× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Hayatta başarılı olmanın sırrı aslında çok uzaklarda değil gözümüzün önündedir. Önemli olan onu görebilmek için kendimizi keşfetmemizde yatmaktadır. Başarılı olmak kendine inanmak ve çevreden gelen olumsuz geri bildirimlere kulak asmadan hayalini kurduğumuz başarılara inanarak yürümektir. Başarı ani bir şekilde insanın karşısına çıkmaz. Başarı emeği gerektirir. Yeterince üzerine düşülmeyen, emek verilmeyen, sabırla ilerlenmeyen yol bizi başarıya filmciürmemektedir. Başarı dıştan gelen uyarıcılarla da ilerlemez. Belli bir yere kadar bizleri dışardan motive eder. Yarı yolda kaldığımız da bizi içten iten gücün inanç, başarma azmi, kendine inanma faktörleri etkili olur. Başaralı olmanın önemli bir diğer faktörü de istikrarlı olmadan geçmektedir. Sürekli olarak ilerlemek ve yeni başarıla ulaşmak için istikrarlı olmak şarttır.Peki başarılı olan insanlara baktığımızda onları başarılı olmaya iten faktörler nelerdir onlara bir bakalım….

1-Mental Sağlığın Önemini Bilirler

Başarılı olmak için zihin sağlımızın yerinde olması gereklidir. Başarıya giden yolda mental sağlığın iyi olması bizi hedeflerimize daha iyi ulaşmada yardımcı olmaktadır. Bizi olumsuz etkileyen durumlardan uzak kalmak, negatif insanlarla araya mesafe koymak, kendi hakkımızda olumsuz yargı ve düşüncelerden uzak durmak zihin sağlığımız açısından son derece önemlidir. Kendimizi sürekli gelişen olumsuz olay ve düşüncelerden arındırmak, kendimize karşı anlayışlı ve şefkatli davranmak, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve potansiyelimize güvenmek bizi başarı yolunda en büyük destekçimiz olacaktır. Kendimizi tıkanmış ve yol bulamamış gibi hissettiğimizde ara ara meditasyon ve nefes çalışmaları ve yoga yaparak rahatlatabiliriz.

2- Mükemmeliyetçi Olmayın

Bazen bir işi yapacakken en iyisine odaklanıp yapmamış gereken işi yapamayız. Bazen de nasıl olsa en iyisi olmayacak deyip kendimize inancımızı yitirip yine de harekete geçmeyiz. Mükemmeliyetçi olmak yerine potansiyelinize güvenip elinizden geleni yapmaya odaklanmak, sabırla ilerlemek, kendinize inanmak  sizi daha başarılı olma yolunda destek olacaktır. Hareketli olmak başarmaya odaklı aksiyon içerisinde yer almak başarıya ulaşmamıza bizde itici bir hareket gücü oluşturacaktır.

3- Kendinizi Tanıyın

Kişinin kendini tanıması çıkacağı hayat yolunda kendine en iyi rehber olacaktır. Kendini ve potansiyel yeteneklerini önceden keşfeden ve buna göre kendine bir yol belirleyen bireyler başarı ile karşılaşması tesadüf olmayacaktır.

4- Hedefiniz Olsun

Başarıya giden yolda bir hedefiniz olması başarı yolculuğunda size eşlik eden bir yol olacaktır. Hedefin olması sizi motive edecek başarılı olma yolculuğunda itici bir güç olacaktır. Hedefin varlığı başarının gerçekleşmesi adına mutlaka var olmalıdır.

5- Planlı Hareket Edin

Başarılı olmak için belirli bir planlı çalışmayı gerektirmektedir. Doğru bir şekilde hedefinizde yönelik hazırlanmış planlama sizi başarıya ulaşmada yol gösterici olacaktır. Hedefinize yönelik oluşturulan plan sizi başarıya filmciüren önemli bir araç olacaktır.

6- Olumsuz Tecrübelerden Ders Çıkarmak

Başarılı olmak her zaman her koşulda da başarılı olacağımız anlamına gelmez. Hayatın getirdiği inişli çıkışlı yolda öğreneceğimiz dersler olmaktadır. Geçireceğimiz olumsuz tecrübelerden ders almak, sabırlı olmak, aceleci olmamak bizi başarıya giden yolda daha rahat ulaşmamıza yardımcı olmaktadır.

7- Arkadaş Çevresine Dikkat Etmek

Başarılı olmak için sizinle birlikte hareket edecek, motive edecek, değerlerinize saygılı aynı görüş ve düşünceler ve sosyal bir çevreniz olması ile birlikte içinde olması başarılı olmada size yardımcı olacaktır.

8- Dikkat Dağıtıcı Faktörlerden Uzak Durmak

Hedefimize ulaşma yolunda bizi aksatacak, geciktirecek zamanımızı fazlasıyla boşa geçmesine neden olacak olan faktörlerin kendimizden uzaklaştırmak zorundayız. Sosyal medya hesapları ve internet, gezinme  vb dikkatimize engel oluşturan durumlarla aramıza mesafe koymak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir