× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

İnternette başarılı olmak istiyorsanız, önce potansiyel müşterileri çevrimiçi olarak bulmanız gerekir. Bir web sitesine giden bir çok yol var. Lakin çoğu zaman bir arama motoru (Google gibi) sizi oraya filmciürmez. Bir web sitesi sahibi olarak, sitenizin arama sonuçlarında olabildiğince yükseğe yerleştirilmesini istiyorsunuz . İşte burası arama motoru optimizasyonunun (SEO) geldiği yerdir. İyinet olarak konuyla ilgili en önemli temelleri ve fikirleri sizler için derledik. Detaylar yazımızın devamında.

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Son birkaç yıldır arama motoru optimizasyonu (SEO), çevrimiçi pazarlamanın en önemli dallarından biri olmuştur Temel prensip oldukça basittir: Web sitenizin içeriğini internet kullanıcıları için optimize ederseniz, arama sonuçları listesinde iyi bir pozisyonla ödüllendirilirsiniz. SEO kullanmanın amacı organik arama sonuçlarında iyi bir konuma ulaşmak iken , Arama Motoru Reklamcılığı (SEA) inorganik arama sonuçlarında ücrete dayalı reklam yerleştirmeleri ile iyi bir konuma ulaşmayı hedeflemektedir . Her iki alan da Arama Motoru Pazarlaması (SEM) disiplinidir. SEM genel terimi, arama motoruyla ilgili tüm çevrimiçi pazarlama çabalarına atıfta bulunur.

Organik ve inorganik arama sonuçları

Google’ın arama sonuçları organik ve inorganik sonuçlardan oluşmaktadır . SEA inorganik (yani ücretli) sonuçlardan sorumludur. 

Google AdWords’ü kullanarak, her web sitesi sahibi ücretli reklamları seçebilir ve kendilerini arama sonuçlarındaki en üst konumlardan birinde güvence altına alabilirler. Bu ‘sponsorlu bağlantılar’ böyle tanımlanacak ve organik sonuçlardan ayırt edilmesi kolay olacaktır. 

Organik, doğal arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için iyi bir SEO analizine ihtiyacınız var . Ardından sonuçlara dayalı bir optimizasyon gerçekleştirmeniz gerekecektir.

SEO neyi başarmayı hedefliyor?

Temel amaç, sitenizin çevrimiçi bir mağaza, blog veya farklı bir portal olmasına bakmaksızın, Google’ın organik arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıralarda yer almasıdır. Web sitesi sahipleri , sitenin içeriğine bağlı olarak sitelerini alakalı arama terimleri (anahtar kelimeler) için optimize etmeyi amaçlar . Kadın cüzdanı satıyorsanız, ‘kadın cüzdanlarını çevrimiçi satın alın’, ‘ucuz kadın cüzdanları’ veya benzeri anahtar kelimeler gibi terimler ilgi çekicidir. Siteniz arama sonuçlarında oldukça üst sıralara yerleştirilmişse, potansiyel müşterilerin sitenizi tıklamaları olasılığını artırır.

 Google’a ek olarak, Bing ve Yahoo gibi başka arama motorları da var. Ancak Google kesinlikle pazar lideri ve ABD’deki tüm arama sorgularının% 87.7’sini oluşturuyor. Dünyadaki tüm sorguların da % 92.5’ini oluşturmaktadır.

SEO’nun Avantajları ve Dezavantajları

Arama motoru optimizasyonunun en büyük avantajlarından biri ,çok iyi maliyet-fayda oranıdır . Google’da yüksek konumlandırma satın alınmamış ise, iyi bir optimizasyonla yüksek yerler elde edilebilir. Bunu elde etmek için çok fazla iş ve maliyet yatırılmalıdır. Ancak, anahtar kelime reklamcılığına kıyasla, finansal sonuçlar nispeten küçüktür. Google, müşterilerin ve okuyucuların sık sık siteyi ziyaret ettiğini, ürün satın aldığını ve mağazayı diğerlerine tavsiye ettiğini fark ederse, siteniz çevrimiçi bir üne kavuşmaya başlar ve bu da sıralamanızı yükseltir.

Ek bir avantaj: Çok sayıda SEO analiz aracı kullanmak, yalnızca kendi başarınızı izlemenizi değil, aynı zamanda rakiplerinizin de izlemesini mümkün kılar ve aynı zamanda onlardan yararlı ipuçları alır. SISTRIX ve Searchmetrics gibi araçlar, rakibinizin ayrıntılı bir analizini sağlar. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi ‘ SEO Eklentileri’ başlıklı metinde bulabilirsiniz .

SEO’nun dezavantajları da var: Google’a bağımlısınız . Şu anda başarılı olan bir SEO stratejisi, bir sonraki algoritma güncellemesi gerçekleştiğinde geçersiz olabilir. Bir itibar oluşturmak haftalar veya aylar alabilen uzun bir süreç olabilir. Bu yüzden ne kadar zaman ve para harcanacağını hesaplamak zordur. Ücretli reklamlar birkaç saat veya gün içinde sonuçları gösterir. SEA’yı durdurursanız, sitenizin görünürlüğü hızla tekrar düşer. Arama motoru optimizasyonu, ancak uzun vadeli etkisi  ile sürdürülebilir bir disiplindir.

Sayfadaki ve sayfa dışı SEO’nun temelleri

SEO iki büyük bölüme ayrılmıştır: Sayfa optimizasyonu ve kapalı sayfa optimizasyonu. SEO sayfasında sitenin kendisinin tasarımı ve kalitesi hakkında daha fazla bilgi verir. Bu nedenle içerik, yapı ve görünüm önemli bir rol oynamaktadır. 

Sayfa dışı SEO web siteniz dışında neler olduğu ile ilgilidir. Google’a site içeriğinin diğer web sitelerinin ziyaretçileriyle alakalı olduğunu söyleyen tüm eylemleri içerir. Bu nedenle harici web sitelerini kendi sitenize bağlamak önemlidir. Sadece bu disiplinlerin her ikisini de göz önüne alarak SEO çalışmalarınızda başarılı olabilirsiniz.

Sayfada optimizasyon

SEO sayfasında, web sitenizde yapılabilecek önlemleri ifade eder. Bu, sorumluluğun web sitesi sahibinin elinde olduğu ve sayfa dışı SEO durumunun aksine üçüncü taraflara bağlı olmadığı anlamına gelir. Öncelikle içerik ayarlamaya odaklanır; yapısal ve teknik bileşenler de bir rol oynamaktadır.

Sayfa optimizasyonunun en önemli alanları:

Sayfa dışı optimizasyon

Sayfa dışı SEO, bir web sitesiyle ilgili tüm önlemleri, özellikle de harici sitelerden kaynaklanan sinyalleribirleştirir A sitesi B sitesine bağlandığında, B sitesinin çevrimiçi itibarı kural olarak artmalıdır. Google’ın, sıralanan bir sitenin ne kadar alakalı veya popüler olduğunu bilmesi önemlidir. Bu nedenle yönlendirmeler (geri bağlantılar) ve diğer sitelere veya sosyal medyaya yapılan göndermeler, arama sonuçlarındaki bir konum için önemli faktörlerdir.

Sayfa dışı optimizasyonun en önemli alanları:

Umarız yeni başlayanlar için temel niteliğinde olan bu yazımız, herkese faydalı olur. Merak ettiğiniz soruları yorum bölümünde bize iletebilir, tartışma alanı olan forum bölümümüzden de diğer webmaster arkadaşlardan yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir