× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Ahtapot, denizlerin ilginç varlıklarından biridir. Zihninizde ahtapot nasıl bir şey hayali kuruyorsunuzdur. Sekiz kollu olan bu varlığın sofraların farklı lezzetlerinden biri olduğunu biliyor musunuz? Deniz ürünleri arasında en kıymetlilerinden biridir. Bu hayvanın eti çok lezzetli olmasına rağmen ahtapot nasıl temizlenir çok iyi bilmelisiniz. Bu yazımızda ahtapot nasıl temizlenir ve pişirilir detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Ahtapotlar omurgasız deniz canlılarıdır. Okyanusun farklı katmanlarında yaşarlar. Yaşam süreleri kısadır. Çabuk ergenliğe girerler. Çiftleşme dönemi ahtapot nasıl ölür sürecini başlatıyor. Erkek , dişiye sperm bıraktıktan sonra hücre yaşlanmasına uğrar. Kısa süre sonra ölür. Dişi ahtapot da yumurtaların çatlamasından sonra o da ölür. Ahtapotlar solungaçları sayesinde solunum yapıyorlar. Manto boşluğuna su çekip, solungaçlarından geçiriyorlar. Daha sonra sifon gibi suyu fışkırtıyorlar. Bu işlem ahtapot nasıl nefes alır sürecini oluşturuyor.

Ahtapot Eti Nasıl?

Son dönemlerde birçok balıkçı tezgahlarında ahtapota rastlamanız mümkündür. Sizin için yabancı gelse de sofraların en lezzetli ve değerli deniz ürünlerindendir. Hiç yemediyseniz ahtapot eti nasıl diye merak edebilirsiniz. Becerikli bir elde pişmeyen ahtapot sert ve lastik tadında olacaktır. Fakat becerikli bir el tarafından pişirilen ahtapot tadı nasıl diye soracak olursanız normal bir deniz levreğinden daha lezzetli olduğunu anlayabilirsiniz.

Ahtapotun etinin en büyük özelliği sert olmasıdır. Ahtapot ne kadar çok deniz dışında kalırsa o kadar sertleşir ve hacmini yitirir. Ayrıca ahtapotlar kış mevsiminde yakalanırlar. Eğer ahtapot nasıl yakalanır merak ediyorsanız özel misinaya sahip oltalarla siz de yakalayabilirsiniz. Bu hayvanlar tehlike anında mürekkep püskürttükleri için zıpkınla avlamada çok dikkatli olmalısınız.

Ahtapot Nasıl Temizlenir?

Normal balık temizlemeyi bilenler ahtapot nasıl temizlenir konusuna yabancı olabilirler. Çünkü sıradan bir balık gibi kılçıkları ve pulları bulunmuyor. Ahtapot kafadan bacaklı olduğu için mürekkep kesesi ve iç organları kafa bölgesinde bulunuyor. Başın alt tarafında gözler ve bütün kolların birleştiği yerde ağzı bulunuyor.

Ahtapot temizlemek zahmetli iştir. Buna rağmen biraz dikkatli ve titiz davranarak ahtapot nasıl temizlenir yapabilirsiniz. Balıkçıdan aldığınız taze ahtapotu en kısa sürede temizleyip, yemeye hazır hale getirmelisiniz. Öncelikli olarak bir bıçak yardımıyla baş bölgesinin altından giriyorsunuz. Buradaki mürekkep kesesini, patlatmadan çıkarın. Alt tarafta iç organlar ve mideyi çıkarın. Vantuzları kesmek sizin isteğinize kalmış.

Gövdenin altındaki dişleri sökün. Bol suyun altında ahtapotu yıkayın. Bacakları yıkarken birbirine iyice sürtmelisiniz.

Ahtapot Derisi Nasıl Temizlenir?

Ahtapotların üzerlerinde pullar bulunmuyor. Derileri bir zarla kaplıdır. Bu nedenle ahtapot nasıl soyulur düşüncesi aklınıza takılabilir. Normal temizlemeyi yaptıktan sonra bacakların arasına küçük kesikler atın. Bir tencereye sirkeli su hazırlayın. Ahtapotu içine ekleyerek 2 saat pişirin. İki saatin sonunda ahtapotun zarları rahat soyulur hale gelecektir. İsterseniz bu aşamada vantuzları da ayıklayabilirsiniz.

Ahtapot Nasıl Ayıklanır?

Ahtapot temizleme ve ayıklama zor bir işlem gibi görünebilir. Ama biraz dikkat ve beceriyle rahatlıkla ahtapotu temizleyip, parçalara ayırabilirsiniz. Bunun için ahtapot nasıl kesilir videoları izleyebilirsiniz. Elinize küçük ve keskin bir bıçak alıyorsunuz.

Bıçakla başın alt tarafındaki açıklıktan girip mürekkep kesesini ve iç organlarını çıkarıyorsunuz. Baş kısmı yendiği için onu kesip ayırıyorsunuz. Üst tarafta kalan göz kısmı yenmiyor. Gözlerin alt tarafından kesip, atabilirsiniz. Tam ortada ağız kısmı bulunuyor. Elinizle bastırıp dişlerini çıkarıyorsunuz.

Geriye kolları tutan parçayla kollar kalıyor. Bol suyun altında çamaşır çitiler gibi ahtapotu bir güzel yıkıyorsunuz. Pişirmeye hazır hale getiriyorsunuz.

Ahtapot Nasıl Doğranır?

Ahtapotu temizledikten sonra hemen doğramıyorsunuz. Önce sirkeli suda iki saat haşlıyorsunuz. Haşladıktan sonra isterseniz zarlarını soyuyorsunuz. Vantuzlarını kesip ayrı yemek veya meze olarak kullanabilirsiniz. Yunanlılar ahtapotun zarını soymadan yiyorlar. İsterseniz siz de ahtapotun zarını soymadan yiyebilirsiniz.

Ahtapotunuzu haşladıktan sonra nasıl pişireceğinize bağlı olarak doğruyorsunuz. Izgara yapacaksanız küçük doğramanız gerekmiyor. Ahtapotun büyüklüğüne göre kolları ikiye kesmeniz yeterli oluyor. Meze veya yemek olarak tüketecekseniz kuşbaşı olarak doğruyorsunuz.

Ahtapot Nasıl Servis Edilir?

Ahtapotu meze, salata, ara yemek, ana yemek gibi sunabilirsiniz. Doğru haşladığınız ve marine ettiğiniz takdirde birçok şekilde servis edebilirsiniz.

– Ahtapotu küçük parçalar halinde soslayıp, salata üzerinde ara yemek olarak servis edebilirsiniz.

– Ahtapotu küçük parçalara ayırıp, tavada soteleyebilirsiniz. Makarnayla karıştırıp, ara/ana yemek olarak servis edebilirsiniz.

– Ahtapotun kollarını ikiye kesip, döküm tava veya mangalda ızgara yapabilirsiniz.

– Ahtapotu küçük parçalara ayırıp, istediğiniz sebzelerle güveç olarak pişirebilirsiniz.

Ahtapot Nasıl Yenilir?

Ahtapotu haşlama, kızartma, buğulama şeklinde tüketebilirsiniz. Hatta Uzak Doğuluların yaptığı gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Nasıl tüketeceğiniz damak tadınıza kalmış. Ahtapotu önceden haşlayabilirsiniz. isterseniz haşlamadan kızartma, ızgara, fırında, tencere yemeği olarak pişirebilirsiniz.

Ahtapotu çiğ olarak yemek isterseniz dokungaçlarını mümkün olduğunca küçük kesin. Sarımsak ve şili sosuyla harmanlayıp, yiyebilirsiniz.

Ahtapot Kızartması Nasıl Yapılır?

Ahtapotunuzu taze aldıysanız, balıkçınıza temizletebilirsiniz. Dondurulmuş olarak aldıysanız dışarı çıkartıp, buzunun çözülmesini bekleyin. İdeal oda sıcaklığında 10 saatte buzları çözülüyor. Fakat bu kadar vaktiniz yoksa ılık suda çözünmelerini sağlayabilirsiniz.

Ahtapotlarınızı önce bir tencerede en az 1,5 saat haşlayın. Haşlama suyuna kesinlikle tuz atmayın. Eti lastik kıvamına getirirsiniz. Ahtapotunuz küçükse zarını çıkarmakla uğraşmayın. Haşladığınız ahtapotu küçük parça şeklinde doğrayın. Kızartma yağı olarak tereyağı ile zeytinyağı karışımı kullanın. Yağ ısındığında doğradığınız sarımsakları içine atın. Sarımsakları bir süre kızartın. Yanmalarına izin vermeden tavadan çıkartın.

Ahtapotları kızgın yağın içine atın. Ahtapotunuz küçükse en fazla bir dakika kızartın. Büyük ahtapot kullanıyorsanız 2-3 dakika kızartabilirsiniz. Kızarttığınız ahtapotları servis tabağına alın. Üzerine tuz, limon, soya sosu, maydanoz serpebilirsiniz.

Ahtapotunuzu unlu ve sodalı şekilde de kızartabilirsiniz. Bir tabağa beyaz un koyun. İçine çok az tuz atın. Ayrı bir tabağa da bir şişe sodayı dökün. İçine salep kıvamına gelene kadar un ekleyin. Haşladığınız ahtapot parçalarını önce tuzlu una sonra sodalı una batırın. Kızgın yağda kızartın. Servis tabağına alın.

Ahtapot Nasıl Haşlanır?

Hazır aldığınız veya temizlediğiniz ahtapotu düdüklü veya normal tencerede haşlayabilirsiniz. Genel olarak ahtapot sirkeli suda haşlanıyor. Farklı lezzetler oluşturmak istiyorsanız haşlama suyuna baharat, soğan, sarımsak ekleyebilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz haşlama tarifinde, haşladığınız ahtapotu sadece zeytinyağı, limon ekleyerek yiyebilirsiniz. Salata, güveç, kavurma, sote, makarna vb. gibi yemeklerin ana malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Haşlama için gerekli malzemeler; 1 çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı tuz, 8-10 defne yaprağı

Ahtapotunuzu yıkadıktan sonra suyunun süzülmesini bekleyin. Kalın tabanlı bir tencereye koyun. Hiçbir işlem yapmadan 5-10 bekleyin. Tekrardan süzülen suları dökün. Defneyapraklarını tencerenin zeminine serin. üstüne ahtapotu yerleştirin. Diğer malzemeleri ekleyin. Ahtapotun üstünü örtecek kadar su ekleyin. Ahtapotu kapatacak bir kapağı tencerenin içine yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın.

Tencereyi ocağın en küçük gözüne alın. Ahtapotun kokusu çıkana kadar yüksek ateşte pişirin. Kokusu çıkınca 3-4 saat kısık ateşte pişirin. Süreyi; 45 dakikanın üstüne her bir kilo için 45 dakika şeklinde ayarlıyorsunuz.

Ahtapotunuzun haşlandığını ve yumuşaklığını bir bıçakla kontrol edebilirsiniz. En büyük parçaya kolaylıkla giriyorsa, pişmiş demektir. Ayrıca haşlanmış mısır kokusu aldığında da pişmiş demektir.

Ahtapot Izgara Nasıl Yapılır?

Haşladığınız ahtapotu zeytinyağı ve kekikle harmanlayarak ahtapot ızgara nasıl pişirilir hazır hale getirebilirsiniz. Ahtapotun zar ve vantuzlarını çıkarmıyorsunuz. Izgaranın daha leziz olmasını istiyorsanız bir gece buzdolabında bekletebilirsiniz. Ertesi günü harlı olmayan ateşte pişiriyorsunuz. Pişirdiğiniz ahtapotları servis tabağına alıyorsunuz. Üzerine zeytinyağı, kekik, pul biber, soya sosu serpebilirsiniz.

Ahtapot Kurutma Nasıl Yapılır?

Sebze ve meyveleri kurutmakla ünlü milletimiz ahtapot nasıl kurutulur konusunu merak ediyorlar. Denizciler avladıkları ahtapotları ağlara asarak güneşte kurutuyorlar. Bu durumda aklınıza ahtapot nasıl tutulur sorusu takılabilir.

Profesyonel dalgıçlar elle, zıpkınla yakalıyorlar. Balıkçılar ahtapot nasıl hareket eder çok iyi biliyorlar. Kaya oyuklarını, kum tepelerini takip ediyorlar. Yakaladıkları ahtapotları balıkçılara, restoranlarda satıyorlar. Teknede kendileri kullanmak istediklerini, temizleyip, ağlara seriyorlar. Bir hafta gibi güneşin altında ahtapot kuruyor.

Evinizde kendiniz ahtapotu kurutmak isteyebilirsiniz. Eğer ahtapot güneşte nasıl kurutulur bilmiyorsanız, işlemin çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Temizlenmiş ahtapotu uçurtma kasnağı gibi kasnağa gergin biçimde seriyorsunuz. Güneş altında bırakıyorsunuz. Güneş battıktan sonra içeri alıyorsunuz. Bir hafta içinde ahtapot kuruyor.

Ahtapot Güveç Nasıl yapılır?

Ahtapotu güveç yemeği şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun için ahtapot nasıl pişirilir nefis yemek tarifleri sitesinin güzel bir tarifi bulunuyor. Bu tarife göre güzel bir güveç yemeği yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeleri sıralayalım;

– 1 kg ahtapot

– Yarım çay bardağı sirke

– 3 adet orta boy domates

– 1 adet orta boy soğan

– 2-3 adet biber 2

– Çeyrek çay bardağı zeytin yağı

Çözülmüş veya taze aldığınız ahtapotu sirkeli suda 1 saat haşlayın. Zarlarını ve vantuzlarını temizlemek isteğinize kalmış. Yemeğinizde beyaz et görünmesini istiyorsanız, zarları çıkarabilirsiniz. Ahtapotu kuşbaşı doğruyorsunuz. Zeytinyağında 5 dk kızartın. Sonra doğradığınız soğanları ekleyin. Biraz kavurduktan sonra, biberleri ekleyin. 5 dakika daha kavurmaya devam edin.

5 dakikanın sonunda doğradığınız domatesleri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp, 5-10 dakika pişmeye bırakın. Bu arada yemeğin suyunu çekmemesine dikkat edin.

Fırında Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Fırın yemeği seviyorsanız ahtapot fırında nasıl yapılır merak edebilirsiniz. Ahtapotu fırında pişirecekseniz önceden haşlamanız gerekmiyor. Ayrıca zarları (derisi) soymayın. Ahtapotun yanına istediğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Size mantarlı, kaşarlı fırında ahtapot tarifi verelim. Kullanacağınız malzemeler şunlardır;

– 1,5 kg ahtapot

– 500 gr kültür mantarı

– 150 gr rendelenmiş kaşar peyniri

– 3 adet domates

– 3-4 adet yeşil sivri biber.

– 1 yemek kaşığı salça

– Tuz, karabiber, pul biber, kekik (isteğe göre)

Mantarları ince kıyın. Tavada suyunu çekene kadar soteleyin. Üzerine domates ve biberleri ekleyin. Kuşbaşı doğradığınız ahtapotu en son ekleyin. 15 dakika pişmesini bekleyin. Malzemeleri fırın kabına serin. üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpin. Önceden ısıttığınız 200 derece fırında yarım saat pişirin.

Düdüklüde Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Düdüklü tencerede ahtapotu daha kısa sürede haşlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede ahtapot nasıl pişirilir merak ediyorsanız bu konuyla ilgili internette ahtapot nasıl pişirilir video çekimleri bulunuyor. Bunları izleyerek bilgi alabilirsiniz.

Ahtapotu kullanacağınız yemeğin cinsine göre farklı zaman dilimlerine göre haşlıyorsunuz. Yarı haşlama süresi 15, tam haşlama süresi 20 dakikadır. Haşlama suyuna asla tuz atmıyorsunuz. İsteğe göre sirke/limon, maydanoz sapı, havuç ekleyebilirsiniz.2 kg ahtapot için 8 bardak su ekliyorsunuz.

Ahtapot Nasıl Marine Edilir?

Ahtapotu en basit şekilde marine etmek istiyorsanız zeytinyağı ve limon kullanmalısınız. Pişirdikten sonra başka malzeme ekleyebilir, ahtapot marine nasıl yapılır araştırması içine girmemiş olursunuz. Zeytinyağı ve limonla marinelediğiniz ahtapotu bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün ister fırına atın ister soteleyin isterseniz ızgarasını yapın.

Ahtapot Pilavı Nasıl Yapılır?

Evde pilavlı ahtapot nasıl yapılır merak edilen konulardan biridir. Farklı bir yemek lezzeti sunmak istiyorsanız, ahtapotu pirinç pilavının içinde pişirebilirsiniz. Pirincinizi yarım saat sıcak suda bekletiyorsunuz. Önceden haşladığınız ahtapotu kuşbaşı doğruyorsunuz. Bu arada haşlama suyundan biraz ayırmayı unutmayın.

Tencereye tereyağı ile zeytinyağı döküyorsunuz. Önce orta boy bir soğanı kavuruyorsunuz. Soğanın kokusu çıkınca ahtapotları atıyorsunuz. Biraz çevirdikten sonra suyunu süzdüğünüz pirinçleri ekliyorsunuz. Kavurmaya devam ediyorsunuz. Harcın üzerini iki parmak örtecek kadar haşlama suyundan ekliyorsunuz. Pilav suyunu çekene kadar pişiriyorsunuz.

Dondurulmuş Ahtapot Nasıl Pişirilir?

Taze olarak aldığınız ahtapotu temizledikten sonra ince kısımlarını ayrı, kalın kısımlarını ayrı paketleyin. Derin dondurucunuza koyun. Böylece ahtapot nasıl dondurulur işlemini kimseye sormadan kolayca yapmış olursunuz. Kullanmak istediğiniz zaman geceden çıkarmayı unutmayın. Uzun süre çözülmesini beklemek istemiyorsanız ılık suda çözebilirsiniz.

Dondurulmuş ahtapot yumuşak olacağı için haşlamanız gerekmiyor. Fırın, sote, ızgara, güveç yemeği yapabilirsiniz.

Ahtapot Nasıl Yumuşatılır?

İlk defa ahtapot aldıysanız ahtapot evde nasıl pişirilir acemisi olabilirsiniz. Genellikle sizin alacağınız ahtapot en fazla 3-4 kg küçük ahtapotlar olacaktır. İnternette ahtapot nasıl terbiye edilir ve yumuşatılır konusunda birçok farklı bilgi bulunuyor. Öncelikli olarak aldığınız ahtapotu döverek yumuşatmayla uğraşmayın. Balıkçınızdan taze alacaksanız, onlara temizletebilirsiniz. Marketlerde donmuş olarak da satılıyor.

Ahtapotunuzu nasıl tüketecekseniz parçalara ayırın. Buzdolabında 2-3 gün bekletmeniz ahtapotunuzun yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Ahtapot Nasıl Kızartılır?

Ahtapotunuzu kızartarak yemek istiyorsanız damak tadınıza göre farklı işlemler uygulayabilirsiniz. derisini ve vantuzunu yemek istemiyorsanız önceden haşlayabilirsiniz. Fakat ahtapot uzmanları deri ve vantuzlarının hem yararlı hem de çok lezzetli olduğu konusunda hem fikirler.

Ahtapotu sebzeli kızartmak istiyorsanız, yeşil/kırmızı biberleri önce soteleyin. İsterseniz yeşil soğan ekleyebilirsiniz. Kuşbaşı doğradığınız ahtapotu ekleyin. Baharatları isteğinize göre kızardıktan sonra ekleyin.

Ahtapot Füme Nasıl Yapılır?

Füme ahtapot genellikle balık restoranlarında servis ediliyor. Balık reyonu bulunan büyük marketlerde füme ahtapot bulabilirsiniz. Füme ahtapot meze nasıl yapılır malzemesi olarak kullanılıyor. Akdeniz salatası hazırlayıp, içine ince doğradığınız füme ahtapotu ekliyorsunuz.

Ahtapot Nasıl Saklanır?

Balıkçınızda taze aldığınız ahtapotu hemen kullanmayacaksanız, derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Balıkçınıza temizlettiğiniz/kendiniz temizlediğiniz ahtapotu parçalara ayırıp, poşetlere koyun. Derin dondurucunuzda istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Ahtapot Çorbası Nasıl yapılır?

Ahtapot çorbasını sade yapabileceğiniz gibi sebzeli olarak da yapabilirsiniz. Ahtapotu kuşbaşı olarak doğrayın. Tencerede zeytinyağında soteleyin. Üzerine ince doğradığınız soğanı ekleyin. Kavurmaya devam edin. Üzerini örtecek kadar sıcak ekleyin. Kısık ateşte 30 dakika pişmeye bırakın. Piştikten sonra baharatları ekleyebilirsiniz.

Ahtapot Carpaccio Nasıl Yapılır?

Carpaccio bir İtalyan salatasıdır. Biraz uğraştırıcı olsa da ahtapot carpaccio tadına doyamayacaksınız. Carpaccio için ; 1 adet ahtapot, zeytinyağı, 4 diş sarımsak, biberiye, defne yaprağı, limon suyu, boş plastik şişe, tuz, karabiber gerekiyor.

Bir tencerede suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine tuz, biberiye, defne yaprağı, karabiberi, limon suyunu ekleyin. Ahtapotu tencereye yerleştirin. Yaklaşık bir saat pişirin. Ahtapotu haşlama suyu içinde soğumaya bırakın. Plastik şişenin ağız kısmını kesin. Uzun bir bardak gibi olmalıdır. Ahtapotu büyük parçalara kesin. Ahtapotu şişeye yerleştirin. Aralara biberiye, defne yaprağı yerleştirebilirsiniz.

Parçaları sıkıştırmak için ağır bir silindir cisim kullanın. Bütün parçaları yerleştirdikten sonra üst tarafta bir ağırlık yerleştirin. Buzdolabında 24 saat bekletin. Ertesi günü buzdolabından çıkarıp, salam dilimler gibi servis yapıyorsunuz. Üzerine limon, zeytinyağı ve maydanoz ekleyebilirsiniz.

Ahtapot Kokusu Nasıl Giderilir?

Ahtapot, pişerken ağır bir koku yayıyor. Bu nedenle evde pişirirken bazı önlemler almanız gerekiyor. Aspiratörü çalıştırmanız, pencereleri açmanız, evi havalandırmanız bazı yöntemlerdir. Ahtapotun pişerken ağır koku yaymasını istemiyorsanız haşlama suyuna defne yaprağı, havuç, maydanoz gibi sebzeler atarak ağır kokuyu azaltabilirsiniz.

Ahtapot denizlerin en zeki canlılarından biridir. Bu zeki canlı, sofraların en değerli menülerindendir. Kafasından vurmadığınız müddetçe yaşamaya devam ederler. Dondurulmuş veya taze olarak satın alabilirsiniz. Haşlayarak, bütün yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Tuzlu olduğu için yemeklerinize tuz atmanız gerekmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir