× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bebek odası evlatlarımız için daha dünyaya gelmeden onunla ilgili her şeyi en ince detayıyla düşünüp titizlendiğimiz ve hazırladığımız ilk yer oluyor. Peki en hassas noktamız olan bebeğimiz için oda hazırlarken nelere dikkat etmeli, hangi detaylara önem vermeliyiz gelin beraber öğrenelim..

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebeğiniz olacağını öğrendiğiniz o ilk an gözünüzün önünden nasıl bir bebek olacağı, kime benzeyeceği, ona nasıl bakacağınız, bu konuda ne kadar başarılı olacağınıza dair birçok soru işareti geçer. Bu güzel habere iyice ısındıktan sonra düşünmeye başladığınız,araştırdığınız ilk şey genellikle bebek odasıdekorasyon ve bunu en iyi nasıl yapabileceğiniz olur. Peki bebek odası için evin hangi odasını seçmeli, nasıl bir bebek odası takımıtercih etmeli,odayı nasıl doğru dekore etmeliyiz?
 
 
1-   Bebeğinizin Odası İçin Evin En Aydınlık Odasını Ayırın
Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için beslenmesi kadar sağlıklı bir uyku uyuması da aynı öneme sahiptir. Dolayısı ile bebek odası seçerken evin en aydınlık ve ferah odasını seçmeniz iyi bir tercih olacaktır. Odayı renklendirmek için koyu renkler yerine pastel tonlarda rahatlatıcı renkleri seçmeniz bebeğinizin uykuya daha rahat geçmesine de yardımcı olacaktır.
 
2-   Bebek Odasına Mobilya Seçimi
Odaya seçeceğiniz başta yatak olmak üzere çoğu malzemelerin cilasız, doğal ahşap ve boyasız olmasına dikkat etmelisiniz. Elbette alacağınız çeşitli aksesuarlar odayı renklendirmenize yardımcı olacaktır.
3-   Bebek Odası Aydınlatması
Bebeğinizin hem daha kaliteli uyku uyuyabilmesi hem de göz sağlığı için çok ışık veren lambalar yerine daha loş ışık veren lambalar tercih edilmeli. Ayrıca uyku sırasında salınan melatonin hormonunu engellememek için uyku sırasına odayı olabildiğince karanlık tutmak gerekmektedir. Çok karanlık olsun istemiyorsanız odanın yatağa uzak bir köşesine hafif ışık veren bir gece lambası takmanız yeterli olacaktır.
4-   Bebek Odası Yer Döşemesi
Bebeğinizin emeklemeye başlamasıyla daha bir önem teşkil edecek olsa da odada bulunan halının gün içerisindeki tüm tozu içine alabileceğini düşünerek anti bakteriyel halıları tercih etmeniz en sağlıklı seçim olacaktır. Odanın aksesuar ve duvar renklerine uyum sağlaması gözünüze de hoş gözükmesini sağlayacaktır.
 
5-   Bebek Odası Perdesi
Perde tüm ev için olduğu gibi bebek odası için de önemli bir detaydır. Bebeğinizin odasına perde seçerken gündüz güneş ışığını kesmeyecek ince bir tül ve uyku saatlerinde onu gün ışığından rahatsız etmeyecek kalın bir fon perde yada stor perde tercih edebilirsiniz.
 
6-   Bebeğinizin Güvenliği
Tüm bunların yanında bebeğiniz emekleme çağına yaklaştığında odasında ve evin tüm odalarına bebeğinizin ulaşabileceği tüm prizlere korumalık, pencerelere ve boyunun yetebileceği tüm açılır dolap kapaklarına bebek kilidi, sivri köşeler içinde silikon bebek köşe koruyucularından alıp takmakbebek odası için en sağlıklı tedbirlerden olacaktır.  Geriye kalan hazırladığınız bu güven ve huzur dolu odada ve evinizde bebeğinizle birbirinden güzel anılar biriktirmek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir