× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dijital Koku… Bu Teknoloji İle İnternet Ortamında Koku Transferi Mümkün

Günümüzde herhangi birisi ile görüntülü konuşma yapmanın hiç bir şaşırtıcı tarafı yok…Ama teknolojik araştırmalar bu kadarını yeterli bulmuyor.

En son bu konuda çalışan bilim insanları kokuları, iletebilen dijital bir sistem geliştirdiler. Malezya’dan duyurulan bilimsel araştırma sonuçları, kokunun da internet üzerinden paylaşılabileceği konusunda ümit veriyor.Yapılan deneysel çalışmalar sonucu bilim insanları beyinde sanal olarak farklı kokular oluşturmayı başardılar. Oluşturulabilen sanal kokuların başında nane, odunsu ve meyveli kokular olduğu bildirildi.

Söz konusu alanda araştırmalar henüz başlangıç seviyesinde ama dijital koku transferi tam olarak gerçekleştiğinde online sohbetler çok daha etkileyici hale gelebilir.

Sözgelimi yeni parfümüz ile uzaktaki sevgilinizi etkileyebilirsiniz. Ya da yetiştirdiğiniz çiçeklerin kokusunu arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

İlerleyen aşamalarda hedef, kokuyu daha kontrol edilebilir bir şekilde oluşturmak, bu konuda çeşitli yazılım ve ürünler geliştirilmesi üzerine çalışmalar devamediyor.

Bu çalışmalar sadece eğlenceli sohbetlerle sınırlı kalmayabilir. Koku duyusunu geri kazanmak için ameliyat tedavileri alan çok sayıda insan olduğunu düşünülürse, bu gruptaki insanlar için tıbbi çözümler üretilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir