× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Antidepresan, çeşitli duygu durumu bozukluklarına sahip olan kişilerin rahatsızlıklarını azaltmaya yönelik geliştirilmiş kimyasal bir ilaçtır. Birçok farklı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan antidepresanın yan etkileri de bulunmaktadır. Antidepresanın en ciddi yan etkisi ise ilaç kullanımının bırakıldığı andan itibaren yoksunluk belirtisi yaşanmasıdır. 2017 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, antidepresan kullanan kişilerin yarısından fazlası ilacı bırakabilse de yüksek derecede yoksunluk sendromu yaşamışlardır.  İzmir psikiyatrist olarak, yoksunluk belirtileri;

Yoksunluk Belirtileri Nelerdir?

  1. Uykusuzluk: Antidepresan kullanımını bırakan kişilerde yüksek derecede uykusuzluk sorunu görülmektedir. Kişinin uyuyabildiği durumlarda dahi çeşitli halüsinasyon ve kabuslarda gözlemlenmektedir.
  2. Devamlı Süregelen Yorgunluk: Yoksunluk yaşayan kişiler, hareket etmese dahi kendilerini devamlı yorgun hissederler. Hem gündüz hem de gece yorgun olmaları sebebi gündelik işlerini de aksatabilirler.
  3. Sinir: Yoksunluk yaşayan kişilerde sık görülen belirtilerden bir tanesi de sinirdir. Kişi kendini devamlı huzursuz hisseder ve duygu dünyası karışık olabilmektedir. Bu sebeple de, devamlı agresif bir tavır sergileyebilir.
  4. Baş Ağrısı: Yoksunluk durumlarında çoğu kişide görülen belirtiler arasında baş ağrısı gelir. Kimi hastalarda yüksek seviyede baş ağrısı görülürken kimi hastalarda düşük seviyede görülebilir.
  5. Bilişsel Bozukluk: Yoksunluk durumlarında hareket bozuklukları ile karşılaşılabilir. Hastalar, çeşitli sanrılar yaşayabilmektedir. Aynı zamanda, beyinde meydana gelen travmalar ile de karşılaşılabilir. Hafızada sorunlar, dikkat sorunu çok sık gözlemlenmektedir.
  6. Cinsel Bozukluklar: Yoksunluk belirtileri arasında cinsel bozukluk da gelmektedir. Kişilerde aşırı boşalma gibi olağan dışı bir durumla karşılaşılabilir.
  7. Mide Hastalıkları: Yoksunluk çeken kişilerde çok sık mide hastalıkları görülür. Çok sık bir şekilde mide bulantısı veya ağrısı görülebilir.

Antidepresan Yoksunluk Sendromu Tedavisi

Antidepresan kullanan kişilerin yoksunluk sendromu süresi net bir şekilde belirtilemez. İzmir psikiyatrist olarak, ortalama olarak bir veya dört hafta süre verebiliriz. Aynı zamanda, bu yoksunluk sendromu, kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak, yoksunluk sendromu belirtileri daha uzun süre devam edebilir. Yoksunluk sendromu tedavisinde, antidepresan kullanımının yavaş yavaş bırakılması bu sendromun oluşmasının önüne geçecektir. Daha şiddetli sendromlarda ise tıbbi bir destek almakta daha büyük fayda görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir