Bilgisayar İçin Doğru Fan Seçimi Nasıl Yapılır?

 Bilgisayar İçin Doğru Fan Seçimi Nasıl Yapılır?

Fan Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların olmazsa olmazlarından olan fan motorubilgisayarın temel donanımlarının ısınması halinde soğutma amacıyla kullanılır. Bilgisayar donanımlarının çalışması bir süre sonra ısınmaya neden olur. Donanımların çok fazla ısıya maruz kalma durumunda, çalışmama, bozulma, verimsiz çalışma vb. sorunlara davetiye çıkarır.

Bu gibi durumlarda fan motoru donanımları soğutarak düzgün çalışmasına olanak sağlar. Diğer donanımlarda olduğu gibi fanlarında çeşitleri vardır.

Kasa fanları 8 ila 22 cm boyutlarında olabilir. Genel olarak havayı belli bir alana doğru iletmek için kullanılırlar. Bunu bir vantilatöre benzetebiliriz.

Fakat sadece bu çeşitte fan motorları bulunmuyor. Günümüzde bilgisayarların, laptopların giderek küçülmesi sonucuözellikle laptoplarda, yayılan ısının dağıtıldığı ve yüzeyin artırıldığı ısı yayıcılar kullanılmaktadır. Bu parçalar kalorifer peteğini andıran alüminyum ısı yayıcılardır. Fan motoru ile aynı amacı taşırlar.

Bunların yanı sıra kasa içinde kullanılabilen sıvı soğutucu fanlar da bulunur. Fan motoruna göre fiyatları biraz daha fazladır. Fakat yer kaplamaması ve radyatöre gönderdiği ısıyı sürekli devir daim şeklinde soğutmasıyla bu dezavantajı göz ardı edilebilir.

Doğru Fan Motoru Seçimi Nasıl Yapılır?

Fan motoruyla alakalı en çok sorulan sorulardan biri şüphesiz fan seçimi nasıl yapılır?olmuştur.

Doğru fan seçimi bilgisayarınızın performansı için azımsanamayacak bir öneme sahiptir. Isınan bir sistemden düzgün verim elde edilemez.

  • Eğer kasalı bilgisayarınıza alacaksanız, kasa ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Boyutları kasa ile uyumlu olmazsa, kasaya entegre etmekte zorlanabilirsiniz.
  • Fazla gürültüden rahatsız oluyorsanız, fan seçim tercihinizi sessiz çalışma özelliği olan fanlardan yana kullanabilirsiniz.
  • RPM hızının yüksek olması gerekir. RPM hızı fanın 1 dakikada yaptığı dönüş hızıdır. Bu dönüş hızı ne kadar yüksek olursa, soğutma işlemini o denli verimli yapacaktır.
  • RPM değerinin yanında CFM değerinin de yüksek olması önemlidir. CFM, yüksek hava akışı (debi) demektir.

(Not: RPM ve CFM değerlerinin yüksek olması, fan dönüşlerinde ses yapabilir.)

  • Bilgisayarınız yüksek performansa sahip donanımlardan oluşuyorsa, ihtiyacınız olan hava debisini belirlemeniz gerekir.
  • Alacağınız fanda, kasadaki konumundan ya da başka nedenlerden dolayı basınç kayıpları oluşabilir. Bunları hesaba katmanız gerekir.
  • Fan motoru bilgisayardan alacağı güç donanımları ile çalışır. Bilgisayarınıza bağladığınızda alacağı güç bağlantı tipinin anakarta ve kasaya uygun olması gerekmektedir.

Radyal Fan Motoru Nedir?

Radyal fan çeşidi en genel tanımıyla, havanın yol alacağı yön doğrultusundaki kanallarla bağlı olduğu konuma göre hava iletme işlemi yapan fanlardır.

Radyal fan motoru tercih edecekseniz, alacağınız marka birimlerine müracaat etmelisiniz. Böylelikle daha doğru bir seçimde bulunmuş olursunuz.

Yapılan Yorumlar

Bir Yorum Yapın