Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zeka vs İnsan

melih demirtaş
(@melih007)
Üye Admin

Sadece bedenden ibaretsek ruh ya da enerji gibi metafizik unsurlara sahip değilsek bir makinenin insan gibi davranması mümkün olmalı.

Freud'un sözüyle ego şahlanmış bir at üzerindeki şövalye gibidir. İd ile süperegonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakemdir.

İd, ego ve süperego insan zihninin katmanlarıdır. Bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler.

İd, zevk temelli bir istekler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktasıdır. Temel ve en ilkel benliktir. Ana kaynağı cinsellik, açlık gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulmasıdır.

Ego ise "id"in bu isteklerini gerçeklikle karşılayan kısımdır. Çeşitli savunma mekanizmaları ile "id"i dengeler. İd ve süperego arasındaki dengeleyici unsurdur. Temel görevi kişisel güvenlik sağlamak ve "id"in bazı isteklerine izin vermektir. Freud ilerki yıllarda gerçekliği test etmek, savunma, bilgi sentezi ve zeka fonksiyonları ile hafızayı bu merkeze bağlamıştır.

Süperego, baba figürünün ve kültürel adetlerin içselleştirilmiş bir sembolüdür. "İd"in ihtiyaç ve talepleriyle çatışma halindedir. "İd"ye karşı saldırgandır. Tabuları ayakta tutar. Oidipus kompleksinin çözümü için baba figürünün içselleştirilmesidir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0..._s%C3%BCperego

Freud'un dediği gibi öğrenmek için istek lazım peki makineler isteyebilirmi? yeni doğmuş bir bebeğin öğrenme isteği nerden geliyor?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 20/04/2021 2:17 am
melih demirtaş
(@melih007)
Üye Admin

😊

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 05/07/2021 6:28 pm
Paylaş: