× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Fan Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların olmazsa olmazlarından olan fan motorubilgisayarın temel donanımlarının ısınması halinde soğutma amacıyla kullanılır. Bilgisayar donanımlarının çalışması bir süre sonra ısınmaya neden olur. Donanımların çok fazla ısıya maruz kalma durumunda, çalışmama, bozulma, verimsiz çalışma vb. sorunlara davetiye çıkarır.

Bu gibi durumlarda fan motoru donanımları soğutarak düzgün çalışmasına olanak sağlar. Diğer donanımlarda olduğu gibi fanlarında çeşitleri vardır.

Kasa fanları 8 ila 22 cm boyutlarında olabilir. Genel olarak havayı belli bir alana doğru iletmek için kullanılırlar. Bunu bir vantilatöre benzetebiliriz.

Fakat sadece bu çeşitte fan motorları bulunmuyor. Günümüzde bilgisayarların, laptopların giderek küçülmesi sonucuözellikle laptoplarda, yayılan ısının dağıtıldığı ve yüzeyin artırıldığı ısı yayıcılar kullanılmaktadır. Bu parçalar kalorifer peteğini andıran alüminyum ısı yayıcılardır. Fan motoru ile aynı amacı taşırlar.

Bunların yanı sıra kasa içinde kullanılabilen sıvı soğutucu fanlar da bulunur. Fan motoruna göre fiyatları biraz daha fazladır. Fakat yer kaplamaması ve radyatöre gönderdiği ısıyı sürekli devir daim şeklinde soğutmasıyla bu dezavantajı göz ardı edilebilir.

Doğru Fan Motoru Seçimi Nasıl Yapılır?

Fan motoruyla alakalı en çok sorulan sorulardan biri şüphesiz fan seçimi nasıl yapılır?olmuştur.

Doğru fan seçimi bilgisayarınızın performansı için azımsanamayacak bir öneme sahiptir. Isınan bir sistemden düzgün verim elde edilemez.

(Not: RPM ve CFM değerlerinin yüksek olması, fan dönüşlerinde ses yapabilir.)

Radyal Fan Motoru Nedir?

Radyal fan çeşidi en genel tanımıyla, havanın yol alacağı yön doğrultusundaki kanallarla bağlı olduğu konuma göre hava iletme işlemi yapan fanlardır.

Radyal fan motoru tercih edecekseniz, alacağınız marka birimlerine müracaat etmelisiniz. Böylelikle daha doğru bir seçimde bulunmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir