Son zamanlarda popüler sosyal medya uygulamaları arasında kendine yer bulan TikTok’a Amerika’dan engel. Kısa videolar çekilerek zaman geçirilmesini sağlayan TikTok uygulamasına Amerika Birleşik Devletlerinden yasak getirildi. Yasak neden getirildi, Ne kadar süre devam edecek, Kimler bu yasağa maruz kalacak?

TikTok Neden Yasaklandı?

Amerika Birleşik Devletleri TikTok uygulamasını ABD donanması için yasaklama kararı aldı. Donanma içerisinde ki askerlere dağıtılan telefonlara TikTok yüklenmesi büyük güvenlik zafiyetine neden oluyordu. Askerlere dağıtılan telefonlara yeni eklenen yazılım sayesinde TikTok uygulaması tespit ediliyor. TikTok yüklenen uygulamalar verileri saklama amacı ile kendini dışa kapatıyor.

ABD donanmasına göre TikTok uygulamasının telefonda bulunması büyük ölçüde verinin çalınmasına neden olabilir. Durum sadece TikTok ile de sınırlı değil, bundan önce de alınan karar ile birkaç sosyal medya uygulaması da yasaklanmıştı. Durum öyle ki ABD ye bağlı sosyal medya uygulamaları da yasaklanmış durumda.

Çin ile ABD arasında yaşanan son olaylardan sonra bu kararların alınması kullanıcıların aklına türlü şey getiriyor. ABD’nin Çin ile bir alıp veremediği mi var anlaşılmış değil ancak olayın dış yüzüne bakılırsa verileri korumak adına atılan adımlar sadece. Durum öyle ki 5G teknolojisi için Huawei ile anlaşmayı bile fes etmişlerdi.

TikTok Yasağı Ne Kadar Sürecek?

TikTok yasağının kalkması şu an için söz konusu değil, ileriki zamanlarda da yasağın kalkmasına bir umut gözükmüyor. Güvenlik zafiyeti oluşturan uygulamalar ABD tarafından kara listeye alındığı zaman kolay kolay çıkamıyorlar.

Kimler TikTok Kullanamayacak?

Yasak şu an için ABD askeriyesini kapsıyor, normal kullanıcılar için bu denli bir yasak söz konusu değil. Ancak ilerleyen zamanlarda güvenlik önlemlerini arttırma amacı ile ülke genelinde bu şekilde bir yasağa gidilmesi de ön görülebilir.

forum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir