× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

A vitaminleri insanların sağlıklarını koruması açısından oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. İnsanları bu denli büyük ölçüde korumasının önemli nedeninin içerisinde bulundurmuş olduğu besin değerlerinin fazla olmasından kaynaklanır. A vitaminleri doğa bölgesinde iki farklı çeşitte bulunmaktadır. Bu farklılık durumu hem hayvanlardan meydana geliyor olması hem de bitkilerden meydana geliyor olmasından kaynaklanır. A vitamininin en önemli amacı insanda bulunan dokuların, dişlerin, kemiklerin ve cildin büyük ölçüde korunmasına yardımcı olmasıdır. Bu özelliklerin yanı sıra kişilerin göz sağlıklarını koruması adına da oldukça büyük bir görevi bulunur.

                A Vitaminin İyi Geldiği Hususlar

   İnsanların en önemli organlarından biri olan gözlerin daha iyi bir şekilde görmesini sağlar. A vitamini içerisinde bulunan proteinler sayesinde insanların hem kemiklerinin gelişmesinde hem de daha dayanıklı kemiklere sahip olmalarına yardımcı olur. Bir insanın en önemli sistemi olan bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak dış etmenlerden gelebilecek ve kişinin hasta olmasına neden olan saldırılara karşı olabildiğince mücadele etmesine katkı sağlar. İnsan vücudunda bulunan bitkin hücreleri aktif hale getirerek kişiyi sağlıklı olmaya teşvik eder. İnsanlığın artması adına olan üreme fonksiyonuna etki yaparak daha fazla halde enerjik olmayı sağlar. Dişlerin olduğundan daha sağlıklı ve güzel görünmesi adına büyük ölçüde katkılar yapar. Genellikle kadınlar için önemli olan saçların kopmamasını ve olabildiğince sağlıklı kalması adına önemli rol oynar. İnsan vücudunun daha parlak olmasına ve olabildiğince de yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar.

                         İnsanlarda A Vitamini Eksikliklerinin Belirtileri Neler Olmaktadır?

   A vitaminlerinin insan vücuduna olan etkisinden biraz önce bahsettik. Vücutta bulunan ve görevinin oldukça ağır olduğu bilinen gözlerin a vitaminlerini alamaması halinde görme de bozukların meydana geldiği saptanmaktadır. Gözlerin görmesinde sıkıntıların oluşmasının yanı sıra gözlerin alt kısımlarında bulunan lekelerin de a vitaminin az alınması ile ilgili olduğu bilinmektedir.

   A vitamini eksikliğinin çok rahatlık ile görülebileceği durum ise insan vücudunun bağışıklık sisteminde meydana gelmesidir. Kişinin bağışıklık sisteminde a vitamini eksikliğinin olması demek o kişinin sürekli olarak hastalıklar geçirmesine ve olabildiğince bitkin bir hal içerisinde olmasına neden olmaktadır. Durum böyle olunca da bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişinin sürekli olarak hastalıklar geçirmesine tanıklık etmiş olmaktayız. Bağışıklık sisteminde sıkıntılarının görülmesinin yanı sıra diş kısımlarında meydana gelen aşınmalar ve çürümeler de a vitamini eksikliği yüzünden meydana gelebilmektedir.

                       A Vitaminleri Nerelerde Bulunmaktadır?

   A vitaminleri yazımızda da bahsettiğimiz gibi hem hayvanlarda hem de bitkilerde sıklıkla bulunmaktadır. Hayvanlarda veya bitkilerde bulunan a vitamini depoları insanlar açısından önemi oldukça fazla olmaktadır. İnsanlar için faydası oldukça fazla olan a vitaminlerinin hangi bitkilerde rahatlıkla bulunacağına değinelim. Bitkiler arasında bulunan havuçta a vitamini oldukça fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra ıspanaklarda, domateslerde, karpuzlarda, kayısı ve bezelyelerde dahi oldukça fazla a vitaminine rastlama oranı oldukça büyük bir ihtimal olmaktadır.

   A vitaminin hayvanlardan temin edilmesi adına da oldukça önemli şansa sahip olmaktayız. Bunlar arasında inek sütleri, keçi sütleri, yumurtalar, peynirler ve deniz ürünlerini sayabiliriz. Bu gibi besinlerde a vitamininin bol olması açısından insanlar açısından oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir