeki insanlarla saniyeler içerisinde bağlantı kurabildiğimiz için, bu uzaktan başka ülkelerdeki firmaların da çalışanı olabileceğimiz anlamına geliyor.

Türkiye’de doların yükselmesi uzaktan farklı ülkelerdeki firmaların çalışanı olarak değerlendirilebilir.

Uzaktan çalışma sistemine uygun olan bir sektörde çalışmanız elbette şart. Market sektöründe çalışıyorsanız uzaktan çalışma fırsatı bulmanız zor olur. Yazılım sektöründe çalışıyorsanız uzaktan çalışma gayet normaldir, dolayısıyla iş imkanı daha kolay bulunabilir.

Domain Al Sat Yaparak İnternetten Para Kazanma

Domain al sat işi kısa vadeli bir iş gibi dursa da aslında yatırım denebilir. Çünkü satın aldığınız domainin peynir ekmek gibi hemen satılması mümkün olmayabilir.

Domain satışı için pazaryerleri bulunur. Bu mecralar veya forum siteleri aracılığıyla elinizde bulunan domainleri satabilirsiniz. İnternetten ek gelir elde etmek de mümkün, yüksek rakamlar kazanmak da.

Domainin fiyatı kendisinde gizlidir. Genellikle alan adının uzunluğu, jenerik olup olmadığı veya satın alacak kişinin işini görüp görmediği fiyatı belirler. Bir domain 50TL’ye de satılabilir, 100bin TL’ye de satılabilir.

Yeni kayıt edilebilecek domain sayısı yok denecek kadar az. Bu nedenle domainleri uygun fiyattan alıp satmanız daha doğru olacaktır.

Dijital Hizmetler Vererek İnternetten Para Kazanma

Dijital ajans olarak internetten para kazanma e-ticaretten sonra en büyük çaplı işlerden biridir.

Seo, yazılım, web tasarım,  grafik tasarım, video edit ve seslendirme gibi onlarca dijital hizmet bulunur. Bu hizmetlerden sermayenize uygun olanları bir ajans adı altında müşterilerinize sunabilirsiniz.

Tek başına birçok dijital hizmeti vermek zor olacağı için çalışanlarınızın olması gerekir. Bu da ek masraf demektir. Detaylı bir pazar araştırması yapılmadan ve sektör için gereklilikler araştırılmadan bu tarz bir işe girişmek hüsranla sonuçlanabilir. Mümkünse ilk etapta iyi bildiğiniz bir sektörden hizmet vermeye başlayın. Bu şekilde hem çalışanlarınız hem de müşterileriniz ile daha az sorun yaşarsınız.

İnsanlara görünür hale gelebilmek için arama motorları ve sosyal medya sitelerinde reklamlar verebilirsiniz. Dijital ajanslarda bir projeden 5000TL kazanabileceğiniz gibi 200.000TL kazanmanız da mümkündür.

Acemiler Başlangıçta Hangi Yöntemi Tercih Etmeli?

İnternetten para kazanma yolları hakkında araştırma yapan tecrübesiz insanlar daha basit ve kısa vadeli işleri tercih etmelidirler.

Genellikle ev ortamında çalışıldığı için ilk önce bu ortam şartlarına uyum sağlanıp sağlanamadığını gözlemlemelidirler. Bu sürecin boş geçmemesi için kısa vadede kazanç elde edilebilecek bir iş tercih etmelidirler.

Kısa vadede ek gelir için makale yazarlığı, freelance olarak farklı hizmetler verme, ikinci el eşya satma vb. seçilebilir.

İnternetten Ne Satabilirim?

Satılabilecek ürünlerin sayısı oldukça fazla. Geleneksel yollarla yapılan ticarette satılan ürünlerin %90’ı e-ticaret yapılarak satılabilir.

Ürün kararını gerekli pazar araştırması ve analizi yapıldıktan sonra siz karar vermelisiniz. Bu süreçte aceleci olmamalı fakat çok fazla gereksiz detaya da girmemelisiniz. Ürün seçimi konusunda zorlanıyorsanız uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

İnternetten para kazanma yolları arasından gerçeğe en yakın olan 12 tanesi yukarıda listelenmiştir. Bu süreçte daha az hata yapmak için çokça araştırma yapmalı, bilen insanlara danışmalısınız. En önemlisi de sabırlı ve azimli olmalı, gereksiz olan eleştirilere kulak tıkamalısınız. Toplumda internetten/evden para kazanma alışılagelmiş bir şey olmadığı için yadırganabiliyor ve insanların önüne setler çekilebiliyor. Bu nedenle işi bilenler tarafından yapılan eleştiriler dışında gerisine mümkün olduğunca aldırış etmeyin.

forum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir