Proxy nedir sorusunun cevabını arıyorsanız size şu anda doğru yazıyı okumaya başladığınızı belirtmek isteriz. Proxy, Türkçe karşılık olarak vekil sunucu olarak adlandırılmaktadır. Ara sunucu olarak da açıklayabiliriz.

İnternete bağlanırken kendi ip adresiniz ve bağlantınız ile bazı durumlarda sitelere bağlanamayabilirsiniz. Bunun birkaç nedeni vardır. Girmek istediğiniz web sitesi sizin ülkenizden gelen kullanıcı isteklerini reddediyor olabilir. En fazla rastlanılanı ise mahkeme kararı ile siteye erişimin kapatılmasıdır. Özellikle mahkeme kararı ile siteye erişimin kapatılması işlemi birçok kullanıcı tarafından sitenin kapatıldığı şeklinde algılanmaktadır. Ancak bu gibi durumlarda sizin ip adresiniz ile yani bulunduğunuz lokasyondan web sitesine girişiniz yasaklanmaktadır. Web sitesi yayın hayatını sürdürmeye devam etmektedir. İşte bu gibi durumlarda web sitesine girmek için vekil sunuculara ihtiyaç duyarsınız. Kendi ip adresiniz yerine başka bir bilgisayara bağlanarak o bilgisayar üzerinde internet erişiminizi devam ettirebilirsiniz.

Temel mantık olarak örneğin Türkiye’de girmek istediğiniz site yasaklandıysa bir Proxy sitesi yada uygulaması kullanarak bu siteye giriş yapabilirsiniz. Bunu nasıl yaptığınıza gelince bir Proxy sitesine girdiğinizde bu site üzerinde bulunan arama bölümüne gitmek istediğiniz web sitesinin adresini yazarak ulaşırsınız. Böylelikle siz Türkiye’de olmanıza rağmen örneğin Proxy sitesinin sunucuları Amerika’da ise siz Türkiye’den Amerika’daki Proxy sitesine girmiş gözükürsünüz ve site içerisinde asıl gitmek istediğiniz sitenin adresini yazıp o siteye girdiğinizde ise Amerika’daki bilgisayar üzerinden bu işlemi yapmış olursunuz. Böylelikle web sitesi Türkiye’de yasaklı da olsa siz Amerika’daki bir bilgisayarı kullanıyormuş gibi web sitesine bu yasaktan etkilenmeden ulaşabilirsiniz.

Proxy sitesi yerine yazılımı kullanacağım derseniz mantık yine aynı olacaktır. Yazılımı çalıştırdığınızda karşınıza gelen ülkelerden birisini seçersiniz ve bu seçtiğiniz ülkedeki sunucuya bağlanırsınız. Böylelikle bilgisayarınızın tarayıcısında aratıp girdiğiniz her siteye Türkiye’den değilde seçtiğiniz ülkedeki bilgisayar üzerinden bağlanırsınız ve İP adresiniz o ülkedeki bilgisayarın ip adresi olarak gözükür. Proxy yazılımı kullanmak Proxy web sitesini kullanmaktan daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Zira yazılımlar sizi hedef sunucuya doğrudan bağlar ama Proxy siteleri bu işlemi kendi sunucularını da araya katarak yapacakları için iki farklı sunucu arasında bir bağlantı oluşması gerekecek. Yani siz kendi bilgisayarınızdan Proxy sitesine girdiğinizde sitenin sunucusuna girmiş oluyorsunuz. Siteyi kullanarak hedeflediğiniz siteye girdiğinizde ise ip amaçlı kullanılan sunucuya bağlanırsınız. Bu gibi ardışık işlemler web sitelerinin yüklenme hızını oldukça düşürür.

Basit bir şekilde Proxy yazılımları ve Proxy sitelerinin çalışma mantığını şu şekilde gösterebiliriz.

Proxy yazılımları : Sizin bilgisayarınız > Hedef sunucu > Girmek istediğiniz web sitesi sunucusu .

Proxy siteleri: Sizin bilgisayarınız > Proxy Sitesinin sunucusu > Hedef sunucu > Girmek istediğiniz web sitesinin sunucusu

Ancak bazı Proxy sitelerinin bu işlem için bizzat kendi sunucusunu kullanması da mümkün olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yukarıdaki bağlantı şeması kısalmaktadır.

forum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir