Android İşletim Sistemi

 Android İşletim Sistemi

Android işletim sistemi cep telefonları ve tabletler için geliştirilen, linux tabnalı ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İlk olarak 23 Eylül 2008 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Google tarafından kurularak  geliştirilen bir yazılım türüdür. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Android işletim sistemi birçok uygulama konusunda kolaylık sağlaması nedeniyle çok tercih ediliyor. Apk tabanlı uygulamaları destekleyen Android cihazlar pek çok açıdan kolay kullanılabilir yapıdadır. Özellikle Android sistemin java kaynaklarını desteklemesi birçok uygulama erişim, ücretsiz kullanma ve kolay kurulum gibi pek çok özellik sunuyor.

Android Sisteminin Bazı Önemli Özellikleri

Android sistemi pek çok açıdan diğer işletim sistemlerinden farklı özellikler göstermektedir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Havadan programlama ile güncelleme yöntemini kullanır.
  • Grafiksel kullanıcı arayüzü varsayılan kullanıcı arayüzü olarak kabul eder.
  • Unix benzeri bir işletim sistemi ailesine sahiptir.
  • Son kararlı sürümü olan Android 10 sürümünü 3 Temmuz 2019 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Kullanım Alanları

Android işletim sistemi ilk olarak telefon ve tabletler için geliştirilmiştir. Daha sonra yazlımın güncellenmesi, geliştirilmesi ve her alana uygulanabilir olması nedeniyle televizyonlar, akıllı kitaplar, saatler, kulaklıklar gibi pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir. Ayrıca android sistem akıllı ev sistemleri otomasyonları için de kullanılabilir hale gelmiştir.

Yapılan Yorumlar

Bir Yorum Yapın