× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Son günlerde, bankalar aracılığı ile tüketicilere pek çok farklı sebepten dolayı çağrılar gelmektedir. Pek çok kişinin telefonu ise, hakem heyetine başvuru için teklif vermek amacı ile çalmaktadır. Hatta hakem heyeti başvurularında iade alınması ve bazı masrafların tekrar sizlere sunulması gibi birbirinden farklı teklifiler de bulunmaktadır. Her ne kadar bu heyete yapılan başvuruların çoğu, tüketicinin lehine olsa da, bazıların ki olumsuz sonuçlanmaktadır. Olumlu sonuçlanan başvurular için ise, geri iade edilmesi gereken bazı tutarlar ise, kullanıcıların hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu çağrılar da müşterilere bu açıdan yapılmaktadır.

Bankalar Anlaşmak İçin Arıyor

Elbette ki Tüketici hakları hakem heyeti başvuruları, müşterilerin lehine olarak sonuçlandığında, bu ücretlerin müşterilere tekrar ödenmesi gerektiği konusunda baskılar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda da bankalar, müşterilerini arayarak, bir anlaşmaya gitmek istemektedir. Bu durumda da aranan müşteri, maalesef nasıl bir cevap vermesi gerektiğini bilmezken, bankalardan hakem heyetine başvurunuz için aranarak teklif mi aldınız gibi araştırmalar yaparak, bilgiler elde etmek istemektedir.

Şikâyetlerin Geri Çekilmesini İstiyorlar

Elbette ki heyete yapılan şikâyetlerin geri çekilmesi için bankalar, sizlere tekliflerde bulunacaktır. Ortalama olarak 500 TL tahsil edilen dosya masrafı için, yarı bir fiyat verilerek, şikâyetlerin geri çekilmesi istenmektedir. Bu süreç içerisinde, geri ödenmesi mümkün olan tutarlara sahip olmak elbette ki kolaydır. Fakat bankalar bu konuda yarı fiyatı sizlere sunarak anlaşmak istemektedir. Bu durum da kabul edildiğinde, işler biraz daha farklı oluyor. Eğer ki tüketici hakem heyeti tarafından sizlere 500 TL geri iade imkânı sunulmuş ise, bankaların anlaşmaya gitme ve sizlerin aleyhine tekliflerde bulunması göz ardı edilmeksizin, toplam net miktar talep edilmelidir. Bankalardan alınan bu teklifler dahilinde, tüketiciler, tutarı beklemeden tahsil edebilirler. Fakat bahsettiğimiz gibi bir anlaşmaya gidilmesi durumunda, tüm alacaklarından feragat ettiğine dair bir belge imzalaması gerekebilir. Konu hakkında banka müşteri hizmetleri, sizlere detayları sunacaktır. Görüşmelerin kayıt altına alınması, her hangi bir yasa dışı işin yapılmaması konusunda güvenli olarak hizmetleri sizlere sunabilecektir. Diğer bankacılık işlemleri hakkında bilgilere, web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir