× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Pardus sistem gereksinimleri. Bilgisayarınıza Pardus XFCE kurmak istiyorsanız kuruluma geçmeden önce bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsa kuruluma geçebilirsiniz. Peki Pardus sistem gereksinimleri neler ?

Pardus Nedir ?

pardüs nedir

Pardus işletim sistemi dağıtımının adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan “Panthera Pardus Tulliana”dan gelecek şekilde seçilmiştir.

Pardus projesine yönelik ilk çalışmalar 2003 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde başlamıştır. Öncelikle gereksinimler, dünyadaki benzer uygulamalar, ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, 2003 yılı yazında, somut planlamalara başlanmıştır. Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelenmiş, açık kaynak yazılım metodolojisi ve özgür yazılım felsefesi incelenmiş. Bu incelemeler sonucunda, 2003 yılı güzünde, Linux temelli, açık kaynak kodlu, olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verilmiştir.

Pardus Minimum Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınızın stabil bir şekilde Pardusu çalıştırabilmesi için aşağıdaki sistem gereksinimlerine sahip olması gerekmektedir.

  • 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci
  • 1 gb Ram
  • 8 gb sabit disk alanı
  • disk alanı, en az 1024×768 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci

Bu sistem gereksinimleri Pardus XFCE için geçerli olup diğer sürümler için farklılık gösterebilmektedir.

Pardus ile ilgili tüm soru ve sorunlarınızı forum bölümümüz üzerinden bizlere iletebilirsiniz

The post Pardus Sistem Gereksinimleri – XFCE first appeared on Yadotek.