× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

850 numaraları engelleme yöntemleri telefonun sürekli aranmasından rahatsız olan kişileri yakından ilgilendiriyor. Basit yöntemleri uygulayarak 850’li numaraları engelleyebilirsiniz.

Gün içerisinde bitmek bilmeyen aramalardan sıkıldıysanız artık engelleme vakti geldi. Birçok insan iş yerinde, evde, okulda veya dışarıda 850’li numaraların aramasından rahatsız oluyor. Telefonunuzun markasına göre uygun ayarları takip ederek 850’li numaraları engelleyebilirsiniz.

850 İle Başlayan Numaralar Nereye Ait?

Türkiye’de kurumsal olarak kullanılan alan kodu 850’dir. Bu alan kodu aynı zamanda Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin de alan kodudur. Ülkemizde kurumsal alan kodu olarak kullanılması bazı kişilerin canını sıkmaya başladı.

Kurumsal firmalardan kasıt başlıca bankalar, hat sağlayıcıları, havayolu şirketleri veya aboneliklerdir. Kurumsal firmalardan gelen 850 aramaları engelleme yöntemleri sayesinde bu sorundan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

850 Numara Neden Arar?

850’li numaraların arama nedeni genellikle ödenmemiş borç, fatura, kredi kartı başvuruları veya bankaya dair herhangi bir durumdur. İnsanlar genellikle bankaların aramasından şikayetçi oluyorlar.

Bunun haricinde kampanya, reklam ve tanıtım gibi nedenlerden dolayı da 850 ile başlayan numaralardan aranabilirsiniz. Ayrıca internetten alışveriş yapıyorsanız markaların size arama ve mesaj yoluyla kampanya duyurmaya çalışması olağandır.

850’li numaraların güvenilir olup olmadığını merak ediyorsanız net şekilde güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Bu numaralara cevap vermek kişisel verilerinizi tehlikeye atmaz. Çünkü 850 ile başlayan numaralar BTK izni ile işletmelere tahsis edilmektir.

850 Numaraları Engelleme Nasıl Yapılır? (İOS ve Android)

850 ile başlayan numaralardan bıktıysanız bunu çözümsüz olduğunu düşünmeyin. Doğru adımları takip ederek 850’li numaraları bir daha aranmamak üzere engelleyebileceksiniz.

Bunu yaparken telefonunuzun modeli önemlidir. Marka, model ve işletim sistemine göre 850 numara engelleme işlemleri değişiklik gösterebilir. Kendi telefon modelinize göre uygun adımları takip edin ve 850’li numaraları tamamen engelleyin.

1-850 Numaraları Engelleme iPhone (İOS İşletim Sistemi)

iPhone telefonunuzun doğrudan kendi ayarlarını kullanarak 850 ile başlayan numaraları engelleyemezsiniz. Bunu yapabilmek için AppStore üzerinden numara engellemeye yarayan uygulamaları indirmeniz gerekir. Bu uygulamaların çoğu işe yarar ve ücret ödemeniz gerekmez.

Başka bir uygulama kullanmak istemiyorsanız alternatif bir seçenek daha mevcut. Bu yöntemi uyguladığınızda sadece 850’li numaraları değil, bilinmeyen tüm numaraları engellemiş olursunuz. Bu sizin için sorun etmeyecekse adımları takip edin;

Bu özelliği aktif ettiğinizde bilinmeyen numaralar sizi rahatsız edemez. Yine de görmek isterseniz son aramalar kısmında bilinmeyen numaraları görüntüleyeceksiniz.

2- 850 Numaraları Engelleme Android

850 numaraları engellemeişlemleri Andorid tarafında da farklı değil. Eğer sürekli aynı numaradan aranıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bu yöntem sayesinde engellediğiniz numara sizi arayamaz. Ancak diğer 850’li numaralar aramaya devam edebilir. 850’li numaralardan gelen farklı aramaların tamamını engellemek için Play Store üzerinden uygulamaya indirebilirsiniz. Android cihazlar uygulama çeşitliliği açısından daha avantajlıdır. Play Store arama kısmına “Numara Engelleme” yazarsanız karşınıza ilgili uygulamalar çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir