× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İnternet üzerinden çalışmanın yaygın olduğu şu dönemlerde Adsense ’den bahsetmemek olmazdı. Sınırsız sayıda para kazanma modeli olsa da Adsense reklam modeli ile karşımıza çıkıyor.

Adsense, Google’ın 2003 yılında hayata geçirdiği hizmetlerden birisidir. İnternette varlığı sürdüren her marka ve kişisel odaklı web siteleri için reklamlar alabileceğiniz bir servistir. Hemen hemen en büyüğünden en küçük web sitelerine kadar bütün web site sahipleri gelirlerini reklam servisleriyle elde ederler.

Google Adsense

Web siteleri için Google reklamlarını alabildiğimiz bir hizmet olmak ile birlikte görüntülenen her reklam için ücret aldığınız bir servistir. Kişiselleştirilmiş ya da Google tarafından otomatik olarak yönlendirilmiş reklamları göstermeyi tercih edebilmektesiniz.

Adsense Nasıl Çalışıyor ?

Sitelerde Adsense reklamları gösterilmeden önce kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Hesap onayı gerçekleştirdikten sonra belirtilen ekran boylarında reklam kodlarını sitenizde göstermek istediğiniz bölüme yerleştiriyorsunuz. Buradan sonraki işleri Google hallediyor. Sizin site içerikleriniz ile reklam sahiplerinin içerikleri eşleştirilip daha iyi bir reklam trafiği yakalamak Google’ın kendi elinde.  Eşleşmelerin gerçekleşmesinden sonra aynı hizmet kategorisinde reklam veren varsa anlık olarak açık artırma sunulur ve en iyi teklifi yapanın reklamları gösterilmeye başlanır. Tabi buradaki konu biraz daha karmaşık olabilmektedir. İyi bir web site trafiğine sahip kişilerin web siteleri için bu rekabet artmaktadır.

Nasıl Kayıt Olunur ?

https://www.google.com/adsense/signup/new/lead adresi üzerinden kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Bağlantıya girdikten sonra:

  1. İlgili bölüme site adresinizi girin.
  2. İlgili alana e-mail adresinizin bilgilerini girin.
  3. Google hesabınız ile oturum açmayı gerçekleştirin.
  4. Bölge ve ülke ayarlarınızı seçin
  5. Adsense şartlar ver koşulları onaylayın.
  6. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra Google reklamlar için site uygunluk kriterlerini sağlıyor ise reklam almaya başlayabiliyorsunuz.

Tüm bu adımlarda dikkat edilmesi gereken şey, web siteniz bir alt domain ile çalışmamalıdır. Genelde ilk kriter bu olmaktadır. Eğer blogspot.com.tr gibi Google’ın sağladığı bir servis kullanıyorsanız Adsense reklamları almak için 6 ay gibi beklemeniz gereken bir süre bulunmaktadır. Normal .com uzantılı siteler için böyle bir şart bulunmamaktadır.

Adsense Uygunluk Kriterleri

Bazı durumlarda Adsense reklamları için siteniz kabul edilmeyebilir. Hali hazırda reklama almaya başlayabileceğiniz bir siteniz var ise aşağıdaki durumları içerip içermediğinden emin olun.

Bu gibi konulardan bir veya birden fazla içeriğe sahip iseniz uygunluk kriterine takılabilirsiniz. Daha farklı konularla ilgili aklınıza takılan konularda https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresini ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.

Adsense’in Web Sitesine Kurulumu

Kayıt işlemi bittikten ve tüm şartları sağladıktan sonra tarafınıza Adsense reklamları almaya başlayabileceğiniz ile ilgili bir bilgilendirme maili gelir. Alınan reklamın kodunu sitenizde ilişkilendirilmiş taglar arasına yerleştirerek reklam gösterimlerini başlatabilirsiniz.

Ödeme almaya başlayabilmek içinde ödeme almak istediğiniz hesap numarasıyla bazı kişisel bilgilerinizi doldurmanız yeterli olacaktır.

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor

Bu soru için net olarak verilecek bir cevap yok. Hem kişiselleştirilmiş reklamlar alabileceğiniz gibi hem de almak istediğiniz reklamları seçebilmektesiniz. Dolayısıyla iki farklı yöntemden birini seçmek kazanç oranlarını değiştirmektedir. Ayrıca daha önce de bahsedildiği gibi gösterilecek olan reklamlar anlık olarak açık artırmalara tabi tutulur. Bu açık arttırmalar sonucunda gösterim ve tıklatım başına alacağınız ücretler değişkenlik gösterir. Bu ve bunun gibi birçok çalışma modelinden dolayı alınacak olan ücretler fazlasıyla değişkenlik gösterir. Yine de Adsense panelinde belli bir süre sonra gün, hafta veya ay bazında ne kadar kazandığını öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir