Şube Kodu Nerede Yazar

 Şube Kodu Nerede Yazar

Ülkemizde IBAN sayıları genellikle 26 basamaktan oluşmaktadır. Bu 26 hanenin içinde şube kodu, hesap numarası, revize alan ve banka kodu bulunmaktadır. Her bankanın farklı il ve ilçelerde şubeleri vardır. Bu veriler merkezde işlenir ve diğer bankaları kontrol etmek için il ve ilçeleri izlemek zor olacağından sistemdeki şube numaralarına bölünür. Şube kodu, finansal işlemlerde il veya ilçenin bulunduğu şubenin seçimini kolaylaştırmak ve karışıklığı önlemek için kullanılır. Bu şube kodları ayrıca bankaların hangi il veya ilçelerde bulunduğunu gösterir. Dolayısıyla, bir bankadan başka bir bankaya para gönderdiğinizde, şunbe kodu gerekir. Bunun örneğini ATM üzerinden para göndermek istediğinizde sorulan şube kodundan anlayabilirsiniz. Şube kodlarını öğrenmenin birçok yolu vardır.

  • Bankalardan müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
  • Herhangi bir şubeye gidip kodunu isteyebilirsiniz.
  • Online arama yaparak ilgili banka şubesinin şube kodunu bulabilirsiniz.
  • IBAN numarası şube kodunu içerir. IBAN numarasının son 16 hanesi hesap numaranızdır. İban’daki hesap numaranızın ilk 4 rakamı şube kodudur. Örnek; İban’ın son 16 hanesi: 0321456789012345, bu durumda, şube kodu ilk 4 basamak olan 0321’dir. Yani hesap numaranızdaki ilk 4 hane şube kodunu temsil eder.
  • Ayrıca bankaların mobil uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz.
  • Bazı bankalar web sitelerinde şube bilgileri de yayınlamaktadır.

Garanti şube kodu nerede yazar?

Kartınızın şube kodunu öğrenmenin iki yolu vardır. Her şeyden önce, İnternet veya mobil bankacılık kullanarak hesabınıza giriş yapıp “Hesabım” veya “Hesaplarım” olarak belirtilen başlığı tıkladığınızda kredi kartınıza bağlı şube kodunu kolayca bulabilirsiniz. İkinci yol, kartınızı hangi bankanın şubesinden aldığınızı biliyorsanız, o bankanın şube kodunu İnternet üzerinden kolayca bulabilirsiniz.

Yapı Kredi şube kodu nerede yazar?

Banka hesaplarınızda veya kredi kartı hesabınızda, şube kodunu öğrenmek için kartınızı satın aldığınız şubeyi bilmeniz gerekir. Yapı Kredi bankasının herhangi bir şubesine gitmeniz veya mobil veya İnternet bankası hesabınıza bağlanmanız yeterlidir.Kredi kartı hesabınızın bağlı olduğu bankanın şube kodunu, en popüler yol, mobil veya İnternet bankası hesabınıza giriş yaparak Hesaplarım sekmesi altında kolayca bulabilirsiniz.Kartınızı satın aldığınız Yapı Kredi şubesini hatırlarsanız gerisi kolaydır. İlgili şubenin kodunu bulmak için herhangi bir Yapı Kredi şubesine gitmeli ve sayaç personeline kredi kartınızın bağlı olduğu banka şubesinin kodunu sormalısınız.Diğer bir seçenek ise, resmi Yapı Kredi web sitesine girerek ilgili şubenin kodunu kolayca bulabilmenizdir.

İş Bankası şube kodu nerede yazar?

İş bankası banka kartınızda 11 haneli bir banka hesap numarası bulunmaktadır. İlk 4 hane şube kodu sonraki 7 hane hesap numarası olarak kullanılır.

Halk bankası şube kodu nerede yazar?

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Adıyla bankanın sistemde kayıtlı 998 resmi şubesi bulunmaktadır. Halkbank hesap numarası kartınızın ön kısmına yazılır. 16 haneli numaranız banka kartının altında bulunur. Bu 16 haneli hesap numarasının ilk 4 hanesi bankanızın şube kodunu gösterir. Şube kodu, müşteri olarak bağlı olduğunuz Halk Bankası şubesi için özel bir numaradır. Şube kodunuzu https://www.halkbank.com.tr/11281-iban_kontrol bağlantısını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Akbank şube kodu nerede yazar?

Mobil veya internet bankacılığı yardımıyla ihtiyacınız olan bilgileri “Hesaplarım” bölümünden kolayca alabilirsiniz. Veya müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri temsilci ile paylaşabilir ve şube kodu hakkında bilgileri vermelerini isteyebilirsiniz. Bir bankanın kredi kartı şubelerinin bulunduğu yerlerin neredeyse tamamı bu yöntemlerle elde edilebilir.

Ziraat Bankası şube kodu nerede yazar?

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Hesap Bilgilerim sekmesini tıklayabilir ve şube kodunuzu görebilirsiniz. Şube kodunuzu bu sekmede kolayca bulabilirsiniz. Deneyebileceğiniz başka bir yöntem, bankanın ve şubenin adını yazarak arama motorlarında şube kodunu aramaktır. Örneğin, XXX bank YYY şube şube kodu adlı bir arama yapabilir ve bankanızın şube kodunu bulabilirsiniz. Bu yöntemlerin her ikisini de kullanamazsanız, müşteri hizmetlerini arayarak şube kodu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası şube kodu nerede yazar?

IBAN numaranızı biliyorsanız, son 16 basamak hesap numaranızdır. İlk sırada banka kodu olmak üzere, şube kodu ve hesap kodu olarak listelenir. İban numaranız yoksa, hesap numaranızı TC kimlik numaranızla Ziraat Bankası çevrimiçi bankacılık sistemine giriş yaparak da öğrenebilirsiniz. Telefonda müşteri hizmetleri temsilcisi de size bilgilendirir. Hesap numarasını öğrenmenin bir başka yöntemi de ATM’dir. TC kimlik numaranız, hesap numaranız, müşteri numaranız veya İban ile giriş yaparak ATM’lerden kartınız olmadan bilgi alabilirsiniz. Alternatif olarak, TC kimliğinizi banka şubelerine göstererek tüm hesap bilgilerinizi sorgulayabilir ve güncelleme yapabilirsiniz.

İbanda şube kodu nerede yazar?

IBAN, ilk olarak kullanımı Avrupa Birliği ülkelerinde yanlış hesap numaralarına para transferini önlemek için kullanılan bir hesap numarası standardıdır. Bu sistemle 33 Avrupa ülkesinde banka hesap numaraları için dünya çapında kullanılabilecek ortak bir standart kullanılmaktadır. IBAN, Avrupa Birliği için maksimum 34 haneye sahiptir. Türkiye için, IBAN numarası 26 basamak uzunluğundadır. IBAN’ın anlamı uluslararası banka hesap numarasıdır. Iban kullanmanın mantığı, yanlış veya kötü niyetli para aktarımı gibi işlemleri önlemek ve bu hata nedeniyle zaman kaybetmekten kaçınmaktır. IBAN numaraları genellikle 26 basamaktan oluşur. Bu 26 hanenin içinde şube kodu, hesap numarası, rezerv alan ve banka kodu gibi bölümler bulunmaktadır. IBAN numarası şube kodunu içerir. IBAN numarasının son 16 hanesi hesap numaranızdır. İban’daki hesap numaranızın ilk 4 rakamı şube kodudur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın