Gelişen hayat şartları ve çağın teknolojisi ile evimize kadar gelen internetin türleri konusundan bahsedeceğiz. En başta sadece bilgisayarlarımızdan ulaşabildiğimiz internet zaman içerisinde mobil hale gelerek her an günlük yaşamımızın içinde oldu. Bu yeni teknoloji zaman içerisinde hayata hız kazandırdı. Ancak belli bir noktada yavaş kalmaya başladığı zaman kullanıcıların yeni gereksinimleri ortaya çıkmaya başladı. Bu gereksinimler internet sağlayıcıları tarafından çeşitli yollarla çözülmeye çalışıldı. Öncelikle ADSL kullanıldı ancak belli bir noktadan sonra yavaş gelmeye başladı. VDSL teknolojisi ise ADSL’den sonra kullanılmaya başlandı ancak birtakım problemlerle birlikte o da yetersiz kaldı. En son internet teknolojisi olarak fiber internet kullanılmaya başlandı.

ADSL Nedir?

ADSL (AsymmetricDigitalSubscriberLine) , günümüzde en çok kullanılan internet bağlantısı türüdür. Özellikle ilk kullanılan internet bağlantısı olması, bakır kablolarla taşınması ve aparatlarla uzun mesafelere iletilebilmesi ile tercih edilmektedir. Ancak internet sağlayıcısı altyapısına, menzile ve hattaki kalabalığa göre diğer internet bağlantı çeşitleri arasında çok yavaş kalmaktadır. Ayrıca 16 Mbps indirme hız sınırına sahiptir.

VDSL Nedir?

VDSL (Very High SpeedDigitalSubscriberLine) , ADSL’den sonra kullanılmaya başlayan bir internet bağlantısı çeşididir. Santrale yakın yerlerde kullanılır ve bakır kablolar ile iletimi yapılır. Santrale olan uzaklığın azalması daha hızlı bir internet bağlantısı sağlar. 100 Mbps’e kadar internet hızı sağlar.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet günümüzde en çok kullanılan internet bağlantısı olup en hızlı interneti sağlar. Rakiplerine nazaran fiber optik kablo denen cam kablolarla iletimi yapılan fiber internetse 1000 Mbps’e kadar internet hızı sağlar. Altyapınız uygun olduğu sürece kullanabilirsiniz. ADSL, VDSL ve Fiber İnternetin Farkları Nelerdir

ADSL, VDSL ve Fiber İnternetin Farkları Nelerdir?

ADSL ve VDSL internet bakır kablolarla taşınırken fiber internet fiber optik kablolar ile taşınır. Bu da internet bağlantısı çeşitleri arasında hız farkının asıl sebebidir. ADSL 16 Mbps hıza kadar çıkabilirken VDSL 100 Mbps internet hızına çıkar ancak bu esnada altyapı, kullanılan bakır borunun kalitesi, santrale uzaklık ve santral yoğunluğu gibi etmenlerle hız düşecektir. Fiber internet 1000 Mbps ile kendi sınıfında en yüksek hızı sağlar ve kullanıcıların en çok tercih ettiği internet bağlantısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir