Site icon Teknoloji Haberleri

Xiaomi Mİ A3 ve Note 8 Pro Sonunda Android 10 Güncellemesi Aldı!

Xiaomi Mİ A3 ve Note 8 Pro Art Arda Güncelleme Aldı

Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı telefonlar ile gündemde kalmayı bir hayli başarıyor. Son çıkarttığı Mi A3 Android One kapsamındaki telefon oldukça fazla ilgi toplamıştı. Android One Kapsamında bulunan cihazlar uzun süreli Android güncellemesi almaları ile bilinir. Mi A3 Modeli de bunlardan birisi.

Geçtiğimiz günlerde Note 8 Pro Android 10 Güncellemesi almıştı. Onun hemen ardından Mi A3’de Android 10 Güncellemesi aldı. Mi A3 için Android 10 güncelleme serüveni oldukça kısa süreli oldu, bekleyiş en kısa sürede bitti ve Android 10’a kavuşuldu.

Android One Kapsamında Olan Cihazlar Daha Önce Güncelleme Alıyor

Bazı telefon üreticileri Google ile yaptığı anlaşma sonucunda Android One kapsamına katılabiliyor ve Güncellemeleri daha erken alabiliyor. Amiral gemisi ve orta segment telefonlarda bulunabilen bu özellik kimilerine göre oldukça ayrıcalıklı. Anlaşma sonrasında maalesef cihazlar kendi arayüzlerini kullanamıyor. Anlaşma gereği Andoride ait olan Arayüz kullanılmak zorunda. Xiaomi MIUI Arayüzü ile meşhur hale gelmiş bir cihaz, ancak yapılan anlaşma gereği Mİ A serisinde kendi arayüzünü kullanamıyor.

Android One kapsamında olan cihazlar uzun süreli güncellemeler alıyor evet, ancak bazı aksaklıklar nedeni ile bazı güncellemeler oldukça gecikiyor. A3 Android çıktıktan kısa bir süre sonra güncelleme almasına rağmen kullanıcılar Change.org üzerinde durum hakkında imza kampanyası bile başlatmıştı. Bazı aksilikler de olmasa oldukça stabil güncelleme aralıklarına sahipler.

Bugün Gelen Güncelleme ile Birlikte Mİ A3’de Android 10 Oldu

Kısa sürede çıkacak olmasına rağmen tepki gösterilince tarihler daha da geriye alındı ve bugün çıkış yapıldı. Xiaomi yaptığı bu hamle sayesinde iki telefonu9na da birer gün ara ile güncelleme aldırdı. Note 8 Pro ve Mİ A3 Cihazı aldıkları son güncelleme ile Android 10 oldu.

Mi A3 cihazına Android 10 sürümünü kurmak için yaklaşık 1.5GB depolama alanı ayırmanız gerekiyor. V11.0.7.0.QFQMIXM etiketi ile paylaşılan güncelleme içerisinde sistemi hızlandıracak eklentilerin yanı sıra yeni özellikler kazandıracak eklentiler de bulunuyor. Başta güvenlik yamaları daha sonrasında ise cihazı hızlandıracak eklentiler.

Takılmalar ve Kasmalar Ortadan Kaldırıldı

Mi A3 Orta segment kategorisinde bulunan bir cihaz, ancak içerisinde bulunan işlemci ve RAM güçlü. Buna rağmen takılmalar meydana geliyordu. Andorid 10 Güncellemesinin gelmesi ile birlikte bu sorun da ortadan kaldırıldı. Yapılan yeni güncelleme ile birlikte cihazda yaşanan takılmalar ve donmalar ortadan kaldırıldı.

Sekiz çekirdekli Snapdragon 665 işlemcisine sahip olan cihaz da 4/6 GB RAM seçenekleri bulunuyor. Piyasa da bulunan cihazlar ile hemen hemen aynı seçenekleri sunan cihaz da 3 adet farklı kamera da bulunuyor 48MP Ana kamerası ile ilgi çeken cihaz da 8MP Geniş açı 2MP’de telefoto lens bulunuyor. Güzel çekimler yapmak için orta segment de tercih edilebilecek en kaliteli telefonlar arasında yer almakta.

Diğer Cihazlar Önümüzdeki Ay Güncelleme İçin Hazırlıklar Başlatabilir

Xiaomi, iki günde üst üste gönderdiği güncellemeler ile hem Note 8 Pro kullanıcılarını hem de Mİ A3 kullanıcılarını memnun etti. Gidişata bakılırsa güncellemeler diğer cihazlar için de yolda olabilir. Android güncellemesi almayan cihazlar önümüzdeki hafta güvenlik yamaları ile güçlendirilmiş bir korumaya sahip olacak. İlerleyen aylarda Android 10 duyurusu yapılabilir.

Exit mobile version