× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Dijital pazar bilindiği gibi artık bilançosu büyük olan şirketlerden taşarak halka arz olmuş bir durumda. Dijital pazar ve pazarlama değerleri gün geçtikçe artmakta olup, pazara girmeyenlerde bir o kadar zarara uğramaktadır. Dijital pazarlama sanal alemde ürünler görülmedenyapılan ve yüz yüze gerçekleşmeyen alışverişlerden oluşuyor. Bu alanda profesyonelleşen mesleklerde yıl içerisinde milyonları kazanabiliyor.

Günümüzün dijital pazarlarında küçük büyük herkesin bir tezgahı bulunuyor. Peki biz bu pazarla nereye gidiyoruz? Burada kalemin ucunu biraz açıp anlatmak gerekirse tek tuşun ucuna gidiyoruz diyebiliriz. Günümüz haberlerinde gelecek yıllardaki internet hızının 10 kat daha artacağı yer alıyor. Bu demek oluyor ki arama motorlarında binlerce seçenek ve içerik bizi bekliyor olacak.

Dijital pazarlama ileriki yıllarda yaş olarak da daha alt seviyelere inecektir.  Şöyleki günümüzde fenomen adı altında dijital pazara tezgah kurmuş olan birçok çocuk var. Şu an böyle bir durum varken ve kendi videolarının, içeriklerinin paylaşıldığı bilgisinde olan bu çocuklardan, ileride daha küçük yaşlarda olanlarını görmek mümkün hale gelecektir. Ayrıca günümüzde de olduğu gibi bu durum normalleşecekte.

Bu gün daha doğmamış çocuklarının ismiyle sosyal medya açan ünlülerin, o sayfada milyonlarca takipçisi yer alıyor. Bir dönem sadece ünlü olanların paylaşım yapabildiği günümüz dijital alanı düşünüldüğünde, artık herkes bu paylaşıma katılmış durumdaysa, o zaman şimdi doğmamış çocuklar için azınlıkta oluşturulan pazar ağı ileride hat safhaya çıkacak demektir.

Dijital Pazara Dahil Olmak Neden Önemli?

Eğer küçük biz esnaf iseniz size gün içerisinde parmaklarınızla sayabileceğiniz kadar müşteri gelecektir. Ancak dijital alana girmiş olan küçük esnaflar bile, biraz albenisi bulunan bir pazar yeri oluşturduğunda siparişleri yetiştiremiyor. Hatta dijital alanda çalışması için evinde oturan kişileri pazarına çalışan olarak alıyor. Kimisi mail kontrol ediyor, kimisi sipariş alıp, üyelere bilgi veriyor. Kısaca binlerce kişiye aynı anda hizmet sunuluyor. Hele ki teknoloji sayesinde çoğu işi zaten müşteri kendisi yapıyor.

Dijital alanda şu anda müşteri ürünü hem getiriyor, hem kendisi satın alıyor, hem de o ürünleri katlayıp paketleyip, kendisine kargoyla gönderiyor. Bizim küçük esnaf ne yapıyor sadece müşteri gelir mi acaba diye gözü yollarda bekliyor, akşam olunca da zor kötek hesabı denkleştirip dükkanı kapatıyor. Belki daha kaliteli ürünü var, belki daha çok seçenek var, ama dijital pazarda sanki daha fazla ürün, seçenek ve renk varmış gibi bir algı yaratılıyor. O yüzden dijital pazar bu gün kandırılan laleler gibi gün geçtikçe daha fazla çiçek açıyor. Bu çiçeklerden faydalanmak ve ciddi kazançlar elde etmenin tek yolu, akan trafiğe ayak uydurmaktır. Bu trafikte eninde sonunda dijital pazar yoluna giriyor.

Dijital Pazara Girmekten Korkmayın

Yaşlısıyla genciyle herkes bu işi artık ustaca yapar bir hale geldi. Bilgili olmak, anlamak, anlamamak hiç önemli değil. Çünkü bu işlerde zaten profesyoneller bulunuyor. Siz onlardan biriyle çalıştığınızda kimse sen kendin sosyal ağını düzenlemiyorsun, senden almayalım demez. Zaten bunu anlamaları mümkünde değildir, çünkü o sahnenin arka planında olan bir olaydır. Önemli olan geç olmadan bu ağa girebilmektir.

O yüzden bir uzman, bırakın sizin sosyal ağınızı, web sitenizi,  diğer dijital pazar kollarınızı düzenlesin. Binlerce ürün koysun, müşterilerin istedikleri her renkten, tarzdan, güncel modellerden ürünler yer alsın. Özgün metinlerle bu içerikler desteklensin, aktif rekabet yaşansın. Evet siz dükkanınızdaki alışveriş tadını burada bulamazsınız, ama başka bir bakış acısıyla bakacak olursak; binlerce gence ekmek verip yine binlerce müşteriye hizmet sunmanın nasıl bir duygu olduğunu tadabileceksiniz. O yüzden ağın içerisine kendinizi atın, sabırlı olun ve zamanla katlanan gelirinizi izlemeye başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir