× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sunucu hizmetlerine panel dışında SSH üzerinden terminal’e bağlanarak komut ile kurulumlar yapabilir veya düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz. SSH ile bağlantı kurulduktan sonra çoğu işlemi Linux komutları ile yapmanız mümkündür. Bu dökümanımızda SSH bağlantısı nasıl kurulur bundan bahsedeceğiz.

SSH bağlantısı için genellikle putty uygulaması kullanılmaktadır. Bu araç ile SSH’a kolay bir şekilde bağlanabilir ve yönetebilirsiniz.

Putty uygulamasını indirmek için tıklayınız.

SSH bağlantısı için sunucu bilgilerini öğrenmeniz gerekmektedir. Tarafımızda sunucu hizmetiniz var ise aşağıdaki link üzerinden sunucu şifre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

SSH Bağlantısı

Adım 1 – Putty Giriş

Putty uygulamasını indirdikten sonra uygulamayı çalıştırdığınız takdirde karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran çıkacaktır.

Bu ekranda Host Name kısmına IP adresinizi, Port kısmınada sunucunuzun kullandığı SSH bağlantı portunu yazmalısınız. Bu bilgileri yazdıktan sonra Open butonu ile terminal bağlantısını başlatabilirsiniz.

Adım 2 – Terminal Giriş

Genel olarak tüm kurulumlarda default olarak login kullanıcısı root olarak tercih edilmektedir. Putty SSH bağlantısı yaptıktan sonra kullanıcı kısmına root ve şifre kısmına şifrenizi yazıp enter tuşuna basınız.

Login As : root
Şifre : SSH bağlantı şifreniz

Burada belirtmek isteriz ki password kısmı güvenlik açısından yazdığınız sırada görünmeyebilir. Görünmeyeceği için şifreyi doğru bir şekilde yazıp enter tuşuna basmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir