× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bebeklerde burun kanamaları sık bir biçimde karşılaşılmış olan durumlardan olmaktadır. Burun kanamalarının oldukça fazla nedeni olabilmektedir. İster yeni doğmuş olan bir bebek olsun isterse de 2 veya 3 yaşına girmiş olan bebeklerde olsun burun kanamaları sık bir biçimde gerçekleşme sağlaması normal olarak karşılanmalıdır. Bebeklerde burun kanaması illa gün içerisinde herhangi bir olay veya durum karşısında kanayacağı gibi bebeklerin uyku halindeyken de burunlarının kanaması gerçekleşebilmektedir.

Bebeklerde Burun Kanamalarının Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde görülen grip durumları, nezle olma vakası ve sinüzit gibi sıkıntılı hastalıkların meydana gelmesinden dolayı bebeklerin burunlarında bu hastalıklara dayalı olarak tahriş olma durumları meydana gelebilmektedir. Burnu tahriş olan bebeklerin vücutları yetişkin olan bireylere göre daha kırılgan olduğu için burunlarında kanamaların ortaya çıkması gayet doğal olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu saymış olduğumuz hastalıkların haricinde bebeklerin herhangi bir şeye alerjileri de varsa burunlarında kanamalar meydana gelebilir. Bu alerjiler arasında ağaçlardan çıkan polenler, evde veya sokakta uçuşan tozlar ve hayvanların tüyleri bebeklerin alerji olmalarına neden olabilmektedir. Bu durumda da alerjisi olan bebeklerde burun kanamaları meydana gelir.

Kış günlerinde genellikle evden dışarı çıkılamaması halinde evin içerisinde aile bireylerinin nefes alıp vermesi sonucunda oksijen azalarak odada veya salonda ortamın kuru olması durumları oluşur. Bu gibi durumlar bebeklerin boğazlarında veya nefes alıp verdikleri burunlarında kurulaşmaya neden olmaktadır. Meydana gelen bu kurulaşma nedeni ile de bebeklerin burunlarında kanamaların ortaya çıkması görülür.

Bebeklerde burun kanamalarının en önde gelen nedenlerinden biri de bebeklerin yaşları itibari ile her şeye merakları olmasından kaynaklanır. Bu merak tabi ki de burunlarını karıştırma yöntemi ile gün yüzüne vurmaktadır. Burunlarına parmağını veya herhangi bir cismi sokan bebeklerde burun kanamaları meydana gelir. Buruna sokulan cisimlerin burun damarlarına baskı yapması sonucunda damarların patlayarak burun kanamalarına yol açması da kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde burun kanamaları arasında kanlarında sorun olması nedeni ile burun kanamaları gerçekleşmesi olmaktadır. Doğumundan itibaren karaciğer ve böbrek kısımlarında hastalıklar olan bebeklerde de burun kanamaları görülmektedir. Sıcak yaz günlerinde bebeklerin tedbir alınmadan başı boş bırakılması yüzünden o sıcak havanın getirmiş olduğu keskin alev yüzünden bebeklerin başına güneş geçmesi denilen sıcaklık vurur. Bu durumda da burunların kanaması kaçınılmaz olmaktadır. Biraz önce de bahsettiğim gibi bebekler genelde meraklı olan bireylerdir. Bu merakları yüzünden bir yerleri kurcalarken burunları duvara, kapılara veya yere hızlı bir şekilde çarpmaları sonucunda da burunlarının kanamalarına yol açabilmektedirler.

Bebeklerde Burun Kanamalarında Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin burun kanaması aşamasında ilk başta aile bireyi kesinlikle telaş yapmamalıdır. Burun kanaması halinde bebeğin başının öne eğilmesi ve bebeği tutan kişinin baş parmağı ile bebeğin burnuna incitmeden baskı yapması gerekmektedir. Yapılan baskı sırasında arada bir parmak çekilmeli ki bebeğin nefes alması zorlaşmasın. Burun kanaması anında baş geriye asla yaslanmamalıdır. Çünkü kan boğaza veya geniz kısmına kaçması halinde daha büyük sıkıntıların meydana gelebileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir