× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Akıllı telefon seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hassas noktalar bulunmaktadır. Büyük küçük her kesim akıllı telefonlar sayesinde iletişim kurmaktadır. Piyasada farklı markaların çeşitli sayıda birçok modelleri bulunmaktadır. Model ve marka tercihinizi yapmadan önce araştırma yaparak, seçimi kolaylaştırabilirsiniz.

Akıllı Telefon Seçimi

Bireyler, akıllı telefon seçimi yaparken öncelikle hangi amaç için kullanılacağını belirlemelidir. Beklentilerinizi oluşturarak bu doğrultuda seçim yapmanız gerekir. Akıllı telefon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

1.       Kullanacağınız işletim sisteminin kalitesi önemlidir.

Akıllı telefonlarda genellikle Android ve IOS işletim sistemi tercih edilmektedir. İşletim sistemi cihazın performansını sağlarken kullanılan uygulamaların hız kalitesini belirlemektedir. Özellikle Android işletim sistemi birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreticileri arasında Samsung, Huawei, Oppo ve Casper gibi markalar bulunur. IOS işletim sistemine sahip üreticiler arasında ise Apple bulunur. IOS, Apple tarafından geliştirilen ve aktif bir şekilde kullanılan işletim sistemidir. Kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

2.       Akıllı telefonun ekran boyutu ve çözünürlük kalitesi belirlenmelidir. 

Akıllı telefon alım işlemi gerçekleşmeden, ekran çözünürlük kalitesine dikkat etmek gerekir. Çözünürlük olarak Full HD yüksek çözünürlüğe sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Modeller arasında renk kalitesi ve görüntü kalitesini kıyaslayarak ilerlemeniz mümkündür. Kullanacağınız alana göre ekran boyutunu seçmeniz önemlidir. Pratik ve kolay taşınabilir olması sizin için avantajlıdır.

3.       Kamera netliği ve kalitesi kontrol edilmelidir.

Akıllı telefonlarda en sık kullanılan kısım kameradır. Fotoğraf veya video çekerken görüntünün net olması için çözünürlük kalitesinin yüksek olması gerekir. Genellikle selfie için kullanılan ön kamera, en az 5 MP olmalıdır. Arka kamera netliği ise en az 12 MP olmalıdır. Ayrıca akıllı telefonlarda güzelleştirme modu ve gece modu gibi çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Seçimde bulunurken kameradaki modları da incelemeniz mümkündür. 

4.       Akıllı telefonun şarj süresine ve pil ömrüne dikkat etmek gerekir.

Bütçenize uygun telefon tercihinde bulunurken şarj ve pil ömrünün gelişmiş olması gerekir. Akıllı telefona indirilen uygulamaların sayısı arttıkça şarj ömrüde düşecektir. Ayrıca online oyunlar da şarjı çok çabuk bitirmektedir. Tasarruf modunun bulunduğu akıllı telefonlar tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Akıllı Telefon Hafıza Kartı Seçimi

Akıllı telefon hafıza kartı seçimi yapılırken genellikle 32 GB dahili hafıza ile karşılaşılmaktadır. Android işletim sisteminde hafızayı artırmak mümkündür. MicroSD kart desteği ile hafızanın genişletilmesi sağlanır. Fakat bu durum IOS işletim sistemi için geçerli değildir. Apple telefonların hafıza alanı değişmemektedir.

Akıllı telefon seçiminde garanti kapsamı ve garanti süresi dikkat edilmesi gereken bir konular arasında yer alır. Özellikle teknik servis hizmeti geniş olan bir marka seçimi yapmanız faydalı olacaktır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında çözüm süreci, kullanıcı için önemlidir.

Bütçenize uygun akıllı telefon alırken aradığınız kriterler arasında tercihinizi yapabilirsiniz. Birçok marka ve model bulunurken kullanıcının dikkatini çekmeyi başaran akıllı telefona sahip olabilirsiniz. Alıcı ile birebir irtibat halinde olarak satın alma işlemi yapılabilir. Başka bir alternatif ise internet üzerinden online satın almadır. Bu işlemde güvenilir sitelerin tercih edilmesinde fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir