Akıllı Telefon Neden Geç Şarj Olur?

 Akıllı Telefon Neden Geç Şarj Olur?

Akıllı telefon neden geç şarj olur diyenlere bu sorunun neden meydana geldiğini anlattık. Yavaş şarj sorunu sıklıkla karşılaşılan bir sorun. Bu sorun genellikle uyumsuz veya hatalı donanım/aksesuar kullanımından kaynaklanmaktadır.

Akıllı Telefon Neden Yavaş Şarj Olur?

Akıllı telefonların tıpkı bir otomobil gibi araç olarak kullanıldığı ve ihtiyaç haline geldiği günleri yaşıyoruz. Yavaş şarj problemi ve diğer şarj sorunları insanları bu aracı kullanma konusunda zora sokabiliyor. Tam ihtiyaç duyulan anda şarjın bitmesi ve telefonun yeniden şarj edilmesi durumu çile haline gelebiliyor. Bu sorun kablosuz şarjın yaygınlaşması ve şarj teknolojisinin gelişmesi ile ortadan kalkabilir. Ancak yakın bir zamanda  bu tarz önemli bir gelişmenin olacağı tahmin edilmiyor.

Akıllı telefon neden geç şarj olur” diyenlere başlıklar halinde sorunun genel sebeplerini ve çözümlerini aktardık.

Bilgisayar veya Powerbank ile Şarj Etmek

Eski akıllı telefonların bilgisayara bağlanan USB kablo aracılığıyla şarj edilmesi oldukça pratikti. Ancak yeni akıllı telefonların batarya kapasitelerinin genişlemesiyle birlikte bu seçenek verimsiz hale geldi. Bilgisayarların USB çıkışından yüksek kapasiteye sahip akıllı telefonları şarj etmek artık pek akıl karı değil.

Bunun yanı sıra telefonunuz ile uyumsuz olan powerbankler de yavaş şarja neden olabilir. Güç çıkış değerleri akıllı telefonunuz ile uyumlu bir powerbank edinin.

Telefonun Şarj Yuvasını Temizlemek

Akıllı telefonların USB şarj yuvaları dış etkenlerden ötürü zarar görebiliyor. Pas, toz ve kir meydana gelebiliyor. Bu da telefonun tam kapasitede şarj olamamasına neden oluyor. Yani geç şarj olma sorunu meydana geliyor.

Şarj girişinde paslanma yoksa, toz veya kiri kendiniz temizleyebilirsiniz. Bunun için kesinlikle herhangi bir sıvı kullanmayın. Temizlemek için şarj yuvasının yapısına zarar vermeyecek ince bir iğne kullanabilirsiniz. Ancak iğne şarj yuvasına girmiyor veya zorluyorsa kesinlikle işlemi devam ettirmeyin. Bunun yanı sıra şarj yuvasını parçalanabilecek herhangi bir madde ile temizlemeyin. Örn. Diş kürdanı, kağıt veya peçete.

Temizlemekte zorlanıyorsanız veya şarj yuvasının paslandığını gördüyseniz teknik servise göndermeniz en iyi çözüm olacaktır.

Batarya Yavaş Şarj Problemine Neden Olabilir

Akıllı telefon bataryaları geç şarj olma sorununa yol açabilir. Özellikle bataryanızın ömrü bitmek üzereyken bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Eğer bataryanızı veya telefonunuzu yeni aldıysanız bataryada üretim kaynaklı kronik bir sorun olabilir.

Bataryanız eskidiyse değiştirmekten başka pek bir çare yok. Ancak sorunun yeni bataryadan meydana gelip gelmediğini bilmediğiniz için hemen değiştirmek doğru olmayacaktır. Bu durumda telefon modelinize göre internette bol bol araştırma yapmalısınız. Sizinle beraber yavaş şarj sorunu yaşayan insanları veya cihazınız hakkındaki haberleri bu şekilde görebilirsiniz.

Eğer bataryada üretimden kaynaklı bir problem varsa yetkili servise gönderip değişim yaptırabilirsiniz.

USB Kablo ve Şarj Adaptörünüzü Gözden Geçirin

Telefonunuzun orijinal şarj kablosu veya şarj adaptöründe arıza meydana geldiğinden yavaş şarj problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bazen orijinal kablo veya adaptör kullanmadığınız için uyumsuzluktan ötürü de problemler ortaya çıkabilir.

Bu durumda kablo veya adaptörün arızalı/uyumsuzluktan ötürü yavaş şarj sorununa neden olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. Aynı türde olan farklı bir şarj kablosu veya adaptör ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyin. Eğer yavaş şarj olmuyorsa yeni bir şarj kablosu / adaptör almalısınız.

Şarj kablosu veya adaptör satın alırken telefonunuz ile uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Telefonunuzun kullanım kılavuzundan şarj kablonuzun ve adaptörünüzün uygun değerlerini öğrenebilirsiniz.

Akıllı telefon neden geç şarj olur sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Yukarıdaki tavsiyeleri uygulamanıza rağmen yavaş şarj sorunu çözülmemiş olabilir. Bu durumda akıllı telefonunuzu teknik servise göndermelisiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın