× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bilgisayarlar, insanların  düşünce gücünün ürünleridir. Bir bilgisayar, kullanıcıdan aldığı bilgilerle yüksek hızda matematiksel işlemler yapabilen ve yaptığı işlemleri depolayabilen makinedir. Geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar türleri de artmıştır. Peki bilgisayar türleri nelerdir?

Masaüstü Bilgisayarlar

Masada kullanılmak için hazırlanmış, büyük ebatlı bilgisayarlardır. Masaüstü bilgisayarlar, birbirlerinden ayrı birçok bileşenden oluşur. Bunlar genellikle; kasa, monitör, klavye, fare ve hoparlör gibi bileşenlerdir.

Dizüstü Bilgisayarlar

İnce ekranlı ve küçük ebatlı taşınabilir bilgisayarlardır. Dizüstü bilgisayar, kısaca masaüstü bilgisayarları oluşturan bileşenlerin tek bir yerde toplanmış halidir. Kendilerine özel batarya ile çalışabildikeri için her yerde kullanılabilirler.

El Bilgisayarları

El bilgisayarların, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar kadar gelişmiş özellikleri olmasa da küçük işlemleri yapmak için tercih edilebiliyorlar. Ayrıca oyun oynayabilmek için alternatif araçlardır.

Tablet Bilgisayarlar

Tablet bilgisiyarlar için dizüstü ve el bilgisayarların birleşimi olduklarını söylebiliriz. Güçlü özelliklere ve yerleşik, dokunmatik bir ekrana sahiptirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir