Futbolun, sadece erkek oyunu olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz? Yakın zamana kadar, sadece erkekler arasında oynansa da sahalarda kadın futbolcu görebilirsiniz. Kadınlar iş hayatında olduğu gibi sporda da kendilerini gösteriyorlar. Bunun en güzel ve ilginç örneği de kadın futbol maçları olarak kendini gösteriyor. İçinizde futbol aşkı varsa, yeteneğiniz bulunuyorsa kadın futbolcu nasıl olunur yazımız ilginizi çekebilir.

 Kadın Futbol Nasıl Oynanır?

 Futbol hakkında büyük küçük herkesin bilgisi bulunuyor. Ayakla oynanan bir oyundur. Amaç meşin yuvarlağı kale denilen üç direğin arasından geçirmektir. Bu kural kadın futbolu için de geçerlidir. Erkek futbolcular için uygulanan kurallar, kadınlar için de geçerlidir. Kural dışı yapılan hareketler, ceza atışı, sarı/kırmızı kartlarla cezalandırılıyor.

 Kadınların fizyolojik yapılarından dolayı, saha, süre, yaş konularında düzenlemeler bulunuyor. Bunun dışında bildiğiniz futbol oyununu kadınlar rahatlıkla oynuyorlar.

 Kadın Futbolcu Nasıl Olunur?

 Futbolcu olmak istiyorsanız öncelikli olarak bunu yürekten istemeniz gerekiyor. “Futbolcular çok kazanıyor, kısa zamanda zengin olurum” düşüncesindeyseniz, yol yakından başka meslek seçin. Günümüzde futbolcu seçmeleri ilkokul çağlarında başlıyor. Bu yaşlarda keşfedilen yetenekler, kulüplerin alt yapılarında yetiştiriliyorlar.

 Futbola ilginiz ve yeteneğiniz bulunuyorsa, bunu ilkokul sıralarında gösterebilirsiniz. Sınıf öğretmeninizin yol göstermesiyle bulunduğunuz yerleşim yerindeki bir kadın futbol takımı alt yapısına başvurabilirsiniz. Buradaki seçmelere katılıyorsunuz. Seçmeleri geçerseniz, alt yapıda sizi hazırlıyorlar.

 Küçük yaşlarda elinizden tutan biri olmadıysa üzülmeyin. Kadın futbol takımları her yıl kadın futbolcu seçmeleri yapıyorlar. Bu seçmelere katılarak kendinizi gösterebilirsiniz.

 Milli Kadın Futbolcu Nasıl Olunur?

 Kulüpler arası futbol müsabakaları düzenlendiği gibi ülkeler arası futbol maçları yapılıyor. Günümüzde birçok ülkenin kadın futbol milli takımı bulunuyor. En son olarak 2017’de kadınlar futbol şampiyonlar ligi oynandı. Bu turnuvayı Hollanda Kadın Futbol Takımı kazandı.

 Kadın milli futbol takımına oyuncular, lisanslı olarak futbol kulüplerinde oynayan oyunculardan seçiliyor. Ülke içinde veya dışında oynuyor olmanız önemli değildir. Milli takıma oyuncular, en iyiler arasından seçiliyor. Kulübünüzde başarılı maçlar çıkarıyorsanız, bulunduğunuz mevkiinin en iyisiyseniz milli takıma davet ediliyorsunuz.

 Türk Kadın Futbolcu Nasıl Olunur?

 Futbolu, arkadaşlarınızla okulda, piknikte, sokakta her yerde oynayabilirsiniz. Bunun için bir top olması yeterlidir. İki kişi olsanız bile oynayabilirsiniz. Oynarken kimse yeteneğinizi sorgulamaz. Fakat profesyonel olarak bir futbol takımında oynamak istiyorsanız yeteneğiniz, azminiz ve çalışkanlığınızın olması gerekiyor.

 Futbola yeteneğiniz ve ilginiz bulunuyorsa, Beden Eğitimi öğretmeniniz, ebeveyninizle birlikte çevrenizdeki kadın futbol takımları seçmelerine katılmalısınız. Seçmelerde kendinizi ve yeteneğinizi gösterirseniz, sizi alt yapıya seçiyorlar. Seçmelerde seçilemezseniz, üzülmeyin ve azminizi kaybetmeyin. Başka şehirlerdeki seçmelere katılın.

 O yıl seçilemezseniz, futbol konusunda bilgi, taktik, güç, hız konusunda Beden Eğitimi öğretmeni, kadın futbol kursu takviyeleriyle kendinizi yetiştirin. Bir sonraki yıl seçmelere katılın.

 Kadın Futbolcu Olmak İçin Gereken Özellikler

 Bir futbolcuda aranan özellikler kadınlar için de geçerlidir. Genel olarak bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

 1- Herhangi bir fiziksel sorununuz bulunmamalıdır.

 2- Sağlığınız futbol oynamaya elverişli olmalıdır.

 3- Futbolcu seçmelerini kazanmanız gerekiyor.

 4- Mevkiinizin en iyisi olmak için diğerlerinden daha çok çalışmanız gerekiyor.

 5- Futbol bilgisi, taktik, kondisyon bakımından kendinizi yetiştirmelisiniz.

 Kadın Futbolcu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

 Futbol artık spor olmaktan çıktı. Dünyanın en popüler ve çok kazandıran mesleklerden biri haline getirdi. Geçmişte ebeveynlerimizin “topçu mu olacaksın” diye küçümseyerek baktığı spor, günümüzün vazgeçilmezleri haline geldi. Belki yeteneği vardır, seçilir diye aileler sadece erkek çocuklarını değil kızlarını da seçmelere filmciürüyorlar.

 Futbol yetenek işi olmasına rağmen büyük çalışma, emek istiyor. Bu nedenle ilkokul sıralarında bu spora başlamalısınız. Erken yaşlarda alınan futbol eğitimi, 15 yaşından sonraki alınacak eğitimle bir olmuyor. Bu nedenle ya sınıf öğretmeniniz ya da ailenizle birlikte kadın futbol kulüpleri alt yapılarına başvurmalısınız.

 Futbol kulüplerinin her yaz futbol kampları yapılıyor. Bazı futbol okullarının yıl içinde kadın futbol kursları veriliyor. Seçmelere katılmadan önce buralara katılıp, kendinizi yetiştirebilirsiniz. Örneğin kadın futbol takımı Beşiktaş her yaz futbol kampı düzenliyor. 1. kadınlar futbol ligi Beşiktaş önemli takımlarından biridir. Bu kulübün kamplarına ve seçmelerine katılarak, ünlü bir kadın futbolcu olabilirsiniz.

 Kadın Futbol Ne Zaman Kuruldu?

 Futbolun beşiği İngiltere olarak bilinir. İngiltere, aynı zamanda kadınların futbolu ilk oynadıkları ülke olarak bilinir. Kadınlar arasında ilk futbol maçı 1895’de Kuzey Londra oynanmıştır. 1922’de 30 kadın futbol takımının katılımıyla

 ilk futbol turnuvası yapıldı.

 1969’da Futbol Federasyonuna bağlı olarak Kadınlar Futbol Birliği kuruldu. 1970-1971 döneminde FA Women’s Cup turnuvası ilk defa düzenlendi. FIFA’ göre dünyanın ilk kadın futbolcusu Netti Honeyball’dır. Honeyball, kadınların da futbolda var olduklarını göstermek için 1895’de British Ladies Fotball Club’ı kurdu. En son olarak 2017’de kadın futbol dünya kupası düzenlendi. Şampiyon Hollanda kadın milli takımı oldu.

 Türkiye’de kadın futbolunun geçmişi çok eski değildir. 1954’de 6 kadın futbolcunun katıldığı bir karma futbol maçıyla kadınların adı futbol dünyasında duyulmaya başlandı. 1969’da İtalyan Kadın Futbol Takımı ile Avrupa Kadın Futbolu Takımı Türkiye’de karşılaştılar. Bu karşılaşmanın üzerine aynı yıl Kınalıada Spor Kulübünün bünyesinde Kadın Futbol Takımı kuruldu.

 1995 yılına kadar, Türkiye’de kadın futbol reklamı yapılmadığından gereken ilgiyi göremedi. 1995’de Türkiye Federasyon kadınlar ligini kurdu.

 Kadın Futbolcular Ne Kadar Kazanıyor?

 Kadın futbolu, erkek futbolu kadar popüler olmadığı için izlenirlik oranı daha düşüktür. Bu nedenle transferleri ve maaşları daha düşüktür. Örneğin ABD’de erkek futbolcular maç başına 5 bin dolar alırken, kadın futbolcular 3 bin 600 dolar alıyorlar. Messi’nin yıllık ücreti 131, Ronaldo’nun 118, Mbappe’nin 27 milyon euro olduğu futbol dünyasında, bazı kadın futbolcuların yıllık ücretlerini sayalım;

 1- Loure Boulleau (PSG)= 60 bin dolar

 2- Jonelle Finigna (Blue Sky) )= 60 bin dolar

 3- Hope Solo (Seattle Reign FC) )= 65 bin dolar

 4- Nilla Ficher (Vfl Wolfsburg) )= 67 bin 500 dolar

 5- Amandine Henry (Lyon) )= 70 bin dolar

 6- Nicola Banecki (SC Freiburg) )= 90 bin dolar

 7- Sydney Leroux (Western New York Flash)= 92 bin 500 dolar

 8- Heather Mitts (Atlanta Beat)= 150 bin dolar

 9- Megan Rapinoe (Seattle Reign FC) )= 168 bin dolar

 10- Alex Morgan (Portland Thors FC)=450 bin dolar

 2019’da FIFA tarafından yapılan yılın futbolcuları ödülüne Megan Rapinoe en iyi kadın futbolcu olarak layık görüldü. Türkiye’de kadın futbolcular kaç para alıyor diye merak edebilirsiniz. Yukarıdaki rakamların çok altında olduğunu belirtebiliriz. En yüksek ücreti yabancı kadın futbolcular alıyor. En fazla 1000-2000 dolar arasında alıyorlar. Türk kadın futbolcular ise 1500-5000 TL arasında alıyorlar.

 Kadın Futbol Maçları Kaç Dakika?

 Kadın futbola 40’ar dakikadan iki devre halinde oynanıyor. 15 dakikalık bir devre arası bulunuyor. Genç kızlarda bu süre 35’er dakikadır. Her takım 11 kişiden oluşuyor. U-13 kız karşılaşmaları 30’ar dakikadan oluşuyor.

 Kadın Futbol Topu Ağırlığı

 Kadın futbol maçlarında, erkek futbol maçlarında kullanılan 5 numaralı top kullanılıyor. Topun ağırlığı 410-450 gram arasındadır. Çevresi 68-70 cm’dir. Müsabakalarda oynanan, Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu ölçülerine uygundur.

 U-13 küçük kızlar futbol maçlarında 4 numaralı top kullanılıyor. Topun ağırlığı 350-390 gram arasındadır. Çevresi 63-66 cm’dir.

 Kadınlar Neden Futbol Oynamaz?

 Toplum içinde hala “futbol erkek oyunudur” algısı hakimiyetini sürdürüyor. Avrupa’da bu algı tamamen yıkılmış durumda. Her ne kadar kadınlar, futboldan erkekler kadar kazanmasalar da futbolun kadınlar tarafından rahatlıkla oynandığını gösteriyorlar.

 Türkiye’de kadın futboluna uzun yıllardır gereken önem verilmedi. Bundaki en büyük etken kadınların erkek fizyolojisini taşımamaları, daha nazik olmaları ve doğum yapma süreçleridir. Bu etkenler öne sürülerek kadın ve futbol arka planda kalmıştır.

 Kadınların genel olarak futboldan nefret etmeleri, bunda en büyük etkendir. “Bir topun peşinden 22 kişinin anlamsızca koşması” onlara garip gelmektedir. Oyun hakkında birçok kural ve detayın bulunması oyundan daha da soğumalarına yol açıyor. Bunun sonucunda da kadın futbol ligi istenen aşamayı ve başarıyı yakalayamıyor.

 Kadın Futbol Hakemleri

 Kadınlar, futbol dünyasına sadece futbolcu olarak adım atmıyorlar. Futbolcuların ve taraftarların en çok uğraştığı hakemlik mesleğini de icra ediyorlar. Drahşan Arda, dünyanın ilk hakemi olması bakımından Türk kadınlarının önünü açmıştır. Ama ne yazık ki Drahşan Arda, Türkiye’de değil Almanya’da maç yönetmiştir.

 Türkiye’de ilk kadın hakemimiz Elmas Arabacı’dır. Türkiye’nin ilk FIFA kokartlı hakemi Lale Orta’dır. Kadın antrenör sayısı 220, üst düzey kadın hakem sayısı 22’dir.

 Dünya genelinde futbol kulüplerinin 6’sının başında kadınlar yer alıyor. Bunlardan biri Berna Subaşı kadın futbol kulübü başkanı olarak kendini gösteriyor.

 Rüyada Kadın Futbolcu Görmek

 Rüyada kadın futbolcu görmek, kötü günlerden kurtulup, feraha ve refaha kavuşulacağına işarettir. Rüya sahibi yakın dostlarının desteğiyle kötü günlerinden kurtulacaktır. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada kadın futbolcu görmek ortaklık kurarak yeni bir işe atılmaya delalettir.

 Kadınlar, birçok işte olduğu gibi futbolu da başarabileceklerini kadınlar futbol ligi ve dünya şampiyonalarıyla gösterdiler. Kız çocuğunuzun futbola karşı ilgi ve yeteneği bulunuyorsa, futbol okullarına, yaz kamplarına, kulüplerin seçmelerine filmciürebilirsiniz. Herhangi bir sağlık ve fiziki engeli bulunmuyorsa futbolcu olmasını sağlayabilirsiniz.

forum