× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bitcoin dokuz yıl önce 2009 yılında üretilmeye başlandığında toplam rakamın 21 milyon olacağı belirlenmiş bir değişmezdi. Günümüzde bu rakamın 17 Milyonu üretilerek kullanıcıya sunulmuş durumda. Ancak bun bilgiler çeşitli değişkenler nedeniyle sürekli olarak değişiyor. Değişmeyen gerçek toplamda en fazla 21 milyon Bitcoin stok olabileceği.

Bununla birlikte henüz Temmuz ayında yaşanan bir takım olaylar var olan Bitcoin sayısında çok ciddi bir sayının geri dönülemez bir biçimde ortadan kaybolduğunu ortaya çıkardı. Blockchain güvenliğinden sorumlu şirket olan CasaHODL’ da çalışan yetkili bir mühendisin Temmuz ayında bir konferansta yaptığı açıklamalar 6 milyon düzeyinde Bitcoin’ in geri dönülemez bir şekilde kaybolduğunu ve dolayısıyla bu rakamın toplam Bitcoin sayısının % 28,5’ ine denk geldiğini belirtti. Bu aynı zamanda şu anda kullanıcıya sunulan Bitcoin stok sayısının 11 milyondan daha fazla olmayacağı anlamına da geliyor.

Yaşanan Düşmede Kaybolan Bitcoin Etkisi Var mı?

Var olan Bitcoin stok sayısı 17 milyon olması gerekirken, kripto para birimine karşı oluşan yoğun ilgiye paralel olarak artan siber saldırılar sonucunda yaklaşık 6 milyonluk Bitcoin, geri dönüşümsüz bir şekilde ortadan kayboldu. Olağan koşullarda bu durumun etkisinin, Bitcoin’ in üzerinde eksi yönlü değil, artı yönlü olması gerekirdi. Ancak elbette bu kadar büyük oranda bir Bitcoin stok kaybının nasıl gerçekleştiğinin, para birimine karşı oluşan bir güvensizliği de tetiklediği unutulmamalı.

Temmuz ayında JamesonLopp isimli bir mühendis tarafından açıklanan bu kayıp miktarı ve neden kaybolduğuna yönelik olarak sunulan veriler her ne kadar önemli kanıtlar olsa da, böylesi bir miktarda kullanılamaz olduğu bilgisi dünyanın kalanı tarafından çok da inandırıcı bir bilgi olarak görülmedi. Aslında yaşanan büyük iniş çıkışlarda var olduğu söylenen büyük spekülatörlerin, böylesi büyük bir miktarda ve kaybolmuş Bitcoin’ i kullanıyor olmaları da muhtemel bir senaryo olarak görülüyor.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Aslında asıl kuşku, bu sefer olduğu gibi Bitcoin’ in tamamı kullanıcıların hizmetine sunulduğunda bile, Bitcoin stok miktarının % 28,5’ inin kayıp durumda olması, her an yeni spekülasyonların da ortaya çıkabileceğinin neredeyse garantisi haline gelmiş durumda. Bu durum yatırımcılar üzerinde oldukça büyük bir olumsuz etkinin ve güvensizliğin oluşmasına neden oldu. Her ne kadar son birkaç aydır yaşanan değer kaybından, büyük Bitcoin stok miktarlarına sahip kullanıcıların oluşturduğu bir spekülasyonun sorumlu olduğu genel görüş olsa da, aslında temelde yaşanan bu kayıp sonrası, yatırımcının güven konusunda ki endişelerinin de bu düşüşte katkısı olduğu gerçeği unutuluyor.

Kayıp olarak açıklanan 6 milyon Bitcoin, bundan sonra asla geri döndürülemeyecek ve bu durumda tamamının üretileceği 2033 tarihi geldiğinde de piyasa da 21 milyon değil, sadece 15 milyon Bitcoin olacak. Yakın bir gelecekte Bitcoin’ in hem yaşanan bu kayıp ve hem de yaşanan büyük kur dalgalanmalarıyla ilgili yeni hamleler yapacağı ve bu konuda çalışmaların sürdüğü ise alınan diğer duyumlar.

Kaybedilen güvenin yeniden kazanılması için yeni ne tür bir hamle yapılacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Kayıp miktarın geri döndürülemeyeceği söyleniyor olsa da, yatırımcılarda oluşan beklenti bir şekilde bu işin sır olmaktan çıkarılıp çözüme kavuşturulması yönünde. Bu beklentinin farkında olan yetkililer ne türlü bir değişikliğe gidecek henüz belli değil. Sonuç olarak zaten 21 milyon olan tüm Bitcoinstoğunun15 milyona düşürülmüş olması bile başlı başına bir spekülasyon olmuyor mu? Sorusu son zamanlarda en sık sorulan sorular arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir