Bilgisayar kasasında hava akışı

 Bilgisayar kasasında hava akışıBilgisayar kasasında hava akışı

Bilgisayar kasalarının hava akışı sahip olduğumuz donanımların uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir çünkü iyi soğuyan donanımlar kolay kolay arıza çıkartıp bozulmazlar. Bilgisayar kasasındaki hava akışı düzgün sağlanmaz ise işlemciniz,anakartınızın chipseti ve mosfetleri,ekran kartınız oldukça ısınacaktır. Kasa içerisindeki hava akışı genel olarak 3 hava giriş fanı 2 adet de egsoz yani hava çıkış fanı ile sağlanır. Bu şekilde 5 fan ile kurulmuş bir hava akış sistemi soğutma için oldukça yeterli olacaktır.

Bilgisayar kasasında hava akışı nasıl olmalı?

Yukarıdaki görselde gözüktüğü gibi kasaya giren soğuk hava ısınan parçaların üzerinden geçecek bir şekilde yol izlemelidir. Kasanın üst kısmında ve işlemcinin sol tarafında bulunan eksoz fanlar bu hava akışı için oldukça önemlidir. Egsoz fanlar bulundukları konumdaki donanımların ısıtmış olduğu sıcak havayı dışarıya tahliye ederek sıcak havanın olduğu bölümde düşük hava basıncı oluşturular. Fizik kuralları gereği yüksek basınçlı hava düşük basınçlı alana doğru haraket edeceği için kasanın ön tarafında bulunan fanların içeri almış olduğu serin hava sıcak havanın ve düşük basınç alanının bulunduğu bu alana doğru haraket edip parçaları soğutacaktır.

Bilgisayar kasasında fanların konumu

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraftaki gibi mavi kısımlara içeriye hava üfleyen kırmızı kısımlara ise egsoz fanları yerleştirebilirsiniz bu şekilde yapılan hava akış sistemi normal kullanıcılar için fazlası ile yeterli olacaktır. Eğer anakartınız matx ise sol arka tarafa tek bir 12 cm fan yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın