× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler [wpdreams_ajaxsearchlite]

Şu anki çoğu gencin hayali ve günümüz şartlarında sadece gençler değil çoğu insanın iş hayatında gerekli olmaya başlayan bir aygıt. 20. Yüzyılın en önemli icatlarından biri olarak da kabul edilmektedir. Peki insanların bilgisayara ihtiyacı var fakat aldıkları bilgisayarların parçalarının birbirleri ile uyumsuz olması bilgisayarı yavaşlatır veya aldıktan bir süre sonra memnuniyetsizlik artar.

 Bilgisayarlarda alırken veyahut toplarken öncelikle işlemcinizin ekran karıyla eşdeğer bir performansa sahip olması lazım. Mesela gidip 1500 tl ye ekran kartı alıp 250 tl ye işlemci alırsanız darboğaz olur. Peki darboğazın sözlük anlamı nedir? Kısaca yüksek donanım gücü karşısında zayıf kalan donanımdır.Bunun önüne geçmek için bilirkişilerden veyahut bilgisayar alım veya toplama rehberlerinden yardım alabilirsiniz. İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise işlemcinizin, ekran kartınızın, raminizin yani bilgisayar bileşenlerinizin güncel olduğuna dikkat etmeniz. Yani yeni nesil olmasına. Mesela İntel 9. Nesil işlemci çıkardığında 7. Nesil veya 8. Nesil almanız 1-2 yıl sonra işlemcinizden aldığınız verimi düşürebilir. Eğer bütçeniz son nesli almaya yetmiyorsa son nesilden bir önceki yani verdiğimiz örneği ele alırsak 9. Nesik değil de 8. Nesil almanızı öneririm. Tabi eğer bütçeniz yetmiyorsa. Son olarak bilgisayarınızın işletim sistemi. Bilgisayarınızın işletim sistemi de çok önemlidir. Bugünlerde bilgisayar alırken ona Windows 7 kurarsanız bilgisayarınızdan yine tam verim alamayabilirsiniz. Son çıkan Windows 10 64 bit size en yüksek verimi verecektir. Eğer Windows 10 32 bit alırsanız yine tam performans alamazsınız çünkü 32 bit Windowslar sadece 4 GB RAM’e kadar destek vermektedir. Neden Windows 10 almalıyız çünkü Windows eski sürümlerinden desteğini çekmeye başlayabilir. Geçtiğimiz aylarda Windows 7 den desteğini çekmişti ve bir daha güncelleme vermeyeceğini duyurmuştu bile. Ama bir önceki örnekteki gibi eğer bütçeniz yine yetmez ise o zaman size eski sürüm yerine internetteki rehberlerden yardım alarak kendiniz yüklemenizi öneririm. He bir de unutmadan güncellemeleri de zamananında ve doğru şekillerde yapmanız da çok önemlidir.

 Bu yazımda kısaca bilgisayar alırken veyahut toplarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettim. Bu yazdıklarıma dikkat ederseniz herhangi bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Umarım herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir