× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

arkadaşlar 3 ortaklı şahıs şirketi kurcağız ben ve bi arkadaşım şuan çalışıyor ve çok yoğunuz boşta kalan arkadaşımıza vekalet vericez oda şahıs şirketini kuracak fakat sıralama nasıldır neler gerekir biraz araştırma yaptık çok karışık geldi kollektif vs açıklayacak bilinçli bir arkadaş varmı ?

Bir mali müşavir yada muhasebeci ile görüşürseniz bilgi verirler. Adi Şirket kurduğunuzda tek ortaklıdır ancak özel anlaşma ile ortak yapılır. Limited şirketi kurarsanız 3 ortaklı olur ama amacınız nedir onu bilmek lazım size yıllık maliyetleri artar.

Limited şirketi için en azından Muhasebe ücreti 180 TL (aylık ) buda yıllık 2150 küsür eder bunula birlikte kazançlarınızdan dolayı da vergi ödersiniz ayrıca muhasebe ücretinin %20’sini ekstradan ödemeniz gerekir. Ayrıca bunlara sigortalarınızda (Bağkur SSK) dahil olacak ve stopaj ve buna benzer giderler artar ayrıca aylık 50-100 TL arası ödemelerinizde olur yani sigortaları (Bağkur SSK) katmazsak 280 TL gibi bir para ödemeniz gerekir. ( Limited Şirketi ) için konuşuyorum. Şahıs şirketinde ücretler biraz daha aşağıdır.

Eğer satışınıza güveniyorsanız LTD kurmanızı öneririm çünkü şahıs şirketlerinde satışlarınızın çoğalması ile vergilerde artar. Ama şahıs şirketlerini kapatması kolaydır. Limited şirketlerinin tasviyesi uzun sürer ve satışınız yoksa size angarya yük sağlar. Gelir vergilerinide unutmayalım.

Yapacağınız iş nedir ? Ona göre öneride bulunabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir