Backlink SEO Etkisi Nedir?

 Backlink SEO Etkisi Nedir?

Backlink SEO etkisi oldukça yanlış anlaşılmaktadır. Birçok web sitesi yöneticisi backlink aldığı takdirde başka bir işleme gerek kalmadan sıralamasının yükselmesini beklemektedir. Backlink, SEO’nun bir parçasıdır ancak her şeyi değildir. Yapılan diğer SEO çalışmalarına ek olarak elde edilen Backlinkler sitelerin yüksek hit almasını ve arama motorlarında iyi bir konuma gelmesini sağlayacaktır. Ancak Backlink alınırken, Google tarafından geliştirilen Penguen algoritmasının ileri düzey zekâ içerdiğini unutmamak gerekir. Aksi halde backlink SEO etkisi negatif sonuçlar doğuracaktır.

Backlink SEO Etkisi Nasıl Olumlu Olur?

Backlink çeşitleri arasında internet siteleri açısında faydalı olanı doğal backlinklerdir. Google kendi hakkıyla backlink alan siteleri ödüllendirmektedir. İçerik zengini olması nedeniyle diğer sitelerden backlink alan siteler Google sayfalarında hızla yükselecektir. Backlink SEO etkisi araştırılırken dikkat edilmesi gereken kıstas şudur. Doğal yollarla backlink alan ve hiti yükselen bir web sitesi, ücretli backlink paketleri tercih etse bile tolere edilebilir. Ancak içerik üretmeden sadece hileli işlemler Google’a takılacaktır.

Google Backlink SEO ilişkisi

Doğal yollardan Backlink almak için web siteleri birçok yöntem kullanabilirler. Forum sitelerinde tanıtım yazısı yayınlamak, sözlüklerde entry almak, şehir ya da site rehberlerinde görünmek veya site içeriklerini başka platformlarda yayınlamak gibi işlemler başarı sağlayacaktır. Bunlar site dışı işlemlerdir. Web sitelerinin olumlu Backlink SEO etkisi görebilmeleri için yapması gerekenler şunlardır:

  • Başka bir internet sitesi tarafından konu edinilmeyen ya da daha az yer verilen bir konu üzerine yoğunlaşmak backlink sayısını arttıracaktır. Çünkü o konuda kayda değer bilgileri sizin internet sitenizde yer alacaktır ve bu da başka sitelerden ziyaretçilerin gelmesinin önünün açacaktır.
  • Popüler konular her zaman daha fazla dikkat çekicidir. Ziyaretçilerin ve diğer internet sitelerinin ilgisini toplamak için güncel konular üzerine farklı yorumlar getiren paylaşımlar yapmak Backlink SEO etkisi bakımından olumludur. Popüler konu ile ilgili bilinmeyen bir ayrıntı vermek, fotoğraf paylaşmak ya da daha farklı bir üslup ile bunu konu edinmek düşünülebilir.
  • Google’ın en çok önemsediği şeylerden biri olarak kendinize ait içeriklerle yarışa girin. Başka bir internet sitesi ya da bilgi platformundan kopyalanmış olan içerikler backlink alsa bile sıralamaya etki etmeyecektir. Çünkü Google artık esinlenilen yazıları dahi tespit edebilmektedir ve bu işlemleri etkisiz kılmaktadır.

Backlink SEO Etkisi Nasıl Olumsuz Olur?

Günümüzde internet sitesi sahipleri sabretmeden kısa sürelerde yukarı sıralara ulaşmak istemektedir. Bu amaç doğrultusunda çoğu zaman yeterli içerik üretmeden hileli backlink yöntemlerini tercih etmektedir. Ancak hileli Backlink SEO etkisi bakımından istenilenin tam tersi bir durum yaratmaktadır.

Google tarafından hileli backlink paketi aldığı tespit edilen birçok internet sitesi mevcut konumlarını da kaybetmektedir. Çünkü Google backlink işlemlerinde backlink alan site ile backlink veren siteyi karşılaştırmaktadır.  Backlink siteleri arasında uyum olmaması, sitelerin otorite düzeylerinin aşırı farklı olması, sitenin günlük backlink düzeylerinde orantısız bir artış olması gibi sebepler Google tarafından belirlenebiliyor. Bunun doğal sonucu olarak Backlink SEO etkisi ile site aşağılara geriliyor. Google Penguen algoritması aşağıdaki yöntemlerle elde edilen Backlinkleri olumsuz olarak işaretliyor:

  • Ücretli Backlink paketleri almak
  • İki site arasında kasıtlı dayanışma yapmak
  • Aynı kişiye ait siteler arasında backlink vermek
  • Konuları bakımından bağlantılı olmayan sitelerden Backlink almak

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın