× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler


Çizgi Filmi Nasıl Tanımlarız?Çizgi film, çocukların en çok sevdiği ve hatta ebeveynlerin bile izlediği, televizyonlarda yayınlanan gerçekçi olmayan karikatür olarak çizilen ve canlandırılan film diyebiliriz. Maliyeti yüksek olan bu filmler uzun süren çalışmanın ve büyük emeklerin sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Çizgi filmler vakit geçirmeye odaklı, eğlenceli, komedi tarzında veya farklı konularda ve çocuklara yönelik iki boyutlu filmlerdir. Bunun yanında  karikatüristler bu işle uğraşan insanlardır. Peki çizgi filmler nasıl yapılır, yapım aşamaları nelerdir?


Çizgi Film Yapım Aşamaları Nelerdir?


Çizgi film yapım aşamaları uzun uğraşlar sonucu meydana gelen ve bir o kadar da zor olan bir süreç olup seyircilere çeşitli aşamalardan geçerek aktarılmaktadır. Bu aşamalar senaryo yazılması, çizgi film karakterlerinin ve mekanlarının çizimi, çizgi film karakterlerinin hareketlendirilmesi ve seslendirilmesi olarak sıralanmaktadır.

1. Çizgi Film Senaryosunun Yazılması


Çizgi film projesi oluşturulurken öncelikle konu belirlenip uzman kişiler tarafından senaryosu yazılmakta ve bu yazılan senaryo yazarlara gönderilip değerlendirilerek çizgi film aşamasının ilk kısmı gerçekleşmektedir.


2. Çizgi Film Karakterlerinin ve Mekanlarının ÇizimiÇizgi film senaryosu yazıldıktan sonra senaryoyla ilgili karakterler ve karakterin oynadığı mekanlar animatörler tarafından

çizilmekte ve bu aşama uzun yıllar almaktadır.


3. Çizgi Film Karakterlerinin Hareketlendirilmesi


Çizgi film karakterleri çizildikten sonra senaryoya göre animatörler karakterleri hareketlendirmek için yapılan harekete göre çizim yapılmaktadır ve bu en az 12 kare çizimdir. Bu aşamada uzun sürmektedir. Bu işlemler yani çizilen karakterler bilgisayar ortamında canlandırılmakta ve izleyiciyle buluşmaktadır.

4. Çizgi Film Karakterlerinin Seslendirilmesi


Çizgi film projesinin en son aşaması olan çizgi film karakterlerinin seslendirilmesi, senaryoya ve o karaktere göre uygun kişiler belirlenip özel ofislerde yapılmaktadır. Bu işler yılların emeği sonucu oluşmakta ve bu işi seven insanlar tarafından zevkle yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir