VİOP, vadeli işlem ve opsiyon piyasasıdır. Belli miktar ve fiyat üstünden gerçekleşen tüm pay senetlerinin prosedürleri vadeli işlem ve opsiyon piyasası sayesinde gerçekleşmektedir. Belli vade aralıklar ile gerçekleşen bu işlem VİOP ile oluşurken, yatırımcılar vadeli olarak değerlendirmektir. Yatırımcıların bu şekilde istemesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi ise spot piyasasına göre risklerin daha düşük olmasından dolayıdır. Bundan dolayı büyük sözleşmelere olan güven fazla olduğu için yatırım yapılma oranı daha fazladır. Beklentileri yüksek tutan bu işlem sonrası karşılanırken, mutlaka bunun için vadeli işlem sonrasında pay senetleri konusunda bilgili olmanızda yarar var.

Pay vadeli işlem sözleşmeleri, fiyatın düştüğü zamanlarda bile az oranda yatırım yapılması gerekmektedir. Bu miktarlar kriterler İstanbul borsası tarafından belirlenirken, yatırımcıların da zarar ve kâr oranına göre de senet fiyatlarında değişimler görülmektedir. Yatırım nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabı burada devreye girerken, mutlaka bu rakamları takip etmenizde yarar var. Bu sayede vadenin sonundaki fiyatların gelişmesini beklemenize gerek kalmadan günlük olarak sözleşme fiyatlarında satış işlemlerini yapabilirsiniz. Fiyatın yükselmesi ve hareketlenmesi için belli vakitlerin geçmesi gerekiyor. Direnç ve destek noktası kırıldıktan sonra fiyatlarda hareketlenme görebilirsiniz. Bundan dolayı borsadaki yatırımcılar uzun vadeli değerlendirmeler sonucuna göre yatırım yaparken, anlık işlemlerde risk daha fazla olduğu gibi uzun vadede riskin az olup kazançlı olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Yatırım Nasıl Yapılır ve Nasıl Yapılmalıdır?

Pay senetleri, pay vadeli işlem sözleşmeleri üzerinden gerçekleşmektedir. İşlemlerin vadeli işlem ve opsiyon piyasasında anlaşma kodu bulunuyor ve bu kod üzerinden işlemler görülmektedir. Standart sözleşmelerin yanı sıra standart olmayan serbest nitelikli sözleşmelerde bulunmaktadır. Buna örnek olarak standart sözleşmelerin senetlerinin payı 50 ya da 100 tane olsa, standart olmayan serbest sözleşmelerde pay senetlerinin belirli adeti bulunmamaktadır. Sözleşmenin değeri firmanın yaptığı bedelsiz ya da bedelli yatırımının artışına nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden yatırımcı olacaksanız yatırım yapacağınız firma hakkında yeterli bilgiye sahip olmanızda yarar var. Buna göre karar vermeniz kolaylaşırken firmanın anaparası, kâr ve zararlarını araştırmanız da doğru yatırımınız için katkı sağlayacaktır. Aksi halde yapacağınız yatırımların riskleri olabileceği gibi kaybetmeniz durumunda geri dönüşü olmayacağını da hatırlatalım.

Türkiye’de borsada alım ve satım yapan yatırımcılar ve sözleşmelerin kriterleri İstanbul Borsa Pay Piyasası tarafından seçilir. Kriter ve şartları detaylı şekilde Sermaye Piyasası Kurulu sitesinden öğrenebilirsiniz. Standart sözleşmeye yatırım yaptığınız vakit size 100 tane pay senedi verilmektedir. Senedin son tarihi geldiği vakit satış yaptığınız zaman senedin değerine göre zarar ya da kâr edersiniz. Nakit uzlaşmasında sözleşmenin ve senedin değeri vadenin arasında bulunan farka göre değerlendirilir. Sözleşmelerde anlaşma şekli fiziki teslimat olurken, bu teslimatta mutlaka anlaşmanın değeri temel alınır. Burada ise işlemleri tamamlamak için vadenin sonuna kadar beklemeye gerek duyulmamaktadır. Bu konuda zaten yatırım sırasında sözleşmeler yapılırken vade sonu ve günlük şekilde piyasa fiyatları belirlenmektedir. Bundan dolayı yatırım yaparken mutlaka beklentilerinizi karşılayacak limitlerde satın alma ve alma işlemlerinizi yapmanızda fayda var.

Yatırım yapmak ciddi araştırma ve analiz gerektiren bir işlemdir. Riski ne kadar fazla olursa olsun riski azaltmak yatırımcıya bağlıdır. Bundan dolayı yatırımcı yatırım yapacağı şirketi ne kadar analiz ederse o kadar garantili yatırım yapmış olur. Pay vadeli işlem sözleşmeleri dâhil borsa hakkında bilinmesi gerekenleri analiz ettikten sonra yapacağınız yatırım sonucunda büyük miktarda kâr elde edebilir, yatırımlarınızın meyvesini bol bol alabilirsiniz.

forum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir