× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bilgisayarda Darboğaz Nedir?

Darboğaz gelen verinin çıkan veriden az olması durumuna denir, daha iyi anlayabilmeniz için örnek vermek gerekirse bir fabrikada 2 makina olduğunu düşünelim bu makinalar birbirine bağımlı olarak çalışıyorlar yani birinci makinadan çıkan malı ikinci makina tekrar işliyor. Birinci makinadan saniyede 10 mal çıkıyor ancak ikinci makinanın mal işleme kapasitesi saniyede 5 mal bu durumda siz o fabrikadan 5 mallık bir verim alırsınız yani birinci makinanın fazladan 5 mal üretmesininin bir anlamı kalmaz. Bilgisayarda da durum buna yakındır sizin ekran kartınız saniyede 100 kare üretiyorsa ancak sizin işlemciniz 20 kare işleyebilecek güçte iste siz bunun 20 karesini verim olarak alabilirsiniz.

Sadece işlemci mi darboğaz yapar?

Darboğaz sadece ekran kartının çok güçlü olması ile alakalı değildir sizin çok iyi bir ekran kartı işlemci kombinasyonunuz vardır ancak harddiskiniz bir sorundan dolayı çok yavaş çalışıyordur bu durumda yine darboğaz yaşayacaksınızdır. İşlemci darboğazından sonra en fazla yaşanan darboğaz güç kaynağı darboğazıdır eğer siz verimsiz bir güç kaynağı kullanıyorsanız ve güç kaynağınızın verdiği güç parçalarınızı tam olarak besleyemiyor ise darboğaz yaşayabilirsiniz eğer çok az besleyebiliyorsa bilgisayarınız tam güçte çalışmaya başladıktan sonra kapanacaktır.

Darboğaz sorununu nasıl anlarım?

Öncelikle bilgisayarınıza MSI Afterburner programını kurup RivaTuner Statics özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor daha sonra programı açarak yeni jenarasyon oyunlardan birine girerek ekran kartı kullanımızı takip etmelisiniz, ekran kartı kullanımız sürekli alçalıp yükseliyorsa ve kullanım oranı düşükse işlemciniz darboğaz yapıyor olabilir. Ekran kartı kullanımı sabit ve yüksekse ancak oyunda anlık takılmalar yaşıyorsanız bunun sebebi çok büyük bir ihtimal ile depolama olarak kullandığınız parçadır genelde harddisklerde bu sorun yaşanıyor olsa bile bozuk SSD’lerde de bu sorun yaşanabilir.

Darboğaz sorununu nasıl çözerim?

Darboğaz sorununu parça değiştirmeden tamamen çözmeniz neredeyse imkansızdır ancak geçici olarak bu sorunu azalatabilirsiniz. En etkili çözüm işlemciye overclock yapmaktır kaliteli bir overclock işlemi sonrasında darboğaz azalcaktır. Overclock yapmayı bilmiyorsanız yada bu işe uygun bir anakartınız yoksa oyunların grafiğini en üst seviyeye alarak fps değerinizi düşürebilirsiniz bu durumda ekran kartınıza daha fazla yük bineceği için işlemcinize daha az iş düşecek ve anlık fps düşüşleri yaşamayacaksınız.

Darboğaz bilgisayarıma zarar verir mi?

Darboğaz kesinlikle bilgisayarınıza zarar vermez ancak cebinize zarar verir. Bir ton para verip aldığınız ekran kartınızı tam gücünde kullanamazsınız ve verdiğiniz para boşa gider, bu yüzden yeni bir ekran kartı alırken yeni bir işlemci almayacaksanız işlemciniz ile darboğaz yapıp yapmayacağına dikkat etmeniz oldukça önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir