× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Eğer dilinizde beyaz bir katman görüyorsanız bunun nedeni dilinizde mantar olmasıdır. Dilin üst kısmında noktalar halinde beyazlıklar da oluşabilir ve bir kremayı anımsatabilir. Hemen hemen herkeste görülen mantar rahatsızlığı halk arasında pamukçuk olarak da bilinmektedir. Bir çeşit enfeksiyon olan dil mantarı aslında daha çok çocuklarda fazlaca görülür. Dildeki mukozanın dengesinin bozulmasıyla oluşur. Dil mantarı güçsüz bağışıklık sisteminden ve ağız kuruluğundan da meydana gelebiliyor. Peki, herkeste oluşabilecek dil mantarının belirtileri tam olarak nedir?

Dil mantarının temel belirtileri:

Peki dil mantarı neden meydana gelir? İşte dil mantarı oluşmasındaki nedenler:

Herkeste görülme olasılığı olan dil mantarının tedavisi için bir doktora görünmelisiniz. Genelde doktorlar dil mantarı oluşan hastaları için florür oranı düşük olan diş macunlarını öneriyor. Bu diş macunlarıyla uyguladığınız temizliğin size faydası olacaktır. İleri derecede dil mantarı olan kişiler için ise amphotericin ve nystatin gibi ilaçlar önererek dil mantarı tedavisini uygularlar. İlaç tedavisi sayesinde dil mantarınız birkaç hafta içerisinde geçecektir. Eğer bu süre zarfında dil mantarınız geçerse ilaçlarınızı almaya bir süre daha devam edin yoksa dil mantarınız tekrarlayabilir. Fakat siz tedavi yöntemi olarak evde kendiniz hazırlayabileceğiniz basit bitkisel bir tedaviyle dil mantarınızdan kurtulmak istiyorsanız, böyle basit yöntemlerde mevcuttur. İşte evde kendiniz uygulayabileceğiniz basit dil mantarı tedavi yöntemleri:

Çay ağaçı yağı

Dil mantarınızdan kurtulmak istiyorsanız çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Öncelikle bir bardak ılık ısıda bir su hazırlayın sonrasında ise üzerine 5 damla çay ağacı yağını ilave edin. Suyu ve çay ağacı yağını iyice karıştırın. Sonrasında bu karışımı küçük damlalar şeklinde dilinize damlayın ve bir diş fırçasıyla dilinizin her yerine sürün. Bu işlemden sonra ise ılık suyla gargara yapın ve tükürün.

Tuz

Dilde oluşan mantar için en etkisi tedavi yöntemlerinden birisi de tuzdur. 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Hazırladığınız bu su ile gargara yapın ve tükürün. Bu karışımı günlük olarak sık sık tekrar edin ve istediğiniz sonuçları alana kadar bunu uygulamaya devam edin.

Tarçın

Dil mantarınızdan tarçın ile de kurtulabilirsiniz. Öncelikle 2 tane ufalanmış tarçın ve limona ihtiyacınız var. Bir kaseye 6 damla limonu, tarçının üzerine ilave edin. Daha sonra bu karışımı diş fırçası yardımıyla dilinize iyice sürün. Bu şekilde 2-3 dakika bekleyin. En son ise ılık su ile gargara yapın. Bu karışımın bir diğer faydası ise dişleri beyazlatmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir