Beatbox Nedir Nasıl Yapılır?

 Beatbox Nedir Nasıl Yapılır?

Beatbox, hiçbir enstrüman kullanılmadan, el ve ağız yardımı ile ritmik sesler çıkarmaya verilen isimdir. Beatbox kelimesi İngilizceden türetilerek ortaya çıkmıştır. Bu müzik türü ile ilgilenen kişilere ise, Beatboxer adı verilmiştir.1970’li yıllarda The Mixtures ile ortaya çıkan bu tür, 1980’lerde The FatBoys grubu ile büyük bir ivme kazanmıştır. Zaman içerisinde Beatbox’a ilgi bir miktar azalsa da bugün günümüzde yeniden büyük bir popülarite kazanabilmiştir. Bu müzik türünde el kullanımının oldukça az olduğunu, genel olarak bu ritmin ağız yardımı ile çıkarıldığını söyleyebilmek mümkündür. Beatbox’da en önemli unsurlar nefes ayarı ve diyafram ile nefesin başarılı bir şekilde kullanılmasıdır. Diyafram ile doğru bir nefesin alınmaması ve de alınan nefesin ritmik açıdan doğru kullanılmaması bu noktada başarılı olmanızı engelleyebilecektir.

Beatbox Nasıl Yapılır?

Beatbox yapmak bilindiği üzere zor ve oldukça emek gerektiren bir işlemdir. Bu müzik türünde aldığı nefes kesintiye uğrayan kişi kesik kesik sesler çıkarmak zorunda kalacaktır. Buda kişinin istediği ritmi yakalayamamasına neden olacaktır. Beatbox herkesin sıkı bir çalışma sonrasında yapabileceği bir şeydir. Bu noktada kişinin öncelikle bol bol nefes egzersizleri yapması gerekecektir.

Beatboxer olmak isteyen kişiler tiz ve bas seslerini iyi algılayabilmeli ve bu seslere çok duyarlı olmalıdır. Yapılan ses çalışmaları tüm ses türleri kusursuz bir şekilde çıkaracak ana dek devam ettirilmelidir. Beatbox’da kişi enstrümanların çıkardığı bir sesi, kusursuz bir şekilde çıkarabildiği takdirde başarılı olmuş sayılabilecektir. Tiz ve bas sesleri tamamlandıktan sonra kişiler, bu seslerle müzik yapmaya başlayabileceklerdir. Bu noktada kişinin internet ortamında yapılmış videolardan yardım alması, süreçte daha bilinçli hareket edebilmesini sağlayabilecektir.

Beatbox Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beatbox yaparken dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulmadığı takdirde, ortaya verimli bir iş çıkamayacaktır. Beatbox’u yalnızca müzik olarak devam ettirilmesi, kişilerin yapılandan memnun olmamasına neden olabilir. Bu nedenle bu müzik türünü yapmak isteyen kişinin kesinlikle şarkı söylemesi gerekecektir.

Beatbox güçlü bir nefese ve diyaframa sahip olan kişilerin yapabileceği bir iş olduğu için, bu iki unsurda ciddi problemler yaşayan kişiler çok dikkat etmelidir. Nefes egzersizlerine önem verilerek, nefesin olabildiğince uzun ve verimli kullanılması sağlanmalıdır. Tüm bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda Beatboxçı olmak isteyen bir kişinin uzun ve meşakkatli bir süreçten geçmesi gerektiğini bilerek başlaması önerilebilecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın