× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Arama motorlarında üst sıraları hedefleyen internet siteleri, Google Adwords reklamları veya SEO çalışmalarına yönelmektedir. SEO çalışmalarında dikkat çeken aşamalardan birisini ise Backlink işlemleri oluşturmaktadır. Çoğu kullanıcı ya da işletmeci backlink nedir diyerek yapılan işlemleri anlamaya çalışmaktadır. Yazımızda, Backlink hakkında merak edilen temel unsurlara değineceğiz ve nasıl alınacağını açıklamaya çalışacağız.

Backlink Nedir?

En kısa ifadesiyle Backlink, bir internet sitesinin içeriğinde başka bir internet sitesinin linkinin bulundurulmasıdır. Backlink ile amaçlanan Backlink koyulan internet sitesindeki ziyaretçilerin diğer internet sitesini ziyaret etmesidir. Backlink nedir ve nasıl alınır konusunu bir örnekle açıklayalım. Birinci site, ofis ve kırtasiye malzemeleri alanında satış yapan ancak kitap satışı bulunmayan bir internet sitesi olsun. Diğer sitemiz ise sadece kitap satışının yapıldığı bir site olsun. İlk sitedeki içerikler arasına kitap satışı yapan sitenin URL’si eklenir. Bu ekleme işlemi iki site arasındaki anlaşma, dayanışma ya da alınan backlink paketleri sonunda olabilir. Birinci sitede ofis ve kırtasiye malzemeleri incelemesi yaparken kitap sitesinin URL’sini gören ve tıklayan kullanıcılar olursa, Backlink amacına ulaşmış demektir. Kitap satışı yapan internet sitesi ziyaretçi akışı ile birlikte arama motorlarında üst sıralara yükselecektir.  

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink SEO etkisi önemli olduğundan Baclink faaliyetleri SEO uzmanları tarafından organize edilir. SEO uzmanları genellikle Google algoritmalarını dikkate alarak bu faaliyetleri yürütür. Çünkü hem en büyük arama motoru odur ve Google Backlink konusunda katı kurallar uygulamaktadır. Öncelikle Backlink alış verişi olan internet siteleri arasında bağlantı olmasını arıyor. Başka bir ifadeyle Google, kullanıcıların içerik araştırmasına faydalı olan ve birbirini ilgilendiren siteler arasındaki Backlink trafiğini olumlu buluyor. Bunun asıl amacı ise Google’ın ücretli Backlink trafiklerinin önüne geçmek istemesi olarak görülüyor. Bu nedenle Backlink paketleri almadan önce iyi analiz etmek gerekiyor.

Dünyada Backlink trafiği çok eski yıllara dayanıyor. Kullanıcıların tercihlerine saygı duyan ve onlara yardımcı olan Backlinkler bulunuyor. Ülkemizde ise Backlink işlemleri genellikle ücretli yapılıyor. İnternet siteleri birebir görüşmelerinde fiyatta anlaşıyor ya da bu süreci SEO uzmanları takip ediyor. Ayrıca daha hızlı otorite geçişi sağlanabilmesi için Backlink paketleri hizmeti veren firmalar bulunuyor. Bunlardan alınan hizmetler sonucu Backlink etkisini çabuk gösteriyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken Backlink koyulacak siteler ve zamanları oluyor. Çünkü bahis sitesine kitap sitesi URL’si koymak ya da botları kullanmak gibi işlemler fayda yerine zarar sağlıyor. 

Backlink Paketleri Nelerdir?

Webmaster sitelerinde ya da uzmanların kendi internet sitelerinde Backlink paketleri satılıyor. Genellikle Backlink eklenecek internet sitelerinin sayıları üzerinden tanıtım yapılıyor. “İnternet sitenize ait tanıtım yazısı 200 forum sitesinden yayınlanacak”, “dünya üzerinden yüksek hite sahip sitelerden Backlink hizmeti” gibi tanıtımlar içeren Backlink paketleri dikkat çekiyor. Paketi alırken Backlink alınacak internet sitelerini araştırmak ve siteyle bağlantısını kontrol etmek gerekiyor. Bahsedildiği gibi birçok alakasız ya da uygunsuz sitelerden gelen ziyaretçileri Google kabul etmiyor. Kabul etmediği gibi sitenizi aşağılara çekerek bu yola tevessül etmenizi istemiyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi Backlink fiyatları 2019 yılında da paketi yayınlayan kişiye göre değişiyor. Backlink piyasasında oturmuş standart bir ücret bulunmuyor. Backlink’in süresi, Backlink yayınlanan internet sitelerinin kalitesi ve sayısı gibi etkenleri fiyatları etkiliyor. Ancak, kaliteli internet sitelerinden alınan Backlink’in ücretleri fazla olsa da, etkileri de ol derece fazla oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir