Site icon Teknoloji Haberleri

Hurdacılık Sektörü

Her çöp çöp değildir hurda dünyasında. Ham madde dünyasının ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan hurda dünyası, metal, kağıt ve plastik kategorisinde değerlendirilmektedir. Profesyonel yöntemlerin öne çıktığı hurda sektöründe yıkım karşılığı hurda ve peşin para ile hurda kategorisinde satın alma işlemi yapılmaktadır.

Ekonomi dünyasında geri dönüşüm, ülke ekonomisinin hammadde ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. Ekonominin tasarruf kategorisinde değerlendirilen hurda alım ve satım işlemleri, birçok sektörün maliyet giderlerini azaltmaktadır.

Hurda Dünyasında Değerlendirilen Metaller

Metal dünyasında demir, sarı, alüminyum, bakır, nikel, krom ve kurşun gibi metaller alınmaktadır. Bütün bu metallerin ayrı ayrı fiyat özelliği mevcuttur. En ucuz hurda metal demirdir. Bakır, çinko ve sarı gibi metaller biraz daha pahalıdır.

Demir sanayi dünyasında her zaman için kullanılan en yaygın metaldir ve hurda dünyasında da en fazla ortaya çıkan metal demirdir. Oto sanayisinde ve diğer metal sanayilerinde demir artığı fazlaca oluşmaktadır.

Bakır tuğla renginde işlenmesi kolay bir metaldir. Elektronik eşyalarda, bobinlerde, süs eşyaların, eski kazan ve kovalarda bakır bulunmaktadır. Bakırın en önemli özelliği iletkenliğinin fazla olmasıdır. Bu nedenle kablolarda fazlaca bakır kullanılmaktadır. Ancak hurdacılar kablolarda bakır ayrılmadan bakır fiyatı ile alım yapmamaktadır. Bu kural bütün hurdalarda geçerlidir. Metal özelliğine sahip bütün hurdalar ayrılmalıdır. Aksi halde metal fiyatı uygulanmaz.

Alüminyum hurdalar da en popüler metallerden biridir. Beyaz renkli hafif ve işlenmesi kolay alüminyum paslanmaz ve görsel özelliğini uzun süre korur. Mıknatıs tutmaz ve soğutma teknolojisinin en önemli metalidir. Hurda alımlarında alüminyumun ayrılmış olması gereklidir.

Sarı metali, çeşme tesisatlarının imalatında kullanılır. Paslanmayan ve her hangi zararlı bir madde içermeyen sarı metali mukavemetli bir metaldir. Sarı renkli olması ve kullanımının pratik olması nedeniyle hurda dünyasında sarı metaline olan ilgi her zaman için devam etmektedir. Sarı hurdacılık sektöründe pahalı olan metallerden biridir.

Exit mobile version