Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zekanın Tehlikeleri

melih demirtaş
(@melih007)
Üye Admin

Yapay zekanın tehlikeleri hakkında çok şey yazıldı ve birçok bilim kurgu filmi kendilerini makinelerin egemen olduğu bir dünyayı tasvir etmeye adamıştır.

En dinamik ve heyecanlı fütüristlerden biri olan Gerd Leonhard son kitabını şöyle anlatıyor:

Gerd Leonhard, teknolojiyi geliştirirken yaptığımız gibi, teknolojiyi yöneten normlar, değerler ve bağlam (başka bir deyişle, kültür) üzerinde çok fazla zaman harcamamız gerektiğini öneriyor. Bu cephede, Elon Musk, yapay zekanın insanlığı nasıl tehdit edeceği konusundaki kaygının artmasında, teknoloji elitleri arasında lider bir ses olarak kendisini öne çıkartmaktadır.

Bu konuda bir temel esas bulunmaktadır:

Teknoloji, ister robotik isterse başka türlü olsun, insanlara hizmet ettiğinde, yararlıdır. Teknoloji bir insan gibi düşünmeye başladığında, her şeye kadir olabilir ve bu, hizmet ettiği kurumun ya da topluluk sisteminin değerleri ile senkronize olmadığında tehlikeli olabilir.

Robot ve İşçiler İlişkisi
Her gelişmiş teknolojinin itişgücü kazanmasıyla birlikte bazı işlerin neslinin tükeneceği doğrudur, tam olarak kaç işin etkileneceğini tahmin etmek kolay bir şey değildir. Sayı ne olursa olsun, bu robot işçilerinin ortaya çıkması ihtimal dışı olmayacak. Muhtemel senaryo, işimizin çoğunun yerine değiştirilmek için icat edileceğidir.

Bu yenilikleri, yeni becerileri benimsemek için bir fırsat yaratır. Bunu yapmak için, hem çalışanlar hem de kurumlar bir öğrenme kültürünü benimsemelidir.

Gelecekteki çalışmalar, ilk olarak, robotların insanların yerine tamamen geçmesi ve insanın üretkenliğinin yerine almasını değil insanlarla beraber işbirliği yapması beklenmektedir. Her biri özel beceri ve yeteneklere katkıda bulunacaktır. Yani, robot işçileri, insanların daha üretken olmasına yardımcı olacak, ancak insanlar robotların en yüksek performansta çalışmasına da yardımcı olacak. Daha akıllı olmayan veya kendi başına öğrenemeyen geçmiş teknolojinin aksine, yeni teknoloji kendiliğinden ve anında gelişecektir. Teknoloji daha “akıllıca” hale geldikçe, insan ortağının da daha akıllı olması gerekecek.

Kaynak:  https://www.sezginkoyun.com/robotlar...l-etkileyecek/

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 20/04/2021 2:08 am
Paylaş: