Yandex Arama Motoruna İnternet Sitesi Nasıl Kayıt Edilir?

 Yandex Arama Motoruna İnternet Sitesi Nasıl Kayıt Edilir?

Arama motorları denilince akla ilk gelen Google olsa da hızlı bir şekilde yayınlaşmaya başlayan Yandex de en popüler ve en güçlü arama motorları arasında kendine yer edindi ve iddialı bir şekilde yoluna devam ediyor. Google ve Bing arama motorunda olduğu gibi Yandex’ in web yönetimi optimizasyon araçları da sitenizin kontrolüne sağladığı bir takım kolaylık mevcuttur. İnternet sitesi trafiği arttırmak için site haritanızı Yandex’e kayıt ettirmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Yandex Webmaster Araçlarıyla Neler Yapılabilir

  • Daha küçük bölümleri birlikte gruplayabilir veya farklı bölümlerden sayfalar içeren sanal bölümler oluşturarak sitenizin iskelet yapısını yönetebilirsiniz.
  • İnternet sitesinde bulunanarama motoru ihlallerle ilgili tüm bilgileri bir bölümde görüntüleyebilirsiniz. Tüm ihlalleri kaldırdıktan sonra, ‘Her şeyi düzelttim’ i tıklayarak Yandex’i bilgilendirmeyi sağlayın.
  • Sitenizde genel olarak yapılan 20 yaygın hata olup olmadığını kontrol edebilir, temel site sorunlarını bulmak ve çözmek ve tüm teşhis geçmişinizi gözden geçirmek için Yandex. Webmasterı kullanabilirsiniz.
  • Sitenizin akıllı telefonlarda ve tabletlerde doğru görüntülenip görüntülenmediğini öğrenmek için ‘Sayfaları mobil uyumluluk için denetle’ özelliğini kullanarak ve mobil tarayıcılarda sorunlara neden olabilecek öğeleri kontrol edebilirsiniz.
  • Sitenizi arama sonuçlarında gösteren sorgulara ilişkin istatistikleri izlemek için Yandexwebmasterı kullanabilirsiniz.
  • Gösterimlerdeki, tıklamalardaki, snippet’ler için değişiklikleri görebilir diğer istatistiklerdeki değişiklikleri gözden geçirebilirsiniz.

Yandex’e Web Sitesini Kayıt Etmek

Öncelikli olarak Yandex Web yönetici araçlarına kullanıcı hesabınız ile giriş yapılması gerekir. Hesabınız mevcut değil ise https://passport.yandex.com/registration bağlantısından oluşturabilirsiniz.

Sonrasında https://webmaster.yandex.com/welcome/  adresine gitmemiz gerekiyor. En üste ‘Select site’ yazan kısmın yanında ‘+’ butonuna tıklayarak, internet sitesi alan URL tam adını ‘Site address’ yazan kısıma girmemiz gerekir.

Bütün işlemler bittikten sonra Yandex sizden site doğrulaması isteyecektir. Bu doğrulama işlemini yapmanın 4 farklı yolu var. Doğrulama yapmak için istediğiniz doğrulama yöntemini seçebilmektesiniz. Bu doğrulama yöntemleri ise:

  • Meta tag kullanarak doğrulama
  • HTML dosyası kullanarak doğrulama
  • DNS kaydı ile doğrulama
  • WHOIS sorgusuyla doğrulama

WordPress tabanlı bir siteye sahip iseniz görselde göründüğü gibi content içerisindeki kodu Yoast SEO kullanıcı panelindeki webmaster tools sekmesine giderek doğrulama kodunu yapıştırınız. Daha sonra değişiklikleri kontrol etmek için tekrar Yandex webmaster araçlarına geri dönüyoruz. Burada Check butonuna basarak değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ediniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın