× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Günlük yaşamda bilgisayar kullanımı artık herkesin neredeyse mecbur olduğu bir araç oldu. İki tür klavye vardır. Biri F klavye diğeri ise Q klavye. Kimi bilgisayar kullanıcısı F klavye kullanırken kimi de Q klavye kullanmaktadır. Bazen bilgisayar klavye dili değiştirme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bazı zamanlar istemeden de olsa klavye dilini değiştirmiş oluruz. Bu durum bilmeyenler için can sıkabilir. Çünkü zaman hepimiz için değerli bir andır. Bundan dolayı bazı bilgisayar işlemlerini hemen yapabilmek herkesin istediği bir durumdur. Bunlardan bir tanesi de bilgisayar klavye dilini değiştirmektir. İsterseniz, gelin birlikte bilgisayar klavye dili nasıl değiştirilir? Ona bir göz atalım.

Klavye Dili Değiştirme

Evet, şimdi basit ve resimli bir anlatımla sizde kolaylıkla bilgisayar klavye dilini değiştirme bilgisine sahip olabileceksiniz.

Başlat düğmesinden ya da varsa masaüstünden ‘Denetim Masasına’ tıklıyoruz. (bk. şekil 1)

Şekil 1: Denetim Masası

Karşımıza gelen denetim masası ekranından ‘Bölge ve Dil’ seçeneğini’ seçip açıyoruz. (bk. şekil 2)

Şekil 2: Bölge ve Dil Penceresi
Daha sonra karşımıza gelen bölge ve dil penceresinden ‘Klavye ve Diller’ menüsüne tıklıyoruz. Ardından hemen altında yer alan ‘klavye değiştir’ butonuna tıklıyoruz. (bk. şekil 3)

Şekil 3: Klavye ve Dil Değiştirme

Daha sonra karşımıza şekil 4 ekranı gelecektir. Buradan istediğimiz klavye dilini değiştirme imkânı sahip olabileceğiz. Siz hangi dili istiyorsanız onu seçip tamam ve uygula deyip çıkıyoruz. (bk. Şekil 4)

Eğer pencerede aradığınız dil seçeneği yok ise ‘Ekle’ düğmesine basarak istediğiniz dili pencereye ekleme yapabilirsiniz.

Not: Eğer yaptığınızdan işlemden bilgisayar klavye dili değiştirme işlemi olmadığınız düşünüyorsanız açık olan Word sayfasını kapatmanız ve işlemi o şekilde tekrar yapmanız gerekmektedir. Aksi halde önceden açık olan Word sayfası önceki klavye dili devam edecektir. Mutlaka Word sayfasının kapalı olduğundan emin olun ve klavye dili değiştirme adımlarını yapınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir