× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İnternet aracılığıyla yayın gerçekleştiren pek çok türden sitenin harfler veya rakamlar ile temsil edildiği sistemin adına domain denir. İnternet üzerinden insanlara ulaşım sağlayan bütün sitenin kendisine ait bir alan adı bulunmalıdır. Ayrıca pek çok site de bu isimler ile birlikte bilinir ve farklı türden arama motorlarında bu isimlerin aracılığıyla giriş gerçekleştirilir.

Böylece bilinen alan adları hosting hizmetiyle bağlantı kurarak herhangi bir IP üzerinden internet ortamında yayın yapmaya başlar. Eğer bir internet sitesinin ismi yoksa o site için sadece IP adresi aracılığıyla giriş yapılabilir ki bu durumda gayet karışık ve tercih görülmeyen sistemdir. Yani daha açık şekilde açıklama yapılırsa rakamlardan oluşan IP adreslerinin birer birer girilmesi şart olur.

Domain Ne Kadar Önemli?

Her bir alan adı bir internet sitesinin nasıl tanınacağına yönelik destek sağlar. Satın alınması istenen herhangi bir domain, her ticari olan kuruluşların kimliklerine dönüşür.

Bu nedenle seçilim görecek olan domain, oldukça kolay hatırlanabilir, basit, ürün satışı ve hizmetini en iyi bicinde insanlara sunarakfirmanın internet ortamında tanınmasını sağlamalıdır. Böyle ticari niyeti olan kişiler kendi markaları üzerinden domain alarak istedikleri şeyi gerçekleştirebilirler.

Bu işlemler için oldukça geri kalmış olan pek çok şirket, daha sonraları olduğundan fazla miktarı olan ücretler ödeyerek bu tip isimleri almak zorunda kalabiliyorlar. Bunun yanı sıra istedikleri isimleri de alamayarak onun yerine arzularına çok dokunmayan farklı isimleri de aynı şekilde almak zorunda kalabiliyorlar.

İşler ticari ister farklı amaçlar içeren her internet sitesi olsun, doğru kişilere ulaşmanın ve arama motorunda en üst sıralarda olmanın en doğru adımlarından bir tanesi 12’den vuran bir alan adı satın alınmasıdır.

Alan Adı (Domain) Seçimi

İnternete bağlanmak için köprü görevini üstlenen IP adreslerinin diğer bir anlamı domain olarak bilinir.Domain türleri sitelerin doğru insanlara ulaşma ve internet ortamında siteleri rahatlıkla bulma bakımından çok önemlidir. Ayrıca insanların bütün zor durumlarını bir kenara koymasına yardımcı olacak ve gayet akılda kalıcı olan isimlerden seçilmesi de mutlak önem taşır.

Bunun yanı sıra uzunluğuna dikkat edilmeli, dile çabuk bir şekilde dolanması gerekli ve her zaman akılda kalan bir isim olması gereklidir. Böylece diğer rakip olan sitelere göre daha fazla bireyin siteyi ziyareti gerçekleşmesi sağlanır. Eğer herhangi bir ürünün satışı gerçekleşecekse veya herhangi bir hizmet aktarımı bulunuyorsa ve bu durum hangi sektörün içindeyse onun için bağlı bir alan adı daha fazla müşteri potansiyeli durumuna dönüşür.

Bu ise duruma paralel şekilde siteye farklı bir prestij, hava ve tanınmışlık kazandıracaktır. Bütün bu sistemlerse yani alan adı ile IP adresi arasındaki köprü işini DNS ayarları gerçekleştirir. Daha açmak gerekirse Domain Name System (Alan Adı İsimlendirme) ile bilgisayarın hangi IP adresi için bağlı olduğu anlaşılır ve istenen yere hızlı biçimde ulaşım sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir