× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bebek doğduktan sonraki süreçte bebek beslenmesinde anne sütü çok önemidir. Aynı zamanda anne sütünün eksikliği durumunda Anne sütüne en yakın süt hangisi? Anne sütünün olmadığı durumlarda bebek nasıl beslenmeli? Hangi mama anne sütüne en yakın? Gibi sorular merak edilen konular arasındadır. Anne sütü yenidünyaya gelen bir bebeğin büyümesi ve gelişimi için, vücudunun ihtiyacı olan bütün besin maddelerini bir arada bulundurmaktadır. Bu yüzden Anne sütü bebekler için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Bir bebek en az yaşına kadar anne sütü ile beslenmelidir. Ancak bebekler için ana besin kaynağı olan anne sütünün yetersiz kaldığı ve kesildiği durumlarda bazı anneler anne sütüne en yakın bebek mamaları alternatiflerine yönelmektedir.

Bir bebeğin beslenmesinde, tüm memeli hayvanlarda oluğu gibi anne sütü önemli bir besindir. Ancak ne yazık ki birçok bebek süt açısından dünyaya şanslı gelmemektedir. Genetik durumu veya Annesinin hormonsal rahatsızlıkları ve sağlık sorunları bebeklerin anne sütü almasına engel olan nedenler arasındadır. Peki, böyle bir durumda olan bebekler nasıl beslenmeli? Ve beslenme ihtiyacı nasıl giderilmelidir? Günümüz itibari ile bebeklerin beslenmesinde çeşitli alternatif mamalar çok tercih edilse de Mama seçimi anneler ve bebekler için oldukça önemli bir konudur. Ancak Organik ve doğru mama seçimi yapmak zor bir konudur. Elbette hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz ancak, bebeklere mama verilirken dikkatli karar vermek gerekir. Doğru mama seçimi bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Hazır mamalar Annelerin bebekleri emziremediği ve sütünün az olduğu dönemlerde bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, hazır mamalar kullanılmaktadır. Mama Piyasası’nda birçok ürün vardır. Bebeğin bulunduğu aya göre mama çeşitleri kullanılmaktadır. İlerleyen aylarda bebeğin katı gıdaya geçmesi ile birlikte hazır mama kullanımı azaltılarak kesilmektedir. Çeşitli mama türleri vardır. Gaz sorunu olan bebekler için, Keçi sütlü devam sütü ve mamalar vardır. Annelerin bebekleri için mama tercihleri keçi sütlü bebek mamalarından yana olmaktadır. Çünkü keçi sütü içeriğindeki besin değerleri itibari ile anne sütüne en yakın süt özelliği taşımaktadır. Bu yüzden keçi sütlü mamalar daha çok tercih edilmektedir. Keçi Sütü’nün bu denli besleyici olması Keçi’nin beslenirken en iyi otlarla beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Keçi sütünün mamalarda kullanılması bebeklerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Ancak bebeklerde keçi sütü kullanımı ile ilgili bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Her şeyden önce, Keçi sütü çiğ veya pişmiş olarak 1 yaşının altındaki bebeklerde kullanılmamalıdır. İlk 6 ay anne sütü ya da anne sütüne eş değer mama bebeğin gelişimi için yeterlidir. Keçi sütlü mama ile birlikte birçok bebek anne sütünden alamadığı vitamin ve mineralleri mamadan karşılayarak gelişimi için bütün gerekli enzimleri, vitamin ve mineralleri almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir