AMD, INTEL İÇİN GÖZYAŞI VE NVİDA İÇİN REKABET VAAT EDİYOR!

 AMD, INTEL İÇİN GÖZYAŞI VE NVİDA İÇİN REKABET VAAT EDİYOR!

Bildiğiniz üzere Advanced Micro Devices (AMD) ve Nvida arasında yıllarca bir rekabet söz konusu. Nvdia halk tarafından daha önde gözükmesine karşın AMD rekabeti arttırmaya çalışıyor. Zen 3 ve RDNA 2 CPU ve GPU teknolojileri daha yeni olmasına rağmen, AMD Zen 4 ve RDNA 3 için planlanan çarpıcı performanstaki verimliliği ve aynı zamanda performansının kazançlarını bizlere bahsetti.

Yatırımcı kuruluşu The Street’e konuşan AMD’nin büyük peruğu RickBergman, AMD’nin her ikisi de 2022’de çıkacak olan bir sonraki CPU ve GPU mimarilerinden daha fazlasını bekleyeceğimizi dile getirdi.

Bununla RDNA 2 ve Zen 3’ü öncekilerden bu kadar etkileyici yapan şeylerden daha fazlasını kastediyoruz. RDNA 3 için, ana odak noktası yine verimlilik ve watt başına performans olacaktır.

RickBergman dediğine göre “Pek çok yönden bu çok önemli. Çünkü rakiplerimizden de gördüğümüz gibi gücünüz çok yüksekte, potansiyel kullanıcılarımız birdenbire daha büyük güç kaynakları, çok gelişmiş soğutma çözümleri satın almak zorunda kalır. Ve birçok yönden, çok önemli bir konu olarak, aslında kartın maliyetini önemli ölçüde artırır. Ve her zaman, bu ya perakende fiyatının yükseldiği ya da GPU maliyetinizin düşmesi gerektiği anlamına gelir. RDNA 2 için buna odaklanmaya çalıştık. Bu, RDNA 3 üzerinde de büyük bir odak noktası” demektedir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Nvida’nın gücüne güç katan RTX 30 Serisi Amper GPU’larında küçük bir kazı vardır. Ancak Bergman, AMD’ninInfinityCache teknolojisinin, verimlilikte bir sonraki adımı gerçekleştirmek de dahil olmak üzere RDNA 3 için daha da kritik olabileceğini konuşmasında ima etti.

“InfinityCache’de, bununla da bir dereceye kadar bağlantılıdır. Uzun süredir grafik işinde olan biri iseniz, bellek ve bant genişliği ile performans arasında oldukça iyi bir ilişki olduğunu rahatlıkla fark edersiniz. Ve tipik olarak, bunu yapma şekliniz bellek hızınızı artırmak ver performansı açmak için veri yolunuzu genişletmektedir. Fakat ne yazık ki, her ikisi de gücü artırıyor” diye açıklıyor RickBergman.

Hiç şüphesiz AMD’nin rekabet gücünü korumaya çalışırken nispeten mütevazı bir 256-bit bellek veri yolu kullanması, en azından şimdiye kadar sağladığı kıyaslama rakamlarına göre, RDNA 2 ve Radeon RX6000 GPU ailesinin en etkileyici yönlerinden birisidir. AMD’nin Zen CPU mimarisi geçilecek bir olaysa, RDNA 3, AMD’nin daha geniş felsefesini gerçekten sunan bir grafik mimarisi olmuş olabilir. Sonuçta, Zen 1 ve 2 iyiydi. Ancak Zen 3 ile AMD rekabette açık ara bir liderlik etmesi söz konusu olmuştur.

Zen’den bahsedenRick Bergman, Zen 4’ün önceki mimarilere kıyasla Zen 3 kadar kapsamlı bir yeniden tasarım olacağını iddia ediyor.

RickBergman“Zen 4, önbelleklerden şube tahminine kadar, yürütme hattındaki bütün kapıların sayısına [kadar] her şeye bakacağınız benzer ve uzun bir şeyler listesine sahip olacak. Daha fazla performans elde etmek için her şey inceleniyor. ” yorumlarında bulundu.

Üretim düğümleri, elbette ki herhangi bir CPU veya GPU tasarımı için önemli bir faktördür, ancakRickBergman’ın yorumları devam edecek olan bir şeyse, AMD’ninGPU’ları için yeni düğümler benimseme konusunda özellikle agresif olmasını beklemiyoruz.AMD, Zen 4’ün, Apple’ıniPhone’daki en son A14 yongalarında ve ARM destekli yeni Mac’lerde kullanıldığı gibi, TSMC’nin 5nm teknolojisi için planlandığını onaylamış olsa dahi, Bergman, RDNA 3’ü yeni düğümlere geçirme olasılığı söz konusu olduğunda daha ölçülü oldu.

“Kesinlikle EUV bu süreçte bir seçenek ve bizi engelleyen hiçbir teknik sınırlama yoktur. Çok büyük teknik faydalar da yok. Yani bu daha çok bir üretim sorusudur. 7nm’de zaman içinde yararlanacağımız ek düğümler var. Ama yine, açıklanacak bir şey yok,”diyorRickBergman. Neticede gerçek, canlı ürünü görene kadar bunların hepsi sadece bir konuşmadan ibaret. Ancak AMD son zamanlarda hem CPU hem de grafik için verdiği sözleri kesin bir şekilde yerine getirdi. AMD, her başarılı yeni ürünle güvenir bir imaj inşa ediyor. Zen 3 ve RDNA 2 ile karşılaştırılabilir adımlar olacağını söylediği zaman, bunu kesinlikle ciddiye almalısınız. Bu da aynı şekilde PC için oldukça heyecan verici bir olasılıktır

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın