× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Backlink SEO etkisi oldukça yanlış anlaşılmaktadır. Birçok web sitesi yöneticisi backlink aldığı takdirde başka bir işleme gerek kalmadan sıralamasının yükselmesini beklemektedir. Backlink, SEO’nun bir parçasıdır ancak her şeyi değildir. Yapılan diğer SEO çalışmalarına ek olarak elde edilen Backlinkler sitelerin yüksek hit almasını ve arama motorlarında iyi bir konuma gelmesini sağlayacaktır. Ancak Backlink alınırken, Google tarafından geliştirilen Penguen algoritmasının ileri düzey zekâ içerdiğini unutmamak gerekir. Aksi halde backlink SEO etkisi negatif sonuçlar doğuracaktır.

Backlink SEO Etkisi Nasıl Olumlu Olur?

Backlink çeşitleri arasında internet siteleri açısında faydalı olanı doğal backlinklerdir. Google kendi hakkıyla backlink alan siteleri ödüllendirmektedir. İçerik zengini olması nedeniyle diğer sitelerden backlink alan siteler Google sayfalarında hızla yükselecektir. Backlink SEO etkisi araştırılırken dikkat edilmesi gereken kıstas şudur. Doğal yollarla backlink alan ve hiti yükselen bir web sitesi, ücretli backlink paketleri tercih etse bile tolere edilebilir. Ancak içerik üretmeden sadece hileli işlemler Google’a takılacaktır.

Google Backlink SEO ilişkisi

Doğal yollardan Backlink almak için web siteleri birçok yöntem kullanabilirler. Forum sitelerinde tanıtım yazısı yayınlamak, sözlüklerde entry almak, şehir ya da site rehberlerinde görünmek veya site içeriklerini başka platformlarda yayınlamak gibi işlemler başarı sağlayacaktır. Bunlar site dışı işlemlerdir. Web sitelerinin olumlu Backlink SEO etkisi görebilmeleri için yapması gerekenler şunlardır:

Backlink SEO Etkisi Nasıl Olumsuz Olur?

Günümüzde internet sitesi sahipleri sabretmeden kısa sürelerde yukarı sıralara ulaşmak istemektedir. Bu amaç doğrultusunda çoğu zaman yeterli içerik üretmeden hileli backlink yöntemlerini tercih etmektedir. Ancak hileli Backlink SEO etkisi bakımından istenilenin tam tersi bir durum yaratmaktadır.

Google tarafından hileli backlink paketi aldığı tespit edilen birçok internet sitesi mevcut konumlarını da kaybetmektedir. Çünkü Google backlink işlemlerinde backlink alan site ile backlink veren siteyi karşılaştırmaktadır.  Backlink siteleri arasında uyum olmaması, sitelerin otorite düzeylerinin aşırı farklı olması, sitenin günlük backlink düzeylerinde orantısız bir artış olması gibi sebepler Google tarafından belirlenebiliyor. Bunun doğal sonucu olarak Backlink SEO etkisi ile site aşağılara geriliyor. Google Penguen algoritması aşağıdaki yöntemlerle elde edilen Backlinkleri olumsuz olarak işaretliyor:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir