Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zeka Nedir?

Melih Demirtaş
(@melih007)
Üye Admin

Yapay zeka teknolojisi, bir bilgisayarın ya da bilgisayarın kontrolünde ki robotun, zevki ve işlevsel canlılara benzer şekilde hareket etmesi kabiliyetidir. Özellikle insanlar gibi düşünmeyi yapabilen yapay zeka, hayatımızın her yerinde bizlerle birlikte yaşamaya başladı. Cep telefonumuzda, bilgisayarımızda, tabletlerimizde, oyun konsollarımızda bizlerle birlikte adeta nefes alıyor. Düşünebiliyor, konuşabiliyor, makale hatta şiir yazabiliyor.
Peki, sizce insan beceri ve yeteneklerinin çoğunu yapmaya başlayan bu yapay zeka teknolojisi zararlı mı? Yoksa ilerde işlerimizi elimizden mi alacak? Ya da filmlerde gördüklerimiz gibi bize düşman mı olacak? Kafalarda bir sürü cevaplanmayı bekleyen soru… Dünyamız tam bir teknoloji dünyası olmaya başlamış ve insanlar artık teknolojiyle bütünleşmişken acaba yanlış mı yapıyoruz? Bunları birlikte incelemeye ne dersiniz?
Yapay Zeka Tehlikeli Mi?
Yıl, 2017… Dünyanın ilk yapay zekanın desteklediği insanımsı robotu ortaya çıktı: Sophia… Daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir talk show programı. Program sunucusu Sophia ile taş- kağıt- makas oynuyor. Sophia kazanıyor ve aynen şunları söylüyor : “‘Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç.” Aslında ilk bakışta çok ürkütücü gelmese de biraz daha söylediklerini anlamlandırdıkça insanın içi ürperiyor değil mi? Kesinlikle öyle. Özellikle de yapay zekanın teknolojisi artık her yerde. Her şeyin içinde. Bu robotlar belki nereye gittiğimizden hangi yemeği sevdiğimize kadar her şeyi biliyor. Peki bir gün bize karşı bunları kullanabilir mi?

Aslında yerinde ve amacına uygun kullanıldığında yapay zekalar hayatımızı kolaylaştıran ve bize özgürlükler getiren çok büyük bir teknoloji. Artık vazgeçilmezimiz. Hem de gittikçe büyüyen bir sektör. Bu açıdan bakıldığında olumlu bir şekilde kullanırsak bizim için ne kadar faydalı ve önemli olduğunu söylememize gerek yok. En basitinden artık banka kuyruklarında zaman kaybetmiyoruz ya da bulmak istediğimiz yeri kolayca bulabiliyoruz… Bir sürü avantaja sahip ve güzel bir teknoloji diyebiliriz. Fakat olumlu anlamda ve iyi niyetle kullanıldığında.
Gelecekte bizi nelerin beklediği bilinmez ama kötü niyetli yazılımcılar ya da robotların yaptığımız işlerin çoğunu yapabildiği bir dünya da yapay zekanın tehlikesi ortaya çıkabilir. Elon Musk, Stephan Hawking… Gibi insanların bu noktada endişeleri var. Fakat geleceğin dünyasında neler olacağını şimdiden bilemeyiz değil mi? En iyisi olumlu ve güzel deneyimlerimizi arttırmak. İşimize yarayan özellikleri kullanmak için çabalamak.
Yapay Zekayı Nasıl Öğrenirim?
Yapay zeka teknolojisi, Türkiye’de yer alan bazı üniversitelerde öğrenilebilir. Hacettepe üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi… Gibi önde gelen üniversiteler artık yapay zeka mühendisliği bölümlerini açmaya başladılar.
Gelişen dünya da bizim de yer almamız ve artık kendi üretimlerimizi arttırmak adına. Aynı zamanda ben okulda değil de kendim öğrenmek istiyorum diyorsanız da çok fazla imkan mevcut. Meb destekli kurslar, Udemy üzerinden kod geliştirme ve öğrenmeyi sağlama… Gibi bir çok öğrenme platformuna sahipsiniz. Öğrenmek istediğinizde sizleri büyük bir bilgi deryası ve uzun yıllar uğraşacağınız kocaman bir serüven sizi bekliyor olacak haberiniz olsun.

Kaynak : TeknOnline.net

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 20/05/2022 7:17 am
Paylaş: