× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sigara kullanımının zararları artık hemen herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen sigara kullananların pek çok çoğu bu alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyor. Sigara bağımlılığı olan kadınların neredeyse yarısı hamilelikleri sırasında da sigara kullanmaya devam ediyor. Bu alışkanlık göbek kordonu vasıtasıyla annesiyle etkileşim halinde olan anne karnındaki bebeği de olumsuz etkiliyor.

Hamilelikte Sigara Kullanımının Oluşturduğu Riskler

Sigara, içerisinde bulunan zararlı maddeler sebebiyle solunum yolları başta olmak üzere tüm organlara zarar verir. Damarları büzerek kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımın yavaşlaması, hücrelere taşınan oksijen miktarını azaltacağından hamilelik sırasında bebeğin yeterli oksijeni alamamasına sebep olur.  Yeterli oksijen alamayan bebeğin tüm gelişimi yavaşlayacaktır.

Etkileri kullanıcılar tarafından çok fazla dikkate alınmasa da hamilelikte sigara kullanımı erken doğum riskine yol açar. Erken doğum ise beraberinde çeşitli pek çok sorun getirir. Bebeğin solunum sisteminin gelişememesi bu sorunlardan yalnızca bir tanesidir.

Hamilelikte devam eden sigara kullanımı, gebelik zehirlenmesine sebebiyet verir. Gebelik zehirlenmesi hem anne hem bebek için hayati önem taşıyan bir durumdur.

Anne sigara kullanmıyor ancak sigara dumanına maruz kalıyorsa bebek aynı şekilde risk altında kalıyor.

Gebelik sonrası sigara kullanan annelerin süt miktarının azaldığı tespit edilmiştir. Yine doğum sonrası kullanılan sigaradaki zararlı maddeler emzirme yolu ile bebeğe taşınıyor bu da bebek için tüm riskleri yeniden gündeme getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir