× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

5G Teknolojisi Hakkında Merak Edilenler

Teknolojisinin gelişmesi ile birlikte beraberinde internet teknolojisi de gelişme kaydetmiş ve 4G teknolojisinden sonra 5G teknolojisigündeme oturmuştur. Öte yandan kullanıcılar tarafından ilgi ile izlenmekte ve merak edilmektedir. İşte, sizin için 5G teknolojisi hakkında merak edilenleri derledik. Gelin birlikte gözatalım.

5G Teknolojisi Nedir?

5G teknolojisi, küresel dünyanın yeni nesil hızlı internet ağı olarak tanımlanabilir. Şu an itibari ile insanlar 5G internet teknolojisi için;4G internet ağından 100 kat daha hızlı hizmet verecek olan bir internet teknolojisi olarak ta ifade edilebilir. Ayrıca 5G teknoloji ile gecikme süresinin 1 mili saniyeye düşmesi de beklenmektedir.

5G Teknolojisinde Amaç Nedir?

5G teknolojisi,ultra mega gecikme süresiyle daha ultra hızlı internet ve daha yüksek güvenlik amaçlanmaktadır. Ayrıca çok fazla kullanıcıya ulaşarak daha sistemli ve hızlı bir hizmeti sunmak temel amaçtır.

5G Ne Kadar Hızlı Olacak?

4G teknolojisine göre 100 kat daha fazla hız ile internet hizmeti verecek olan 5G, aynı zamanda mobil ağlar arasında gecikme süresini 1 mili saniye kadar düşmesine katkı sunacaktır. Yani siz saniyeler içinde bir HD kalitesinde filmi indirebileceksiniz. 5G’nin veri aktarımının en düşük olduğu anlarda bile hızı en fazla 50 mbps’ ye kadar düşecek. Maksimum hızı ise 200 mbps olacaktır.

5G Teknolojisini Hangi Ülkeler Kullanmaktadır?

Dünyada 5G internetini Çin, ABD ve İsveç başta olmak üzere irili ufaklı birkaç ülkede daha kullanmaktadır. Yalnız bu ülkelerde şimdilik lokal bazda hizmet vermektedir. Tüm dünyada Kullanımı ise önümüzdeki üç sene içinde gerçekleşeceği öngörülmektedir.

5G Teknolojisi Türkiye’de Ne Zaman Faaliyete Geçecek? Alt Yapı Hazır mı?

Türkiye, TUBİTAK’ın öncülüğünde 5G çalışmalarına daha önce başlamış idi ve çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Alt yapının hazırlanması ile 5G teknolojisinin Türkiye’de kullanımı ise 2021 yılında olacağı tahmin edilmektedir.

5G Teknolojisini Şimdiki Modemler Destekleyecek mi?

Şimdiki kullanılan modemlerin birçoğu 5G desteği sunmamaktadır. Dolayısıyla modemlerin değişmesi söz konusu olup, 5G destekli modemler alınmak zorunda kalınacaktır.

5G Teknolojisi Geldikten Sonra Şimdi Kullanılan Telefonlar Ne Olacak?

Kullandığınız cep telefonu 5G destekliyorsa kullanmaya devam edeceksiniz, yok destek sağlamıyorsa maalesef 5G destekli bir cihaz almanız gerecektir. Hali hazırda 5G destekli telefon sayısının çok düşük olduğunu belirtelim. Telefon üretici firmaları artık bundan sonra çıkaracakları telefonları 5G destekli çıkarmak zorundadır. Hatta bu konuda Amerika Teknoloji Apple’in 2020 sonbahar aylarında piyasaya sunması beklenildiğiİphone 12 serilerinin hepsini 5G destekli çıkaracağını duyurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir